Życie Maryi - Juan L. Bastero de Eleizalde - ebook

Życie Maryi ebook

Juan L. Bastero de Eleizalde

5,0

Opis

Najświętsza Maryja Panna wiodła w Palestynie całkiem zwyczajny żywot, a jest najbardziej niezwykłą osobą w historii. Nikt nigdy nie był tak kochany i czczony przez mężczyzn, potężnych i pokornych, młodych i starych. Miliony kobiet nadal noszą Jej imię i tysiące świątyń wzniesiono na cześć Tej, która chciała być „służebnicą Pańską”. Życie Maryi (Vida de María) to biografia Matki Bożej, umieszczona w politycznych i religijnych ramach Jej czasów, oparta na relacjach zawartych w Ewangelii i innych źródłach historycznych.

Jeśli ktoś szuka inspiracji do bycia autentycznym, pokornym, szczerym i skupionym na woli Bożej, to nie znajdzie lepszego przewodnika niż Miriam, Maria z Nazaretu. Jej życie, jak życie każdej żydowskiej kobiety w tamtych cza­sach, było zwyczajne, ale zarazem niezwykłe, bo w całości skupione na Bogu. To właśnie uczyniło Ją najbardziej niezwykłą i czczoną kobietą świata. J.L. Bastero, zafascynowany Maryją, przybliża nam Jej postać. Zaprasza do spojrzenia na Nią jako uosobienie prawdziwie oryginalnej i autentycznej idei tego, czym jest człowiek w Bożym zamyśle – obrazem Boga.

W Maryi podziwiamy zachwycający kontrast, połączenie małości z wielkością. Z jednej strony urodziła się ponad dwa tysiące lat temu w małej wsi okupowanego przez Rzymian kraju i prowadziła skromne życie. Ale z drugiej strony ta niepozorna dziewczyna stała się – jak mówi papież Franciszek – „kobietą, która miała największy wpływ na historię”. Dlatego, po Jej Bożym Synu, jest najbardziej chwaloną osobą w dziejach ludzkości. Niniejsza książka pozwoli nam lepiej poznać tajemnicę Maryi, która jest ulubioną Córką Boga Ojca, Matką Boga Syna i Oblubienicą Boga Ducha Świętego – ks. Jan O’Dogherty, zastępca wikariusza regionalnego Opus Dei na Polskę.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 406

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
5,0 (2 oceny)
2
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.

Popularność




 

Życie Maryi

 

Juan Luis Bastero de Eleizalde

Życie Maryi

Przełożył Bronisław Krzysztof Jakubowski

Wydawnictwo W Drodze, Poznań 2020

 

Tytuł oryginału

Vida de Maria

© Ediciones Rialp, S.A. Madrid, 2019

© Copyright for this edition by Wydawnictwo W drodze, 2020

Konsultacja naukowa – o. mgr lic. Rafał Wędzicki OP

Redaktor prowadzący – Ewa Kubiak

Redakcja – Paulina Jeske-Choińska

Korekta – ks. dr Jan O’Dogherty, Agnieszka Czapczyk, Paulina Jeske-Choińska

Skład i łamanie – Stanisław Tuchołka • panbook.pl

Redakcja techniczna – Józefa Kurpisz

Projekt okładki – Krzysztof LorczykOP

Reprodukcja na okładce – Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny, Hans Schäufelein (ok. 1510), ze zbiorów Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku

Fotografia (s. 2) – Najświętsza Dziewica, Domenico Cunego (ok. 1776), ze zbiorów Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku

ISBN978-83-7906-377-2(wersja drukowana)

ISBN978-83-7906-378-9(wersja elektroniczna)

Wydawnictwo Polskiej Prowincji Dominikanów W drodze sp. z o.o.

Wydanie I

ul. Kościuszki 99, 61-716 Poznań

tel. 61 8523962

[email protected]

www.wdrodze.pl

Prolog

Święty Josemaría Escrivá, poruszony głęboką pokorą, nigdy nie uważał siebie za wzorzec dla swoich duchowych synów. Zgodnie z jego nauczaniem jedynym wzorcem jest Jezus Chrystus, a jedynym kształtującym wzorce – Duch Święty. Dewizą św. Josemaríi było: „ukryć się i zniknąć, aby tylko Jezus był widoczny”. Niemniej jednak, powtarzając często te słowa w rozmowach, z tą samą prostotą mówił nam: „Jeśli chcę, żebyście w czymś mnie naśladowali, to w mojej miłości do Najświętszej Maryi Panny”. Wyjątkowo, jedynie w tej kwestii stawiał się za wzorzec. Można stwierdzić, że jego życie duchowe było głęboko maryjne. Miłość do Maryi przesycała wszystkie jego działania. Jego życie wewnętrzne było skoncentrowane na głębokim i ciągłym obcowaniu małego dziecka z umiłowaną Matką.

Muszę wyznać, że zarówno w życiu osobistym, jak i w realizacji mojej pracy teologicznej i kapłańskiej jestem wdzięcznym dłużnikiem św. Josemaríi Escrivy. Święty przykład jego życia i jego nauczania stanowią dla mnie żywy i skuteczny wzorzec. Powinienem się odnieść szczególnie do tej niezwykle głębokiej miłości, jaką odczuwał do Najświętszej Maryi Panny. Jego duchowe dzieci nasiąkły tą miłością, jaką ten święty nieustannie żywił do naszej Matki. W związku z tym jest logiczne, że lata, które z nim przeżyłem, pozostawiły maryjny ślad w moim życiu, który obecnie zostaje uwieczniony w tej książce. Dlatego odczuwam ogromną wdzięczność i gwoli sprawiedliwości z całą jasnością stwierdzam, że wszystko, co wartościowe albo korzystne dla czytelnika, niniejsza publikacja zawdzięcza naukom św. Josemaríi, a przede wszystkim jego miłości do Maryi.

Pragnę poświęcić ten tom w sposób szczególny mojemu bratu José Maríi, ponieważ jej opracowanie i publikacja nie byłyby możliwe bez jego pomocy. Kiedy po raz pierwszy powiedziałem mu, że chcę napisać książkę, w której ukażę w przystępny sposób życie Najświętszej Maryi Panny i która posłuży temu, żeby jej czytelnicy poznali głębiej naszą Matkę, a poznanie to przełożyło się na intensywniejszą miłość ku Niej, mój brat zachęcił mnie do tego niezwykle gorliwie.

Dla mnie było to nowe wyzwanie, ponieważ wszystkie maryjne teksty, które opublikowałem do tej pory, były przeznaczone do kształcenia kleryków, którzy studiują na wydziałach teologicznych, a także dla specjalistów w dziedzinie mariologii i ogółem dla naukowców teologów.

Mój brat nieustannie i wytrwale wspierał mnie i zachęcał, żebym dokończył pisanie, bo co jakiś czas stwierdzałem, że nie jestem zdolny zrealizować mojego pragnienia. Dlatego mogę powiedzieć, że w czasie opracowywania tej książki zachęty z jego strony były stałe i skuteczne.

Muszę również podziękować mojemu bliskiemu przyjacielowi Luisowi Ramonedzie za przedstawione sugestie językowe. Z wielką cierpliwością czytał on rękopis i sugerował niewielkie zmiany w tekście dla uproszczenia i przyspieszenia lektury. Jego wskazówki były bardzo pożyteczne.

Muszę wreszcie wyrazić wdzięczność mojemu współbratu Carlosowi, który zachęcał mnie do pracy i udzielał mi cennych wskazówek, przyczyniających się do uatrakcyjnienia tekstu.

Juan Luis Bastero

26 czerwca 2014 r.

W uroczystość św. Josemaríi Escrivy