Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Zgliszcza. Opowieści pojałtańskie – ebook

CENA NEXTO

Piotr Zaremba  

03.04.2017

03.04.2017

polski

880

Zysk i S-ka

9788381160506

  • EPUB
  • MOBI

Recenzja pochodzi z czasopisma Uważam Rze Historia:

 

Przegrana batalia o Polskę

Rozmiary tej powieści mogą nieco odstraszać. Ale naprawdę warto sięgnąć po najnowszą książkę Piotra Zaremby. To wielowymiarowa opowieść o powojennej Polsce – zniszczonej materialnie i zagrabianej przez komunistów. Wydarzenia obserwujemy z perspektywy Stanisława Mikołajczyka i jego współpracowników z PSL, którzy próbowali „ograć komunistów metodami parlamentarnymi”, a także „z perspektywy żołnierzy wyklętych czy zwykłych ludzi imających się rozmaitych metod i dróg, aby uczynić nasz kraj normalnym i wolnym”. Niestety, komuniści sfałszowali zarówno referendum „3 x TAK”, jak i wybory do Sejmu. Ludowcy przegrali batalię o Polskę, a nowa władza obeszła się z nimi bez pardonu: jednych zamykano w więzieniach, innych mordowano. Większość bohaterów powieści to postaci autentyczne, ale są też fikcyjni bohaterowie (np. sędzia Stanisław Jarosz), którzy mieli swoje historyczne pierwowzory, co objaśnia autor w „Posłowiu”. Poza Stanisławem Mikołajczykiem, Stefanem Korbońskim czy Zygmuntem Żuławskim, partyzanckim dowódcą „Orlikiem” (Marianem Bernaciakiem) czy Kazimierzem Pużakiem jako uczestnicy zdarzeń występują także przedstawiciele nowej władzy: Władysław Gomułka, Bolesław Bierut, Jakub Berman, Stanisław Radkiewicz, Luna Brystygierowa oraz „osoby uwikłane w rodzący się nowy system”. „Zgliszcza” to powieść dopracowana stylistycznie: skoro to swoista epopeja chłopska, PSL-owcy mówią i myślą jak chłopi, komuniści używają propagandowego żargonu, a zwykli Polacy – gwary typowej dla swojego regionu (akcja rozgrywa się w Warszawie, na Lubelszczyźnie, w Poznaniu i na Dolnym Śląsku). Bardzo polecam. 

 

Agnieszka Niemojewska


Opis

Akcja powieści dzieje się w latach 1945-1956. Opowiada o próbie uprawiania polityki na cmentarzu, jakim stała się powojenna Polska. Polityki zmierzającej do powstrzymania rozrostu hydry, jaką był komunizm.

Wydarzenia obserwujemy z perspektywy Stanisława Mikołajczyka, który podjął ryzykowny eksperyment, próbując ograć komunistów metodami parlamentarnymi, ale też z perspektywy żołnierzy wyklętych czy zwykłych ludzi imających się rozmaitych metod i dróg, aby uczynić nasz kraj normalnym i wolnym. Większość bohaterów to postaci autentyczne, obok nich pojawiają się postaci fikcyjne, które jednak często też miały swoje historyczne pierwowzory.

Poza Stanisławem Mikołajczykiem, Stefanem Korbońskim czy Zygmuntem Żuławskim, partyzanckim dowódcą „Orlikiem” (Marianem Bernaciakiem) czy Kazimierzem Pużakiem jako wyraziści uczestnicy zdarzeń występują nasi opresorzy: Władysław Gomułka, Bolesław Bierut, Jakub Berman, Stanisław Radkiewicz, Luna Brystygierowa, oraz osoby uwikłane w rodzący się nowy system, na czele z Józefem Cyrankiewiczem i prof. Stanisławem Grabskim. Akcja rozgrywa się w wielu miejscach Polski – od Warszawy poprzez lasy wokół miasteczka Ryki na pograniczu Mazowsza i Lubelszczyzny aż po Poznań i Dolny Śląsk.

Ta książka to także zarysowana wyrazistymi kreskami panorama ówczesnego społeczeństwa z jego nieprostymi dylematami i wyborami. I hołd złożony Polakom upadającym, cofającym się, ponoszącym klęski, ale usiłującym zachować w strasznych czasach swobodę decyzji i człowieczeństwo.

Zgliszcza. Opowieści pojałtańskie - ebook

35,10 zł 39,00 zł

Cena Klubowicza Nexto Premium

23,40 zł 39,00 zł
i
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 0 (0 oceniających)

Bądź pierwszą osobą, która doda opinię!