Przewodnik dla narzeczonych i młodych małżeństw. Pójdź ze mną do nieba - Marta Kuczaj, Henryk Kuczaj - ebook

Przewodnik dla narzeczonych i młodych małżeństw. Pójdź ze mną do nieba ebook

Marta Kuczaj, Henryk Kuczaj

3,6

Opis

Główną motywacją do napisania niniejszego przewodnika było pragnienie, by pomóc narzeczonym lepiej przygotować się do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego.

Stanie się on pomocny w odkrywaniu i przeżywaniu prawdziwej miłości w małżeństwie na tyle, by jego czytelnicy potrafili uniknąć takich sytuacji w życiu małżeńskim i rodzinnym, w których podejmowany trud na rzecz szczęśliwego małżeństwa okazałby się nadaremny.

Książka pomaga odpowiedzieć na pytania, które każdy na progu małżeńskiej podróży przez życie powinien sobie odpowiedzieć:

Czy ja naprawdę kocham?

Co jest tego potwierdzeniem?

Czy jestem kochany?

Czy mam szansę być szczęśliwą osobą w małżeństwie?

Czy potrafię dotrzymać złożonej przysięgi małżeńskiej?

Czy wierzę w miłość do końca życia?

Czy wybrana osoba na współmałżonka jest tą właściwą?

Czy podoba mi się jej postępowanie?

Jak wyobrażam sobie ojcostwo i macierzyństwo?

Czy jestem człowiekiem prawdy?

Czy wiem, jakim być człowiekiem i co robić, aby uszczęśliwić współmałżonka?

Jaki mam projekt na udane małżeństwo?

Jakie mam autorytety?

Gdzie szukam pomocy w trudnościach?

Kim dla mnie jest Bóg?

Co dla mnie jest w życiu najważniejsze?

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 89

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
3,6 (5 ocen)
0
4
0
1
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.

Popularność




Szliśmy właśnie prawą stroną rynku, gdy Andrzej odwrócił się i rzekł:

„Czy chcesz być moją towarzyszką życia?”

Tak powiedział. Nie powiedział: czy chcesz być moją żoną,

ale: moją towarzyszką życia.

Było więc przemyślane to, co zamierzał powiedzieć.

Mówił to zaś patrząc przed siebie, jakby się lękał wówczas

czytać w moich oczach, a równocześnie jakby chciał zaznaczyć,

że przed nami jest jakaś droga, której kresu nie widać

– jest lub przynajmniej może być, jeśli na jego prośbę

ja odpowiem „tak”.

Karol Wojtyła – św. Jan Paweł II, Przed sklepem jubilera

Świętemu Janowi Pawłowi Wielkiemu oraz naszym kochanym dzieciom: Karolince, Helence, Tereni,

Wprowadzenie

Miłość jest stale obecna w świecie. Kto żyje miłością, ten naprawdę żyje pełnią życia. Każdy mężczyzna i każda kobieta pragnie miłości i szczęścia. Od tego pragnienia nikt nie może się uwolnić! Decydując się na przyjęcie sakramentu małżeństwa, narzeczeni – powodowani szczerą miłością – zawsze żywią olbrzymią nadzieję na osiągnięcie szczęścia. Ta właśnie wiara w możliwość spełnienia się pragnień jest dla nich główną siłą w dążeniu do obranego celu.

Dobrze jest, kiedy narzeczeni, zanim przekroczą próg życia w JEDNOŚCI DWOJGA, umieją nazwać i precyzyjnie określić oczekiwania i obawy w odniesieniu do rzeczywistości, jaką jest małżeństwo i rodzina. Powinni oni w sposób możliwie najpełniejszy wiedzieć, na co się decydują, i mieć świadomość nie tylko ogromu odpowiedzialności i ryzyka, ale również wyjątkowości pięknej drogi do świętości, jaką jest małżeństwo i rodzicielstwo. Ostatecznie pomyślność małżeństwa zależy od tego, jakimi wartościami i wzorcami kierują się małżonkowie.

Nieznający przyszłości człowiek w sposób naturalny stawia pytania o to, co będzie. Pyta o kształt przyszłości, która jeszcze jest przed nim zakryta. Mimo, że na większość tych ważnych i trudnych pytań znajdziemy ostateczną odpowiedź dopiero w trakcie kroczenia obraną drogą życia, to rozsądek podpowiada, aby stawiać je sobie, zanim zdecydujemy się na jakiś życiowy krok. Dotyczy to szczególnie decyzji o małżeństwie.

Jest wiele bardzo istotnych pytań z punktu widzenia osób przygotowujących się do małżeństwa. Takimi są między innymi:

Czy małżeństwo jest moim powołaniem?

Czy ja naprawdę kocham? Co jest tego potwierdzeniem?

Czy jestem kochany?

Czy mam szansę być szczęśliwą osobą w małżeństwie?

Czy potrafię dotrzymać złożonej przysięgi małżeńskiej?

Czy wierzę w miłość do końca życia?

Czy rozważałem/am wnikliwie słowa przysięgi małżeńskiej z ukochaną osobą? Czy rozumiem, do czego one zobowiązują?

Czy osoba wybrana na współmałżonka jest tą właściwą? Czy podoba mi się jej postępowanie?

Jak wyobrażam sobie ojcostwo i macierzyństwo?

Czy jestem człowiekiem prawdy?

Czy wiem, jakim być człowiekiem i co robić, aby uszczęśliwić współmałżonka?

Jaki mam plan na udane małżeństwo? Kto jest w tym względzie dla mnie autorytetem?

Gdzie szukam pomocy w trudnościach?

Kim dla mnie jest Bóg?

Co dla mnie jest w życiu najważniejsze?

Kto takie pytania stawia i z zaangażowaniem szuka uczciwych odpowiedzi, jest człowiekiem roztropnym.

Mądry człowiek nigdy nie przyjmie za swoje stwierdzenie, że „jakoś to będzie” w małżeństwie, ponieważ wie, że do szczęścia na pewno nie wystarczy „jakaś” miłość. Wręcz przeciwnie – chce, by miłość małżeńska nie była „byle jaka”. Każdy pragnie miłości doskonałej, niezależnie od tego, czy jest, czy też nie jest świadomy, jak trudno taką miłością kochać. Pokrzepiające i utwierdzające w dążeniu do doskonałości – nie tylko w miłości małżeńskiej – jest to, że autentyczną wartość ma tylko to, co wymaga trudu i ofiary.

Główną motywacją do napisania niniejszego przewodnika było pragnienie pomocy narzeczonym lepiej przygotować się do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego. Ufamy również, że stanie się on użyteczny w odkrywaniu i przeżywaniu prawdziwej miłości w małżeństwie na tyle, aby jego czytelnicy potrafili uniknąć takich sytuacji w życiu małżeńskim i rodzinnym, w których podejmowany trud na rzecz szczęśliwego małżeństwa okazałby się nadaremny. Mamy nadzieję, że nasza skromna refleksja na temat miłości narzeczeńskiej, małżeńskiej i rodzicielskiej pomoże innym w osiągnięciu ich własnego i, daj Boże, większego niż nasze szczęścia.

Starając się dochować wierności nauce Kościoła katolickiego o małżeństwie i rodzinie, a zwłaszcza nauczaniu św. Jana Pawła II, próbujemy w tej książeczce udzielić odpowiedzi na kilka fundamentalnych pytań na temat miłości małżeńskiej, bez których nie sposób zrealizować we własnym małżeństwie Bożego planu miłości w sposób pełny. Pytania te brzmią następująco:

Czy decydując się na małżeństwo, możliwe jest radykalne pójście za Jezusem Chrystusem i czy ma to sens?

Czy przykład bezżennego życia Pana Jezusa może być receptą na prawdziwą miłość małżeńską?

Czy to, co Jezus mówi o małżeństwie, jest w dzisiejszych czasach jeszcze aktualne?

Gdzie szukać natchnienia, aby prawdziwie kochać?

Co robić i jak żyć, by nie zniszczyć miłości i życia małżeńskiego?

Co zagraża miłości małżeńskiej?

Publikacja ta to nasze zaproszenie do wspólnego rozmyślania nad życiem małżeńskim i miłością. Sami od dwudziestu lat doświadczamy życia w szczęśliwym sakramentalnym małżeństwie. Przeżyte do tej pory lata w nierozerwalnym małżeństwie to dla nas niewątpliwie czas Bożej łaski, miłości i szczęścia, ale także trudności, które – jesteśmy przekonani – udało się pokonać jedynie dzięki łasce Bożej. Dobro, jakiego do tej pory doświadczyliśmy od Pana Boga i ludzi, zachęciło nas do podzielenia się tym wszystkim, co pomaga nam nadal bardzo się kochać, a nawet więcej: coraz bardziej się kochać i przyjaźnić.

Tytułowe słowa: „Pójdź ze mną do nieba”, to zaproszenie do wspólnej drogi życia jako narzeczony i narzeczona, później mąż i żona, a wreszcie ojciec i matka. Marzenie o wędrowaniu razem może zostać zrealizowane tylko poprzez prośbę i zaproszenie. Nigdy przez zdobycie czy zawładnięcie w sensie ścisłym. Wzajemne zaproszenie do wspólnej drogi życia i miłości powinno w przypadku ludzi wierzących mieć wymiar i ludzki, i Boży. Ktoś, kto zwraca się do drugiej osoby z propozycją zapoczątkowania okresu narzeczeństwa i zawarcia małżeństwa, winien z wiarą, nadzieją i miłością prosić Pana Boga, aby towarzyszył im obojgu w odkrywaniu i przeżywaniu przez nich prawdziwej miłości. Chodzi o pragnienie, które będzie zgodą na przewodnictwo Jezusa Chrystusa we wspólnym życiu narzeczeńskim i małżeńskim. Skoro sam Bóg jest Miłością, a jej ludzki wymiar został ukazany w osobie Jezusa, to naturalnie historia życia Syna Bożego jest historią prawdziwej Miłości. Stąd medytacja nad życiem Jezusa Chrystusa – zarówno tym ziemskim, jak i po zmartwychwstaniu – pomaga w mądrym przygotowaniu się do małżeństwa, jak również w doskonaleniu miłości małżeńskiej i rodzicielskiej.

Historia prawdziwej miłości wpisana jest w sposób szczególny w różaniec święty, warto więc często modlić się na nim, czerpiąc siłę do miłowania ludzi i Boga. Jako małżonkowie przekonujemy się, że modlitwa i refleksja nad poszczególnymi tajemnicami różańca świętego naprawdę pomaga w zrozumieniu istoty miłości, a także we wzrastaniu w niej. Chcąc prawdziwie kochać, nie można lękać się doskonałej miłości! Trzeba mieć odwagę! Brak wiary w doskonałą miłość stanowi przeszkodę w przeżyciu małżeństwa w sposób pełny i godny, a przecież do tego powołani są małżonkowie z woli samego Boga. Zakochani, którzy chcą doświadczać w swoim ziemskim życiu przedsmaku wiecznej szczęśliwości, muszą dążyć do odkrycia miłości Boga, która jest w nich, czyli w sobie samym, pokochanej osobie oraz w łączącej mężczyznę i kobietę miłosnej więzi. Dopiero odkrycie takiej prawdziwej miłości, pielęgnowanie jej i niezłomna wiara w jej moc daje gwarancję, że będziemy w stanie dochować przysięgi małżeńskiej w każdych okolicznościach, bez względu na rodzaj i wielkość życiowych przeciwności.

Osobiście jesteśmy pewni, że jeżeli pragnie się podążać pewną drogą do prawdziwego szczęścia w doczesności i wieczności z ukochaną osobą, to nie pozostaje nic innego, jak z cierpliwością, zapałem i pokorą, krok po kroku, dzień po dniu odkrywać i pielęgnować autentyczną miłość. Głęboko ufamy, że to, co napisaliśmy w dalszej części naszego duchowego przewodnika, może być dla wielu kompasem na tej drodze, dlatego ośmielamy się zaprosić drogiego czytelnika do kontynuowania lektury. Żywimy przy tym cichą nadzieję, że choć trochę dopomoże ona w budowaniu pięknej, szczęśliwej i Bogiem silnej rodziny wszystkim tym, którzy zapoznają się z pełną treścią naszych rozważań na temat małżeńskiej drogi do nieba.

Marta i Henryk Kuczajowie

Tajemnice radosne

„Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał – aby Ojciec dał wam wszystko, o cokolwiek Go poprosicie w imię moje”.

(J 15,16)

Źródło miłości. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie

Dostępne w wersji pełnej

Duch służby. Nawiedzenie św. Elżbiety

Dostępne w wersji pełnej

Dar życia. Narodzenie Pana Jezusa

Dostępne w wersji pełnej

Ofiarna bezinteresowność. Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni

Dostępne w wersji pełnej

Trud wychowania. Znalezienie Pana Jezusa w świątyni

Dostępne w wersji pełnej

Tajemnice światła

„Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić”.

(J 15,5)

Brama do nieba. Chrzest Pana Jezusa w Jordanie

Dostępne w wersji pełnej

Cud sakramentu małżeństwa. Objawienie w Kanie Galilejskiej

Dostępne w wersji pełnej

Moc przebaczenia. Głoszenie Ewangelii i wzywanie do nawrócenia

Dostępne w wersji pełnej

Blask prawdy. Przemienienie Pana Jezusa na Górze Tabor

Dostępne w wersji pełnej

Święty sakrament miłości. Ustanowienie Eucharystii

Dostępne w wersji pełnej

Tajemnice bolesne

„Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje”.

(Mt 16,24)

Konieczność pokory. Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu

Dostępne w wersji pełnej

Biczowanie miłości. Biczowanie Pana Jezusa

Dostępne w wersji pełnej

Gorzkie owoce antykoncepcji. Ukoronowanie Pana Jezusa cierniem

Dostępne w wersji pełnej

Potęga sakramentu pokuty . Droga Pana Jezusa na Kalwarię

Dostępne w wersji pełnej

Kainowy grzech. Ukrzyżowanie i śmierć Pana Jezusa

Dostępne w wersji pełnej

Tajemnice chwalebne

„To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”.

(J 15,12-13)

Perspektywa wieczności. Zmartwychwstanie Pana Jezusa

Dostępne w wersji pełnej

Zaproszenie do nieba. Wniebowstąpienie Pana Jezusa

Dostępne w wersji pełnej

Odnowiciel miłości. Zesłanie Ducha Świętego na Maryję i Apostołów

Dostępne w wersji pełnej

Wzór posłuszeństwa. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Dostępne w wersji pełnej

Zwieńczenie miłości małżeńskiej. Ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny

Dostępne w wersji pełnej

Zakończenie

Dostępne w wersji pełnej

Bibliografia

Gąsior Piotr, Różaniec z Joanną Berettą Mollą, Dom Wydawniczy „Rafael”, Kraków 2005.

Jan od Krzyża św., Żywy płomień miłości, Wydawnictwo Karmelitów Bosych, Kraków 2013.

Jan Paweł II, Ecclesia de eucharistia, Wydawnictwo Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej TUM, Wrocław 2003.

Jan Paweł II, Familiaris Consortio, Wydawnictwo Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej TUM, Wrocław 2000.

Jan Paweł II, Pielgrzymki do Ojczyzny, przemówienia, homilie, Znak, Kraków 2005.

Jan Paweł II, Tryptyk rzymski, Biały Kruk, Kraków 2003.

Kowalska Faustyna, s., Dzienniczek. Miłosierdzie Boże w duszy mojej, Wydawnictwo Księży Marianów, Warszawa 2003 .

Paweł VI, Humanae Vitae, Wydawnictwo Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej TUM, Wrocław 2000.

Wojtyła Karol Ks. Biskup-Metropolita-Kardynał, Kazania 1962–1978, Znak, Kraków 1980.

Wojtyła Karol, Poezje i dramaty, Znak, Kraków 1998.

Wojtyła Karol – Jan Paweł II, Jestem bardzo w rękach Bożych. Notatki osobiste 1962-2003, Znak, Kraków 2014.

Żbik Mieczysław, Wojtyła – nadzieja Polaków, Biały Kruk, Kraków 2013.

Imprimatur

Kuria Metropolitalna w Krakowie

nr 139/2017, 19 stycznia 2017 r.

bp Jan Szkodoń, wikariusz generalny

ks. Kazimierz Moskała, wicekanclerz

ks. dr Stanisław Szczepaniec, cenzor

Korekta

Agata Chadziński

Dominika Trzaskowska

Projekt okładki

Izabela Puk

Zdjęcia

www.freeimages.com

Cytaty biblijne pochodzą z: Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, Biblia Tysiąclecia, wyd. V, Pallottinum, Poznań 2002.

Plik opracował i przygotował Woblink

ISBN 978-83-7569-737-7

© 2017 Dom Wydawniczy „Rafael”

ul. Rękawka 51

30-535 Kraków

tel./fax 12 411 14 52

e-mail: [email protected]

www.rafael.pl

E-booki dostępne na: