Football Manager 2007 - poradnik do gry - Andrzej "Rylak" Rylski - ebook

Football Manager 2007 - poradnik do gry ebook

Andrzej "Rylak" Rylski

0,0

Opis

Poradnik do gry Football Manager 2007 przyda się głownie tym graczom, którzy dopiero zaczynają przygodę z menedżerami piłkarskimi. Przede wszystkim zostały w nim opisane te aspekty rozgrywki, które są najważniejsze dla pomyślności naszych działań.

Football Manager 2007 - poradnik do gry zawiera poszukiwane przez graczy tematy i lokacje jak m.in.

  • Taktyka cz. II (Zarządzanie drużyną)
  • Taktyka cz. I - Polecenia dla piłkarzy (Zarządzanie drużyną)
  • Taktyka cz. I - Polecenia dla drużyny (Zarządzanie drużyną)
  • Trening cz. II (Zarządzanie drużyną)
  • Trening cz. I (Zarządzanie drużyną)
  • Taktyka cz. I (Zarządzanie drużyną)
  • Trening cz. IV (Zarządzanie drużyną)
  • Trening cz. III (Zarządzanie drużyną)
  • Zatrudnianie członków sztabu szkoleniowego (Zatrudnianie i negocjacje)
  • Kreacja menedżera, wybór ligi i zespołu (Przygotowania)

Informacja o grze

Trzecia odsłona znakomitej serii gier piłkarskich, stworzonej przez studio Sports Interactive, mające na swym koncie popularną sagę Championship Manager czy NHL Eastside Hockey Manager.

Gra Worldwide Soccer Manager 2007, dobrze przyjęta zarówno przez krytyków, jak i graczy, to przedstawiciel gatunku piłka nożna. Tytuł wydany został w Polsce w 2006 roku i dostępny jest na platformach: PC, X360. Wersja językowa oficjalnie dystrybuowana na terenie kraju to: z polskimi napisami.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 87

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.



Football Manager2007poradnik do gry

autor: Andrzej "Rylak" Rylski

Wydawnictwo © GRY-Online S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.

www.gry-online.pl

Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione bez pisemnego zezwolenia GRY-Online S.A.

Prawa do użytych w tej publikacji tytułów, nazw własnych, zdjęć, znaków towarowych i handlowych, itp. należą do ich prawowitych właścicieli.

Publikacja przeznaczona jest wyłącznie do użytku prywatnego. Nie może być sprzedawana, odsprzedawana lub udostępniana publicznie osobom trzecim bez pisemnej zgody GRY-Online S.A.

Ilustracja na okładce - wykorzystana za zgodą © Shutterstock Images LLC. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgoda na wykorzystanie wizerunku podpisana z Shutterstock, Inc.

Poradnik w wersji WWW znajdziesz na stroniewww.gry-online.pl/S024.asp?ID=568

[email protected]

Spis treści

Wprowadzenie

Przygotowania

Kreacja menedżera, wybór ligi i zespołu

Menu menedżera

Zarząd

Opcje menedżera

Zarządzanie drużyną

Trening cz. I

Trening cz. II

Trening cz. III

Trening cz. IV

Taktyka cz. I

Taktyka cz. I - Polecenia dla drużyny

Taktyka cz. I - Polecenia dla piłkarzy

Taktyka cz. II

Rozgrywanie meczu cz.1

Rozgrywanie meczu cz.2

Zatrudnianie i negocjacje

Zatrudnianie członków sztabu szkoleniowego

Zatrudnianie piłkarzy

Skauci i raporty

Skauci

Raporty

Menedżer - Interakcje

Meczowe odprawy (1)

Meczowe odprawy (2)

Meczowe odprawy (3)

Relacje z piłkarzami

Prasa i rywale - menedżerowie

Inne - Kluby filialne

Wprowadzenie

Zapraszam do lektury poradnika poświęconego kolejnej odsłonie, szalenie popularnej serii menedżerów piłkarskich. Przyznam się, że miałem nielichy kłopot z obraniem najlepszej formuły dla niniejszego poradnika. Przez długi czas nie mogłem znaleźć formy pozwalającej połączyć szczegółowość i rzetelność (wszak liczba czynności możliwych do wykonania jest przeogromna) z łatwością korzystania i czytelnością moich podpowiedzi. Ostatecznie zdecydowałem się na dokładne opisanie tylko tych aspektów, które są najważniejsze dla pomyślności naszych działań, odpuszczając sobie wszelkie opcje dodatkowe i bajery nic nie wnoszące do gry. W instrukcji obsługi każdy z graczy znajdzie dokładne informacje odnośnie każdej funkcji menu i nie widzę powodu do zamieszczania w poradniku tak oczywistych rzeczy jak opis ekranu głównego, czy tak szczegółowych jak podejrzenie statystyk trenera klubu z innego kraju. Zapewniam jednak, że zamieszczam wszystkie kluczowe informacje, dokładnie je ilustrując.

Tak więc, ostateczna wersja wygląda tak:

Najpierw podaję zilustrowany opis każdej istotnej opcji i czynności

Później dodaję serię wskazówek i komentarzy ułatwiających osiągnięcie sukcesu

Taka forma równa się konieczności przebrnięcia przez dużą ilość tekstu, ale za to całkowicie wyczerpuje temat. Nie da się ukryć, że poradnik przyda się głownie tym graczom, którzy dopiero zaczynają przygodę z menedżerami piłkarskimi. Starzy wyjadacze pewnie nie znajdą tu elementów, których sami nie odkryli. Szczególnie ci, którzy grali w FM 2006, bo najnowsze wydanie jest bliźniaczo podobne.

Zapraszam do lektury.

Andrzej "Rylak" Rylski

Przygotowania

Kreacja menedżera, wybór ligi i zespołu

Kreacja menedżera, wybór ligi i zespołu

Po przejściu z ekranu głównego do tworzenia profilu menedżera (opcja Nowa Gra/New Game), skorzystaj z Opcje zaawansowane/Advanced Options.

Ukaże Ci się następujący ekran:

Najważniejsze są trzy zaznaczone pola:

Tu wybierasz państwa, których ligi będą aktywne podczas aktualnej gry. Możesz wybrać dowolną ilość krajów z kilku kontynentów.

W tej sekcji masz wgląd w wybrane państwa. Zakładka

Najniższa aktywna liga/

Lowest Active League

pozwala określić ile lig z danego kraju będzie aktywnych (od jednej do czterech, w zależności od państwa). Zakładka

Tryb/

Mode

pozwala oznaczyć czy dane ligi będą grywalne (

Grywalna/

Playable

), to znaczy czy będziesz mógł objąć tam posadę menedżera, czy też tylko do obserwacji (

Tylko podgląd/

View - Only

).

Dodatkowe opcje określające datę włączenia się do gry (

Data Startu/

Game Start Date

), rozmiar bazy danych (

Rozmiar bazy danych/

Database Size

), dodanie do listy graczy określonych zawodników (

Wszyscy piłkarze/

Load All Players from

), i preferencje dotyczące sposobu wyświetlania danych (

Piłkarze /

Players

,

Atrybuty/

Atributes

).

Porady:

Dokonując wyboru kieruj się dwoma wyznacznikami: mocą komputera i realnymi potrzebami. Obowiązuje zasada: im więcej lig tym silniejsza maszyna potrzebna do gry. Trzy, cztery ligi mogą zamulić nawet szybki komputer, szczególnie przy ustawionej dużej bazie danych i po rozegraniu kilku sezonów. Dlatego też musisz zastanowić się, do czego potrzebujesz lig innych niż ta, w której prowadzisz aktualnie zespół. Jeśli masz nadzieje poprowadzić w nich, w przyszłości, inną drużynę, wybierz opcję Grywalna. Jeśli masz ochotę tylko podglądać poczynania innych ekip zdecyduj się na Tylko podgląd.

Jeśli chodzi o ilość lig, to odradzam zagłębianie się w rozgrywki niższe niż drugoligowe. Wyjątki są dwa: kiedy sami zaczynamy karierę z najniższego szczebla, lub też prowadzimy słaby klub pierwszoligowy. Wtedy możemy mieć nadzieję na wyszukanie talentu grającego w słabiutkiej lidze. Jeśli prowadzimy mocny zespół możemy sobie darować niskie ligi, oszczędzimy w ten sposób mnóstwo czasu. Szanse na znalezienie w trzeciej lidze, zawodnika nadającego się do gry w Chelsea, Arsenalu czy Liverpoolu są właściwie zerowe (to potrafi tylko komputer), więc nie ma potrzeby zawracać sobie głowę. Nigdy nie włączaj niskich lig w krajach oznaczonych Tylko podgląd bo to nie ma żadnego sensu.

Całkiem przydatna jest opcja Wszyscy piłkarze. Warto z niej skorzystać, jeśli chcemy w przyszłości mieć podgląd na zawodników grających w innych ligach niż wybrane przez nas. Szerzej o tym napiszę przy okazji Scoutingu.

OpcjePiłkarze i Atrybuty to kwestie czysto techniczne. Pierwsza dotyczy sposobu wyświetlania nazwisk piłkarzy (mogą być prawdziwe lub zmyślone albo przekręcone), oraz atrybutów (wszystkie parametry gracza są od razu widoczne lub też cześć jest zakryta i tylko skaut może skompletować resztę). Obie opcje warto jest włączyć.

Przejdźmy teraz do następnego ekranu, kreacji menedżera.

Tutaj żadna z rubryk nie wymaga tłumaczenia, przejdę więc od razu do podpowiedzi.

Porady:

Ustalając wiek menedżera nie przesadzajmy przy ujmowaniu mu lat. Zbyt młody menedżer może wzbudzać nieufność pracodawcy i kibiców. Może to mieć nieprzyjemne skutki w przypadku kłopotów na starcie rozgrywek - małe doświadczenie może być wtedy dodatkowym pretekstem do rozwiązania umowy.

Dość istotnym aspektem może być także narodowość. Ten z pozoru mało ważny element, w niektórych przypadkach, może mieć spore znaczenie. Najlepiej jest, kiedy wpiszemy sobie obywatelstwo kraju, w którym prowadzimy zespół. Wtedy łatwiej zawodnicy reagują na nowego trenera, rzadziej dochodzi do nieporozumień i niezadowolenia niektórych piłkarzy. Całkiem dobrym posunięciem jest również zdecydowanie się na narodowość zgodną z pochodzeniem największych, zagranicznych gwiazd naszego zespołu. Bardzo często w grze okazuje się, że sprowadzani z zagranicy piłkarze, mają trudności z aklimatyzacją i nie chcą grać w naszej drużynie. Trener pochodzący z ich kraju ma wielkie szanse na załagodzenie sprawy i zapobieżenie odejścia piłkarza. Przy określaniu narodowości warto również pomyśleć od razu o przyszłych posunięciach: jeśli zamierzamy sprowadzać np. Holendrów do angielskiego klubu, nie zaszkodzi zdecydować się na takie obywatelstwo. W FM 2007 pojawiła się także możliwość zaznaczenia podwójnego obywatelstwa (Druga Narodowość/Other Nationality), pomagająca radzić sobie z kłopotami wymienionymi powyżej.

Nowością jest szansa wybrania wcześniejszych doświadczeń zawodowych (Doświadczenie/Past Experience), ale nie zauważyłem większego wpływu na rozgrywkę.

Po zatwierdzeniu wyboru przechodzimy do zapoznania się z najważniejszymi aspektami menu menedżera.

Menu menedżera

Menu menedżera

To jest główny ekran menedżera czyli miejsce w którym podejmujesz wszystkie decyzje:

W tym miejscu wyświetlają się wybrane przez Ciebie informacje.

Grupa ikon obrazujących wszystkie najważniejsze aspekty pracy menedżera, to stąd dowodzisz swym klubem.

Rozwijane listy menu umożliwiające wykonywanie kolejnych czynności związanych z działalnością menedżera

Kolejne menu, tym razem zmieniające się w zależności od wybranych wcześniej zakładek w menu głównym. Stąd mamy dostęp do bardziej szczegółowych informacji i czynności właściwych dla najważniejszych aspektów pracy menedżera

Ekran główny skonstruowany jest tak, że do najważniejszych czynności mamy dostęp zarówno z listy ikon (2), rozwijanych list (3), a czasem nawet z menu zmiennego (4). Najważniejsze dla nas elementy to:

Strona Domowa/Main page - dostępna poprzez ikonę lub z menu Menedżer/Manager,a także menu zmiennego. W tym miejscu wyświetlane są, w ośmiu okienkach, aktualne informacje na temat klubu. Możemy tu podpatrzeć na przykład szczegóły dotyczące następnego spotkania, kalendarz, tabelę, najlepsze osiągnięcia indywidualne naszych piłkarzy, podgląd finansów i wiele innych. Co więcej, możemy dowolnie skonfigurować wygląd tego ekranu, decydując, które informacje mają być wyświetlane.

Wiadomości/News - dostępne poprzez ikonę lub menu Menedżer/Manager, a także z menu zmiennego. Odczytujemy tu wszelkie możliwe komunikaty dostępne w grze: informacje o transferach, raporty skautów, potyczki słowne między trenerami, kontakty z dziennikarzami itd. Na niektóre informacje musimy koniecznie udzielić odpowiedzi zanim przejdziemy dalej.

Skład/Squad - dostępny przez ikonę lub menu Menedżer/Manager. Tutaj znajdziemy wszystkie informacje na temat własnych zawodników. Lista aspektów, według których możemy oceniać piłkarzy jest ogromna. W tym oknie zmianie ulega menu zmienne dając nam dostęp do jeszcze większej informacji na temat drużyny.

Taktyka/Tactics - dostępne poprzez ikonę lub menu Menedżer/Manager. Tutaj zajmujemy się ustalaniem taktyki na mecz i przydzielaniem zadań poszczególnym zawodnikom.

Rozgrywki/Competitions - dostępne przez ikonę lub menu Menedżer/Manager. Pozwala obejrzeć tabelę ligową. Zmianie ulega również menu zmienne umożliwiając poznanie bardziej szczegółowych informacji na temat rywalizacji i osiągnięć poszczególnych zawodników.

Lista Życzeń/Shortlist - dostępne przez ikonę lub menu Menadżer/Manager. Wyświetla listę i szereg przydatnych informacji na temat zawodników oglądanych i ocenianych przez naszych skautów. Z menu zmiennego dostępne nowe czynności.

Trening/Training - dostępne poprzez ikonę lub menu Menadżer/Manager. Wyświetla bardzo szczegółowe informacje na temat treningu piłkarzy.

Obserwacje/Scouting - dostępne poprzez ikonę lub menu Menadżer/Manager. Wyświetla szczegółowe informacje i listę czynności związanych z działalnością skautów: wyszukiwaniem talentów, ocenianiem zawodników i klubów. Z menu zmiennego dostępne są dodatkowe informacje.

Finanse/Finances - dostępne poprzez ikonę lub menu Menadżer/Manager. Wyświetla bardzo szczegółowe informacje odnośnie kondycji finansowej klubu. Z menu zmiennego dostępne nowe czynności.

Wszystkie główne aspekty zostaną dokładnie omówione w następnych rozdziałach.

MenuMenadżer/Manager, oprócz wymienionych powyżej zakładek, zawiera jeszcze:

Jose Mourinho - w miejsce Mourinho znajdzie się nazwisko gracza. Zawarte są tu informacje na temat postaci prowadzonego przez nas menedżera. Konkretne aspekty wybieramy z menu zmiennego a są one wyświetlane na ekranie głównym.

Notes/Notebook - notes, w którym możesz zapisywać różne informacje.

Siedziba Zarządu/Board room - oczekiwania zarządu i kibiców. Szerzej opiszę w następnym rozdziale.

Opcje/Options - Twoje preferencje odnośnie prowadzenia zespołu i współpracy z asystentem. Szerzej opiszę w następnym rozdziale.

Urlop/Go on holiday - instrukcje na wypadek udania się na dłuższą przerwę od pracy.

Rezygnacja/Resign - rezygnacja z posady menedżera danego zespołu.

Emerytura/Retire - wycofanie naszego trenera z czynnej działalności.

Opis kolejnych list rozwijanych - Świat/World, Zakładki/Bookmark i Opcje/Options - pomijam. Znajdują się tam ustawienia gry, albo też niesamowicie rozbudowane i szczegółowe opcje podglądania innych lig, zawodników, reprezentacji, rozgrywek na każdym szczeblu itd. Do poznania wszystkich drobiazgów potrzeba instrukcji lub spędzenia paru minut i przeklikaniu kolejnych zakładek. Wszystkie te opcje nie wymagają porad, bo pełnią zadanie tylko informacyjne.

Teraz możemy przejść do następnego rozdziału.