Warzywne, ziołowe i korzenne wódki i nalewki lecznicze - Andrzej Sarwa - ebook

Warzywne, ziołowe i korzenne wódki i nalewki lecznicze ebook

Sarwa Andrzej

2,0

Opis

Książka "Warzywne, ziołowe i korzenne wódki i nalewki lecznicze" to zbiór przepisów na łatwe do wykonania domowym sposobem trunki, które mają dobroczynne działanie, doskonały smak, wygląd i zapach. Amatorzy tych trunków znajdą tu wiele ciekawych receptur, a sporządzone w domu napitki nie tylko poprawią zdrowie, ale i uprzyjemnią spotkania rodzinne i towarzyskie.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 83

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
2,0 (1 ocena)
0
0
0
1
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.
Sortuj według:
AnnaJG

Z braku laku…

Byłaby to bardzo wartościowa książka, gdyby autor ją dopracował. Na ten moment jest to tylko luźna kompilacja przepisów, do tego z błędami merytorycznymi. Zioła to nie zabawa dla niefrasobliwych. Trzeba mieć o nich pojęcie zanim się je zacznie przetwarzać.
00

Popularność




Andrzej Sarwa

Warzywne, ziołowe i korzenne wódki i nalewki lecznicze

Armoryka

Sandomierz

Projekt okładki: Juliusz Susak 

Na okładce: Eduard von Grützner (1846–1925), Moine dégustant, penture d'Eduard von Grutzner

(licencjapublic domain), źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Eduard_von_Grutzner_Moine_d%C3%A9gustant_du_vin.jpg 

Niniejsza publikacja stanowi fragment opracowania "Wielka księga nalewek" 

Uwaga! Porady zamieszczone w tej książce nie mają na celu zastąpienia medycznych porad lekarza.Skonsultuj się więc z nim, zanim zastosujesz propozycje tu przedstawione.Ani autor, ani wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za szkody, straty lub choroby spowodowane leczeniem się na własną rękę.

Copyright © 2013 by Wydawnictwo „Armoryka”

Wydawnictwo ARMORYKA

ul. Krucza 16

27-600 Sandomierz

tel +48 15 833 21 41

e-mail:[email protected]

A. Wódki i schnappsy

Wódka cebulowa

0,5 litra spirytusu 96°

0,5 litra przegotowanej wody

500 g cebuli

50 g owoców bzu czarnego

5-6 dużych ząbków czosnku

Cebulę, czosnek i owoce bzu zmiksować i pozostawić w spokoju przez osiem dni. Następnie przecedzić kilkakrotnie przez filtr do kawy, aż płyn stanie się przejrzysty, i zmieszać ze spirytusem połączonym z wodą. Pić raz dziennie, na noc, po kieliszku.

Nalewka nie ma ani ładnego zapachu, ani tym bardziej smaku, jednak jest bardzo pożyteczna. Jej działanie lecznicze jest szerokie. Obniża ciśnienie krwi, działa bakteriostatycznie i bakteriobójczo. Korzystnie wpływa na perystaltykę jelit, działa przeciwbiegunkowo (słabo), obniża poziom cukru we krwi, wskazana jest w leczeniu anginy, grypy, przeziębienia. Uważa się ją za niezły środek pomocniczy w kuracji stwardnienia tętnic. Ale to jeszcze nie wszystko. Przejawia bowiem lekkie działanie moczopędne, pomaga w leczeniu kamicy nerkowej, nieżytów jelit, w zwalczaniu robaków pasożytujących w przewodzie pokarmowym. Jest również dość skuteczna w zwalczaniu uporczywych zaparć i reguluje częstotliwość oddawania stolców. Nie bez znaczenia są jej właściwości przeciwkaszlowe i wykrztuśne.

Wódka herbatówka I

50 g herbaty czarnej (nie aromatyzowanej)

0,75 litra wody

0,5 litra spirytusu 96°

Herbatę zaparzyć w 0,75 litra wody, odstawić na pół godziny, aż dobrze naciągnie, przecedzić przez bibułę filtracyjną i do naparu wlać spirytus. Uzyskany trunek raz jeszcze przefiltrować, wlać do butelek, te zakorkować, zalakować i wynieść do piwnicy. Wódka powinna dojrzewać przez co najmniej sześć miesięcy. Jest mocna, o ciekawym złocistoczerwonawym kolorze i przyjemnym smaku, z delikatnym "herbatnim" akcentem. 

Herbatówka jest doskonałym lekiem na biegunkę, przejawia słabe właściwości moczopędne - wskazana jest jako środek pomocniczy w leczeniu krwiomoczu i zapalenia nerek. Pita systematycznie, lecz z umiarem (nie więcej niż 25 g dziennie), zapobiega kamicy żółciowej i moczowej. Pozytywnie działa na wątrobę, nerki, nadnercza i śledzionę, a także sprzyja akumulowaniu się witaminy C w organizmie. Wywiera również dobroczynny wpływ na układ oddechowy, skórę, układ naczyniowy, reguluje krążenie, normuje ciśnienie krwi, działa wzmacniająco na naczynia włosowate. Dobroczynnie wpływa na układ nerwowy człowieka. Szczególnie pozytywnie na mózg. Usuwa uczucie zmęczenia, ból głowy, pobudza i aktywizuje do pracy umysłowej, przede wszystkim dzięki temu, iż rozszerza naczynia krwionośne mózgu, powodując jego lepsze ukrwienie i dotlenienie.

Wódka herbatówka II

50 g herbaty czarnej (nie aromatyzowanej)

10 g kłączy rabarbaru

0,75 litra wody

0,5 litra spirytusu 96°

Herbatę i silnie rozdrobnione kłącza rabarbaru zaparzyć w 0,75 litra wody, odstawić na pół godziny, aż wszystko dobrze naciągnie, przecedzić przez bibułę filtracyjną i do naparu wlać spirytus. Uzyskany trunek raz jeszcze przefiltrować, wlać do butelek, te zakorkować, zalakować i wynieść do piwnicy. Wódka powinna dojrzewać przez co najmniej sześć miesięcy. Jest mocna, o ciekawym złocistoczerwonawym kolorze i przyjemnym, lekko ściągającym i gorzkawym smaku, z delikatnym "herbatnim" akcentem. Herbatówka jest doskonałym lekiem na biegunkę, przejawia słabe właściwości moczopędne - wskazana jest jako środek pomocniczy w leczeniu krwiomoczu i zapaleniu nerek. Pita systematycznie, lecz z umiarem (nie więcej niż 25 g dziennie), zapobiega powstawaniu kamicy żółciowej i moczowej. Pozytywnie działa na wątrobę, nerki, nadnercza i śledzionę, a także sprzyja akumulowaniu się witaminy C w organizmie. Wywiera dobroczynny wpływ na układ oddechowy, skórę, układ naczyniowy, reguluje krążenie, normuje ciśnienie krwi, działa wzmacniająco na naczynia włosowate. Dobroczynnie wpływa na układ nerwowy człowieka. Szczególnie pozytywnie na mózg. Usuwa uczucie zmęczenia, ból głowy, pobudza i aktywizuje do pracy umysłowej, przede wszystkim dzięki temu, iż rozszerza naczynia krwionośne mózgu, powodując jego lepsze ukrwienie i dotlenienie.

Wódka  herbatówka III

50 g herbaty czarnej najwyższej jakości  (nie aromatyzowanej)

3/4 litra wody

¼ szklanki miodu wrzosowego

1/2 litra spirytusu 96°

Herbatę zaparzyć w 3/4 litra wody, odstawić na pół godziny, aż dobrze naciągnie, przecedzić ją przez bibułę filtracyjną i do naparu wlać spirytus oraz miód. Uzyskany trunek raz jeszcze przefiltrować, wlać do butelek, te zakorkować, zalakować i wynieść do piwnicy. Wódka powinna dojrzewać przez co najmniej 6 miesięcy, ale jeśli komuś się śpieszy, to można ja pić już po tygodniu. Jest mocna, o ciekawym złocistoczerwonawym kolorze i przyjemnym smaku, z delikatnym „herbatnim" akcentem. 

Herbatówka doskonale skutkuje przypadku biegunki i przejedzenia Pita systematycznie, lecz z umiarem (nie więcej niż kieliszek dziennie) zapobiega powstawaniu kamicy żółciowej i moczowej. Pozytywnie oddziałuje na wątrobę, nerki, nadnercza i śledzionę, a także sprzyja akumulowaniu się witaminy C w organizmie ludzkim.

Dalej - wywiera dobroczynny wpływ na układ oddechowy, skórę, układ naczyniowy, reguluje krążenie, normuje ciśnienie krwi, działa wzmacniająco na naczynia włosowate. Dobroczynnie oddziałuje na układ nerwowy człowieka. Szczególnie pozytywnie działa na mózg. Usuwa uczucie zmęczenia, ból głowy, pobudza i aktywizuje do pracy umysłowej, przede wszystkim dzięki temu, iż rozszerza naczynia krwionośne mózgu, powodując jego lepsze ukrwienie i dotlenienie.

Wódka  herbatówka z kłączem rabarbaru

50 g herbaty czarnej  (nie aromatyzowanej)

10 g kłączy rabarbaru 

3/4 litra wody

1/2 litra spirytusu 96°

Herbatę i silnie rozdrobnione kłącza rabarbaru zaparzyć w 3/4 litra wody, odstawić na pół godziny, aż wszystko dobrze naciągnie, przecedzić  przez bibułę filtracyjną i do naparu wlać spirytus. Uzyskany trunek raz jeszcze przefiltrować, wlać do butelek, te zakorkować, zalakować i wynieść do piwnicy. Wódka powinna dojrzewać przez co najmniej 6 miesięcy, lecz nadaje się do picia już po 3 – 4 dniach. Jest mocna, o ciekawym złocistoczerwonawym kolorze i przyjemnym, lekko ściągającym i gorzkawym smaku, z delikatnym „herbatnim" akcentem wzbogaconym o rabarbarową nutę.

Wódka macierzankowa na sposób fiński

Trunek przygotowujemy ze świeżych (nie suszonych!!!) kwitnących końców pędów macierzanki, którymi napełniamy 1 słoika typu twist-off. Zioło zalewamy wódką czystą 40° tak, by było całkiem zakryte. Słoik zakręcamy i odstawiamy na 1 -  3 dni w ciepłe i ciemne miejsce. Po tym czasie płyn zlewamy, filtrujemy przez bibułę filtracyjną i mieszamy z 1 l wódki czystej 40°. Trunek przelewamy do butelki i odstawiamy do piwnicy na minimum pół roku. Im dłużej dojrzewa, tym lepiej smakuje.

Wódka pieprzówka

Spirytus 70° - 3 l

Pieprz czarny – 35 g

Angielskie ziele (pimenta) – 35 g

Woda – 3 szklanki

Cukier – 800 g

Grubo potłuczony pieprz i angielskie ziele wsypać do szklanego naczynia, zalać spirytusem, naczynie szczelnie zamknąć i postawić w ciepłym miejscu na 3 tygodnie. Po tym czasie nastój zlać, przecedzić i dodać do niego syrop przygotowany z wody i cukru. Dokładnie wymieszać, przefiltrować i rozlać do butelek. Pieprzówka powinna dojrzewać 3 – 4 miesiące.

Wódka islandzka

200 ml spirytusu 96°

Kieliszek koniaku

60 ml soku wiśniowego

250 ml wody

Kropla esencji z gorzkich migdałów

2,5 g kardamonu

15 g świeżych jagód jałowca

10 dag rodzynek

Wszystkie składniki umieścić w szklanym naczyniu, zalać spirytusem z dodatkiem koniaku, soku wiśniowego i wody. Naczynie szczelnie zamknąć i odstawić na dwa tygodnie. Po upływie tego czasu płyn zlać i przecedzić przez bibułę filtracyjną. Wlać do butelki, tę szczelnie zamknąć i odstawić na kilka dni. Po tym czasie można trunek już pić. Jest wyborny! Poprawia trawienie, pobudza apetyt i wzmacnia żołądek. Jest to oryginalny przepis islandzki. Wódka ta działa pobudzająco, wzmacniająco, korzystnie wpływa na trawienie, poza tym działa także przeciwgorączkowo, zalecana jest w zaziębieniu, grypie, anginie, uporczywych zaparciach i pomocniczo w anemii.

Szwedzki schnapps z korzeni cykorii 

Korzenie cykorii wykopuje się na wiosnę lub na jesieni, gdy zawierają najwięcej cennych substancji. Korzenie dokładnie i szybko myjemy szczotką pod bieżąca wodą, rozkładamy je cienką warstwą i obsuszamy. Potem kroimy w talarki i wsypujemy do szklanego zamykanego naczynia. Na korzenie wlewa się tyle 40° wódki czystej, aby zakryła je ona na 2 palce. Naczynie zamykamy i odstawiamy w miejsce ciemne i ciepłe na 2 tygodnie. Po tym czasie płyn zlewa się i filtruje przez bibułę filtracyjną. Trunek pije się, gdy ma temperaturę pokojową. Ten trunek jest wytrawny, nieco i nieco gorzkawy. 

Duński schnapps cynamonowy 

Schnapps cynamonowy jest bardzo aromatyczny i słodkawo – pikantny. Smak i zapach zależy od gatunku użytego cynamonu, a jest ich kilka: Cinnamomum ceylanicum - Cynamonowiec cejloński (najlepszy, najwartościowszy, o najlepszym smaku i aromacie), Cinnamomum burmannii - Cynamonowiec jawajski, Cinnamomum cassia, syn. Cinnamomum aromaticum - Cynamonowiec wonny - cynamonowiec kasja - cynamonowiec chiński, Cinnamomum iners - Cynamonowiec indonezyjski, Cinnamomum loureirii - Cynamonowiec sajgoński, Cinnamomum massoia - Cynamonowiec nowogwinejski, Cinnamomum oliverii - Cynamonowiec australijski, Cinnamomum tanula - Cynamonowiec indyjski. Kora każdego z wyżęj wymienionych cynamonów nadaje się do przygotowania trunku:  

Do