Misja Ukraina

1 opinia

Wydawca:

RM

Format:

epub, mobi, ibuk

DODAJ DO ABONAMENTU

WYBIERZ RODZAJ DOSTĘPU

23,92  29,90

Format: epub, mobi

 

Dostęp online przez myIBUK

WYBIERZ DŁUGOŚĆ DOSTĘPU

Cena początkowa: 29,90 zł (-20%)

Najniższa cena z 30 dni: 19,43 zł  


23,92

w tym VAT

TA KSIĄŻKA JEST W ABONAMENCIE

Już od 24,90 zł miesięcznie za 5 ebooków!

WYBIERZ SWÓJ ABONAMENT

Tydzień przed szczytem Partnerstwa Wschodniego, 21 listopada 2013 roku, rząd Ukrainy ogłosił, że wstrzymuje prace nad umową stowarzyszeniową z Unią Europejską. Następnego dnia około dwóch tysięcy osób zgromadziło się na Majdanie Niezależności. Był to początek Euromajdanu. Proeuropejska rewolucja, która zaczęła się, gdy Janukowycz odrzucił proces zbliżenia się do UE, błyskawicznie przekształciła się w bunt przeciwko status quo, przeciwko wszystkim chorobom, które niszczyły Ukrainę.


Zdaniem wielu lekarstwem dla Ukrainy była umowa stowarzyszeniowa i pogłębione relacje z Unią Europejską. Gdy Janukowycz odebrał im resztki nadziei, narodził się Euromajdan. Następstwa tego odważnego zrywu to kule snajperskie na ulicach Kijowa, męczeńska śmierć Niebiańskiej Sotni, ucieczka Janukowycza, Anschluss Krymu przez Rosję i wojna na wschodzie Ukrainy. Liczba ofiar jest już liczona w tysiącach.


Nie wiadomo, jak ta historia się zakończy dla Ukraińców i ich państwa. Ta książka jest o tym, jak się zaczęła i jaką rolę w niej odegrał Aleksander Kwaśniewski i misja pod jego przewodnictwem. "Misja Ukraina" odsłania kulisy fascynującej gry polityczno-dyplomatycznej, zaprezentowanej w formie dynamicznej narracji usłanej intrygami.
O Autorze:


MACIEJ OLCHAWA (ur. 1983) urodził się w Zakopanem, a dorastał w Chicago. Dyplom BA z zakresu historii i studiów międzynarodowych uzyskał na Loyola University Chicago. Studia magisterskie – europeistykę oraz ukrainoznawstwo – ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2008–2014 był pracownikiem Parlamentu Europejskiego, gdzie między innymi pełnił funkcję doradcy politycznego ds. ukraińskich w Komisji Spraw Zagranicznych oraz Delegacji PE do komisji współpracy parlamentarnej UE-Ukraina. Autor książek Imperialna rozgrywka: Ukraina w geopolitycznej strategii Stanów Zjednoczonych oraz Gwiazdy i tryzub: Europejska integracja Ukrainy. Jego artykuły ukazały się na łamach dwumiesięcznika „Arcana”, „Eastbook.eu”, „The Diplomat” oraz „The Huffington Post”.


O książce napisali:


(...) dogłębna i skrupulatna analiza roli Aleksandra Kwaśniewskiego w procesie integracji europejskiej Ukrainy. (...) "Misja Ukraina" wabi czytelnika za kulisy fascynującej gry polityczno-dyplomatycznej, zaprezentowanej w formie dynamicznej narracji usłanej intrygami.
Javier Solana
Sekretarz generalny NATO (1995–1999), wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa (1999–2009)


Wartościowa monografia. Ukazuje rolę, jaką Polska odegrała na Ukrainie - jak wspierała formowanie się tam społeczeństwa obywatelskiego i zwycięstwo „rewolucji godnościowej”. Uosabiał tę rolę prezydent Aleksander Kwaśniewski - ambasador „sprawy ukraińskiej” w świecie i demokratycznej wspólnoty Zachodu na Ukrainie. Dobra książka trafia do rąk polskiego czytelnika we właściwym czasie.
Profesor Adam Daniel Rotfeld
Minister spraw zagranicznych RP (2005), współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Komisji ds. Trudnych


Kulisy jednej z najtrudniejszych misji Unii Europejskiej na Ukrainie pod przewodnictwem Aleksandra Kwaśniewskiego - od czerwca 2012 do listopada 2013 roku. Autor przytacza też opinie A. Kwaśniewskiego – już z obecnej perspektywy – na temat polityki Rosji. Ich poznanie pozwala lepiej zrozumieć dramatyczne problemy Ukrainy na drodze do realizacji europejskich aspiracji: budowy nowoczesnego, w pełni niezależnego i demokratycznego państwa.
Marek Grela
Pierwszy ambasador RP przy UE


Rok wydania2016
Liczba stron216
KategoriaLiteratura faktu
WydawcaRM
ISBN-13978-83-7773-551-0
Język publikacjipolski
Informacja o sprzedawcyePWN sp. z o.o.

Ciekawe propozycje

Spis treści

  Przedmowa
  Wstęp: Najbardziej wpływowy lobbysta Ukrainy na świecie
  I. Ukraina we wschodniej strategii Aleksandra Kwaśniewskiego
  Stany Zjednoczone Europy
  Integracja europejska Ukrainy jako droga do silnej UE
  „Bon Chance, Alexandre”: rola prezydenta Polski w pomarańczowej rewolucji
  II. Wysłannik Unii Europejskiej na Ukrainę
  Misja Cox–Kwaśniewski
  Złe sygnały, czarny czwartek i fiasko szczytu w Wilnie
  Ukraiński Tiananmen: Euromajdan i krwawy wtorek
  Ucieczka Janukowycza. Dlaczego Putin nie przewidział Euromajdanu?
  Uwolnienie Julii Tymoszenko jako warunek podpisania umowy stowarzyszeniowej
  III. Rosja nie odpuści: czynnik rosyjski w dezintegracji państwa ukraińskiego
  Piotr I, Katarzyna II, Józef Stalin... Władimir Putin?
  Anschluss Krymu
  Wojna hybrydowa i separatyzm: rosyjscy terroryści w Donbasie
  IV. Strategia Zachodu
  „Finlandyzacja”: czyli Doktryna Sinatry nie dla Ukrainy
  Mniej, to znaczy więcej: przyszłość stosunków Ukrainy z NATO
  Epilog: W oku cyklonu
  Podziękowania
RozwińZwiń