Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Chłopki. Opowieść o naszych babkach – ebook

BestsellerCENA NEXTO

Joanna Kuciel-Frydryszak  

17.05.2023

17.05.2023

polski

496

Wydawnictwo Marginesy

9788367674867

Ocena: 4.3 (3 oceniających) Oceń produkt

  • EPUB
  • MOBI

Opis

Autorka Służących do wszystkiego wraca do tematu wiejskich kobiet, ale tym razem to opowieść zza drugiej strony drzwi chłopskiej chałupy. Podczas, gdy Maryśki i Kaśki wyruszają do miast, by usługiwać w pańskich domach, na wsiach zostają ich siostry i matki: harujące od świtu do nocy gospodynie, folwarczne wyrobnice, mamki, dziewki pracujące w bogatszych gospodarstwach. Marzące o własnym łóżku, butach, szkole i o zostaniu panią. Modlące się o posag, byle „nie wyjść za dziada” i nie zostać wydane za morgi. Dzielące na czworo zapałki, by wyżywić rodzinę. Często analfabetki, bo „babom szkoły nie potrzeba”.

Nasze babki i prababki.

Joanna Kuciel-Frydryszak daje wiejskim kobietom głos, by opowiedziały o swoim życiu: codziennym znoju, lękach i marzeniach. Ta mocna, głęboko dotykająca lektura pokazuje siłę kobiet, ich bezgraniczne oddanie rodzinie, ale też pragnienie zmiany i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie.

Joanna Kuciel-Frydryszak mówi prawdę. Opisuje historię wsi biedą i głodem naszych babek i rozrywa nam serca. Wstrząsająca historia polskich kobiet. Moja babka była jedną z nich”.

IZABELA KUNA

„Ta książka powinna być lekturą obowiązkową. Nie zrozumie nikt współczesnej Polski, społecznych napięć i historii własnej rodziny bez zrozumienia tego, co Joanna Kuciel-Frydryszak opisała w Chłopkach. Tej mieszaniny krzywdy od kołyski i heroizmu aż po grób. Wstrząsający obraz nieludzkiej męki codziennego życia, poniewierki, biedy, upokorzenia naszych babek i prababek. Na zegarze historii to przecież było wczoraj, dlatego siedzi w nas tyle demonów i buntu…”

JOANNA KOS-KRAUZE

„Osoby, których życie stanowiło tło dla historii powszechnie uważanych za istotniejsze, wreszcie stają na pierwszym planie. Wspaniała i poruszająca książka”.

KACPER POBŁOCKI

profesor Uniwersytetu Warszawskiego, autor książki Chamstwo

JOANNA KUCIEL-FRYDRYSZAK

dziennikarka, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Autorka biografii Słonimski. Heretyk na ambonie, nominowanej w najważniejszych konkursach na Historyczną Książkę Roku (im. K. Moczarskiego i O. Haleckiego), cenionej biografii Kazimiery Iłłakowiczówny Iłła (Marginesy 2017), nominowanej do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza, oraz bestsellerowej książki Służące do wszystkiego (Marginesy 2018), która znalazła się na liście dziesięciu najważniejszych książek 2018 roku dwumiesięcznika „Książki. Magazyn do Czytania” i dostała nominację do Nagrody Historycznej „Polityki” oraz Nagrody „Newsweeka” im. T. Torańskiej. Jej najnowsza książka książka to Chłopki. Opowieść o naszych babkach (Marginesy 2023).

Chłopki. Opowieść o naszych babkach - ebook

46,71 zł 51,90 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 51,90 zł

Cena Klubowicza Nexto Premium?

31,14 zł 51,90 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 51,90 zł
i
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 4.3 (3 oceniających)

1 - 3 z 3 opinii

  • Ocena:3
    Ewa K/2023-11-07

    Interesuje zagadnienie ale książka to nudny gniot bez polotu. Ileż można czytać o biedzie.

  • Ocena:5
    Ulaszka/2023-08-26

    Książka pokazująca życie 100lat temu i jak wtedy wyglądały realia życia, szczególnie kobiet . To nie tak dawno i pewnie te czasy jeszcze zapisane w naszych genach. Matki i córki jako służące i z ograniczonym dostępem do edukacji..
    Bardzo dobrze się ją czyta . Interesująca książka

  • Ocena:5
    Karol/2023-07-02

    To rzetelnie napisana książka, która opowiada wspaniałe historie o polskiej wsi i kobietach, o naszych babkach i prababkach. Nasze prababki i babki żyły w takich warunkach, które dla nas są niewyobrażalne. Doświadczały ciężkiej pracy i ciągle gnębiło ich to, skąd wziąć pieniądze na życie i utrzymanie domu. Były bezgranicznie oddane rodzinie i toczyły walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie. Autorka przytacza wiele autentycznych historii z listów, pamiętników, wspomnień i artykułów prasowych. Życie na wsi różniło się zdecydowanie od tego w mieście. Dlatego wydostanie się z tego biednego środowiska, przepełnionego głodem, brudem i przemocą, było dla wielu wręcz niemożliwe. Bardzo ważna była nauka, ale niestety niedostępna dla wszystkich. Tego typu książki pozwalają nam lepiej zrozumieć naszą historię i kulturę. Dzięki nim możemy poznać życie naszych przodków i zrozumieć, jak bardzo zmieniło się nasze społeczeństwo na przestrzeni lat.

1 - 3 z 3 opinii