Ewolucja w świetle wiary. Perspektywa tomistyczna -  - ebook

Ewolucja w świetle wiary. Perspektywa tomistyczna ebook

3,6

Opis

Jak radzić sobie z pozornie sprzecznymi twierdzeniami nauki i wiary? Czy Adam i Ewa rzeczywiście istnieli u początku historii gatunku ludzkiego? Jak w świetle teorii ewolucji rozumieć opisy stworzenia zawarte w Piśmie Świętym? Na czym w ogóle polega stwórcze działanie Boga w ewoluującym i pełnym przypadkowości świecie? Autorzy Ewolucji w świetle wiary. Perspektywa tomistyczna w przejrzysty sposób odpowiadają na te pytania. Krok po kroku prowadzą czytelnika przez kluczowe tematy z pogranicza wiary, filozofii i nauki, by w końcu postawić kropkę nad „i” – zaproponować sposób na pogodzenie najnowszych badań biologii ewolucyjnej z prawdą o stworzeniu człowieka przez Boga. A wszystko to w świetle teologii dominikanina, kapłana, filozofa, teologa i doktora Kościoła – św. Tomasza z Akwinu.

By naprawdę zintegrować wiarę i rozum potrzeba kilku czynników. Jak piszą autorzy – Potrzeba czasu, nauczycieli i wysiłku. Nasze grzechy i słabo­ści powodują, że bardzo trudno jest się nam nauczyć wznosić się w górę, korzystając z obu skrzydeł będących do dyspozy­cji ludzkiego ducha.

Książka została napisana przez grupę amerykańskich dominikanów, którzy połączyli w swoim dziele wykształcenie: teologiczne, filozofię i nauki przyrodnicze. Są nimi: Nicanor Pier Giorgio Austriaco (biolog), James Brent (filozof), Thomas Davenport (fizyk), John Baptist Ku (teolog). Skorzystali także ze swoich różnorodnych doświadczeń zdobytych podczas rozmów z wiernymi. Spisali je na łamach publikacji, dzieląc ją na cztery części i trzydzieści rozdziałów. Każdy z nich można czytać oddzielnie, jednak ich kolejność pozwala uchwycić logiczną całość.

Część pierwsza dotyczy zagadnień z pogranicza wiary i rozumu. Temu, jak łączą się one niczym dwa skrzydła ducha ludzkiego, na których unosi się on ku kontemplacji prawdy. W drugiej części autorzy zajmują się kwestiami poświęconymi istnieniu i naturze Boga bez odwoływania się do objawienia. Te kwestie filozoficzne stanowią sedno docie­kań określanych mianem teologii naturalnej. Trzecia część poświęcona jest podstawom biblijnym tego, jak Kościół rozumie stwórcze działanie Boga w świecie, co Bóg powiedział nam na temat swojej roli odnośnie do ogromnej różnorodności życia na naszej planecie. Ostatnia część poświęcona jest twierdzeniom naukowym formułowanym przez biologię ewolucyjną i stara się je odnieść do nauczania Kościoła katolickiego. Tutaj autorzy proponują odpowiedź na pytanie jak Bóg stwarza przez ewolucję? Przedstawiają hipotetyczny opis pojawienia się pierwszych ludzi, a także wskazują na to, co z perspektywy wiary jest ostatecznym „celem ewolucji”, choć przekraczającym ją samą, tzn. na zmartwychwstanie i życie w przyszłym świecie. Książka jest dodatkowo opatrzona posłowiem o. Mariusza Tabaczka OP, które pogłębia niektóre filozoficzne i teologiczne wątki w niej zawarte i podpowiada inne dostępne na polskim rynku lektury na temat ewolucji w świetle wiary.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 259

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
3,6 (5 ocen)
2
1
1
0
1
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.

Popularność




Strona przedtytułowa

Strona tytulowa

Strona redakcyjna

Original edition published in English under the title: Thomistic Evolution: A Catholic Approach to Understanding Evolution in the Light of Faith

© Dominican Province of St. Joseph (USA), 2018

© Copyright for this edition by Wydawnictwo W drodze, 2019

Redaktor prowadzący –Michał Golubiewski OP

Konsultacja naukowa –dr Łukasz Mścisławski OP

Redakcja –Magdalena Pabich

Korekta –Lidia Kozłowska

Skład i łamanie –Jakub Siedlecki

Projekt okładki i stron tytułowych –Radosław Krawczyk

ISBN 978-83-7906-300-0

Wydanie I – 2019

Wydawnictwo Polskiej Prowincji Dominikanów W drodze sp. z o.o.

ul. Kościuszki 99

61-716 Poznań

tel. 61 852 39 62

www.wdrodze.pl

[email protected]

Dedykacja

„Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”.

Jan Paweł II, Fides et ratio

WSTĘP

Teoria ewolucji, przyjmowana w tej książce jako zbiór twierdzeń naukowych, zgodnie z którymi wszystkie organizmy żywe na naszej planecie mają wspólne pochodzenie biologiczne, a ich różnorodność jest wynikiem procesu doboru naturalnego działającego w oparciu o zróżnicowanie genetyczne, zrodziła wśród katolików i innych chrześcijan szereg kwestii dyskutowanych. Oto niektóre z nich: Na czym polega stwórcze działanie Boga w ewoluującym świecie? Jak rozumieć i interpretować w świetle teorii ewolucji opisy stworzenia w Piśmie Świętym? Czy Adam i Ewa rzeczywiście istnieli u początku historii człowieka jako gatunku? Podobnych kwestii jest znacznie więcej.

Święty Tomasz z Akwinu (1225–1274) był dominikaninem, kapłanem, filozofem, teologiem i doktorem Kościoła. Nazywa się go często Doktorem Anielskim nie tylko ze względu na czystość serca, lecz także dlatego, że pisał bardzo dużo o aniołach. Zasłynął dwoma dziełami będącymi podsumowaniem teologii: Summąteologii i Summąprzeciwko poganom, a ponadto napisał szereg komentarzy do pism Arystotelesa i do ksiąg Biblii.

Przyjmuje się powszechnie, żeśw. Tomasz był jednym z najbardziej błyskotliwych i znaczących myślicieli w historii Kościoła katolickiego. Nie dziwi zatem, że Drugi Sobór Watykański w Dekrecie o formacji kapłańskiej stwierdza: „alumni, idąc za św. Tomaszem jako mistrzem, powinni się nauczyć głębiej w nie [tajemnice zbawienia] wnikać i dostrzegać między nimi związek na mocy poznania spekulatywnego”[1].

Jako dominikanie i uczeni wierni głoszeniu Ewangelii, jesteśmy przekonani, że tomistyczna tradycja intelektualna zakorzeniona w syntezie filozoficznej i teologicznej św. Tomasza z Akwinu także i dzisiaj może dostarczyć nam wnikliwych i przekonujących odpowiedzi na kwestie dyskutowane wynikające z teorii ewolucji.

Nasze doświadczenie duszpasterskie pokazało nam, że katolicy oraz inni chrześcijanie są często zaskoczeni nowatorstwem i błyskotliwością odpowiedzi tomizmu na kwestie dyskutowane dotyczące teorii ewolucji. Jest tak często dlatego, że odpowiedzi te godzą konkretne dychotomie i poza nie wykraczają – na przykład dychotomię między przypadkiem a planem – kształtujące współczesną debatę między nauką a religią. Plan Boga realizuje się także przez przypadek! Trzeba ze smutkiem stwierdzić, że odpowiedzi tomizmu na te dyskutowane w nauce i religii kwestie nie są ani dobrze znane, ani należycie rozumiane.

Napisaliśmy tę książkę, aby temu zaradzić, i równocześnie stworzyliśmy będącą jej uzupełnieniem stronę internetową (www.thomisticevolution.org), gdzie można znaleźć szereg odpowiedzi na dyskutowane kwestie obejmujące zagadnienia, z którymi spotykaliśmy się najczęściej podczas naszych rozmów z wiernymi. Każdy z rozdziałów książki można czytać oddzielnie, niemniej ich kolejność odzwierciedla wizję teologiczną naszego współbrata, Doktora Anielskiego.

Książka składa się z czterech części. W części pierwszej przedstawiamy na samym początku, jak wiara i rozum łączą się niczym dwa skrzydła ducha ludzkiego, na których unosi się on ku kontemplacji prawdy[2]. Następnie w drugiej części zajmujemy się w kilku rozdziałach kwestiami dyskutowanymi poświęconymi istnieniu i naturze Boga bez odwoływania się do objawienia. Te kwestie filozoficzne stanowią sedno dociekań określanych mianem teologii naturalnej. W trzeciej części książki przyglądamy się podstawom biblijnym tego, jak Kościół rozumie stwórcze działanie Boga w świecie. Co Bóg powiedział nam na temat swojej roli odnośnie do ogromnej różnorodności życia na naszej planecie. Ostatnia część książki poświęcona jest kwestiom dyskutowanym dotyczącym bezpośrednio twierdzeń naukowych formułowanych przez biologię ewolucyjną oraz ważnemu zadaniu teologii, aby twierdzenia te odnieść do nauczania Kościoła katolickiego.

[1]Dekret o formacji kapłańskiej, 16, w: Sobór Watykański II. Konstytucje, dekrety, deklaracje, Poznań 2002, s. 298.

[2] Zob. Jan Paweł II, Fides et ratio, 1.

PODZIĘKOWANIA

Książka i towarzysząca jej strona internetowa(www.thomistic- evolution.org) nie powstałyby bez pomocy naszych współbraci: obdarzonego kreatywnością projektanta, ojca Antoninusa Niemeca, i naszego webmastera, ojca Innocenta Smitha. Pragniemy także podziękować ojcu Antonio Andreu-Galvanovi i Johnowi „Jackowi” O’Reilly’emu za przygotowanie hiszpańskojęzycznej wersji niektórych treści dostępnych na tej stronie. Na koniec pragniemy podziękować Danielowi Misui za oprawę graficzną strony. Całe przedsięwzięcie zostało sfinansowane dzięki grantowi uzyskanemu w ramach programu Evolution and Christian Faith (ECF) fundacji BioLogos (http://biologos.org/ecf). Sięgające sum wielu milionów dolarów granty tego programu finansuje Fundacja Templetona.