Rozmowa o pracę. Wskazówki rekrutacyjne - Porady123 - ebook

Rozmowa o pracę. Wskazówki rekrutacyjne ebook

Porady123

0,0
3,90 zł

lub
-50%
Zbieraj punkty w Klubie Mola Książkowego i kupuj ebooki, audiobooki oraz książki papierowe do 50% taniej.
Dowiedz się więcej.
Opis

Odpowiednie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej oraz znajomość mechanizmów, jakimi posługują się rekruterzy, znacząco zwiększają Twoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy. Rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko wyrecytowanie informacji z CV i potwierdzenie chęci podjęcia pracy, ale skomplikowany proces, który ma w ciągu kilkunastu minut sprawić, że potencjalny pracodawca zdobędzie na Twój temat maksimum interesujących go informacji, zarówno o Twoich kompetencjach zawodowych, jak i charakterze, bo to często rzutuje na jakość wykonywanej pracy.

Należy jednak pamiętać, że odpowiednie przygotowanie do rozmowy i eksponowanie jednych cech a dyskretne przemilczenie innych nie może pójść w stronę prezentowania osoby, którą w rzeczywistości nie jesteś, dlatego że po objęciu stanowiska, na które aplikowałeś, nie będziesz mógł cały czas udawać. Nawet jeśli uda Ci się oszukać rekrutera, to prędzej czy później prawda ujrzy światło dzienne, a żadne stanowisko nie jest dożywotnie.

Oto kilka wskazówek, które pomogą przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:

EPUB
MOBI
PDF

Liczba stron: 36

Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.



Porady123.pl

 

 

Rozmowa o pracę.
Wskazówki rekrutacyjne

Porady123.pl „Rozmowa o pracę. Wskazówki rekrutacyjne”

 

Copyright © by Porady123.pl, 2021

Copyright © by Wydawnictwo Psychoskok Sp. z o.o. 2021

Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część niniejszej publikacji nie

 może być reprodukowana, powielana i udostępniana w 

jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody wydawcy.

Projekt okładki: Adam Brychcy

Skład: „Dobry Duszek"

Skład pdf, epub i mobi: Adam Brychcy

ISBN: 978-83-8119-835-6

 

Wydawnictwo Psychoskok Sp. z o.o.

ul. Spółdzielców 3, pok. 325, 62-510 Konin

tel. (63) 242 02 02, kom. 695-943-706

http://www.psychoskok.pl/http://wydawnictwo.psychoskok.pl/ e-mail:[email protected]

Rozmowa o pracę

Twoje hobby i zainteresowania

Kiedy potencjalny pracodawca zadaje Ci pytania dotyczące Twojego hobby i zainteresowań poza pracą, nie robi tego tylko dla rozrywki. Ankieter próbuje dowiedzieć się więcej o Tobie jako osobie, w tym: jak jesteś wszechstronny i jak działa Twój umysł, a także tego, jak Twoje cechy charakteru wpływają na wyniki w pracy. Przygotuj się do tej dyskusji, zastanawiając się, co tak naprawdę pracodawca próbuje ocenić, zadając pytania.

Praca w zespole czy solo?

Jeśli masz kilka ulubionych zajęć, które wymagają skupienia w samotności, takich jak czytanie, malowanie, pisanie lub praca w ogrodzie, menedżer ds. rekrutacji może postrzegać Cię jako osobę, która ma niezależną motywację i woli pracować samodzielnie. To dobre hobby do omówienia, gdy ubiegasz się o stanowisko, na którym niezależność jest podstawową umiejętnością. Z drugiej strony, gdy szukasz pracy, która wymaga znacznej ilości interakcji i pracy zespołowej ze współpracownikami, tego typu odpowiedź może spowodować, że w oczach rekrutera staniesz się kimś, kto woli samodzielne zadania od pracy w grupie. W tym przypadku pracodawca jest bardziej zainteresowany słuchaniem o hobby takim jak: sporty zespołowe, działania wolontariackie lub wszelkie przedsięwzięcia, które wymagają wspólnego wysiłku z innymi ludźmi.

Dzięki lekturze tej książki na poziomie zarządzania sobą dowiesz się, w jaki sposób tworzyć codzienne rytuały, które intensywny wysiłek równoważą regularną regeneracją; wyczerpanie emocjonalne niwelują ćwiczeniami zapewniającymi większą odporność; krótkotrwałe skupienie na najpilniejszych sprawach zamieniają w myślenie bardziej kreatywne i strategiczne; krótkowzroczne zaangażowanie w doraźne wyniki zastępują przestrzeganiem wartości prowadzącym do wyższego dobra.

Praca wymagająca logicznego myślenia czy kreatywności?

Innym powodem, dla którego pracodawca pyta o hobby, jest poznanie twoich procesów umysłowych, takich jak sposób myślenia i rozumowania. Na przykład twoja pasja do rozwiązywania sudoku, gry w szachy lub rozwiązywania krzyżówek wskazuje na twoją zdolność koncentracji, analizy i rozwiązywania problemów. Z drugiej strony Twoje zaangażowanie w gotowanie, samodzielne pikowanie kołdry lub tworzenie projektów rzemieślniczych pokazuje bardziej kreatywną stronę.

Czy przyznać się, że mam ryzykowne hobby?

Mówienie o ryzykownych zainteresowaniach samo w sobie jest ryzykiem. Jeśli lubisz takie zajęcia jak skoki spadochronowe, wyścigi samochodowe lub surfowanie, w oczach rekrutera stajesz się nieustraszoną i pełną determinacji osobą. Może to być walorem w przypadku zawodów takich jak sprzedaż, gdyż dla osiągnięcia wysokich wyników w tej pracy ważna jest motywacja i ambicja. Te cechy mogą być jednak postrzegane jako szkodliwe w zawodach takich jak opieka zdrowotna lub księgowość, gdzie skrupulatna dbałość o szczegóły i konserwatywne podejście są bardziej odpowiednie. 

PORADA

Kiedy rozmawiasz o swoim hobby i zainteresowaniach podczas rozmowy kwalifikacyjnej, nie okłamuj ani nie wprowadzaj w błąd osoby prowadzącej rozmowę kwalifikacyjną. Raczej zwracaj uwagę na to, co mówisz i opieraj odpowiedzi na tym, co według ciebie ankieter chce o tobie wiedzieć. Podziel się różnymi zainteresowaniami, które pokazują umiejętności związane ze stanowiskiem. Na przykład, jeśli starasz się o pracę jako pielęgniarka, podziel się informacją o hobby, które pokazuje zarówno twoje umiejętności organizacyjne, jak i umiejętności opiekuńcze, np. układanie puzzli i hodowanie róż hybrydowych.

Jak przedstawić ciekawe fakty ze swojego życia

Podczas rozmów kwalifikacyjnych często pojawiają się pytania i odpowiedzi, w ramach których rekruterzy próbują uzyskać więcej informacji o potencjalnym pracowniku jako osobie i profesjonaliście. Jeśli zostaniesz poproszony o zaprezentowanie jakichś ciekawych faktów ze swojego życia, podziel się kilkoma interesującymi informacjami, ale staraj się, by były one związane z jakimiś zajęciami, które wskazują na Twój profesjonalizm i etykę pracy. Unikaj kontrowersyjnych tematów, takich jak śmiałe lub niebezpieczne hobby, jakieś wątpliwe moralnie zachowania lub mówienia o czymkolwiek, co mogłoby przedstawić Cię w kiepskim świetle lub choćby rzucić cień podejrzeń, że nie jesteś odpowiednim kandydatem na to stanowisko.

Specjalne osiągnięcia

Zanotuj wszelkie osobiste lub zawodowe osiągnięcia, za które zostałeś wyróżniony. Być może byłeś najmłodszą osobą w swoim liceum, która wygrała jakieś międzyszkolne zawody lub w swojej poprzedniej pracy rekordową ilość razy zostałeś „pracownikiem miesiąca”. Zwróć uwagę na sposób, w jaki przedstawiasz swoje osiągnięcia, bo nikt nie lubi osób, które się przechwalają. Po prostu poinformuj potencjalnego pracodawcę, że dla Ciebie bardzo ważne, iż zostałeś wyróżniony w jakiś sposób, np. „Byłem zaszczycony, że przyznano mi tytuł „pracownika miesiąca” aż sześć razy w ciągu ostatniego roku. To był zaszczyt odebrać gratulacje od samego prezesa”.

Niezwykłe hobby

Dzielenie się niezwykłymi zainteresowaniami lub hobby może wyróżnić Cię spośród tłumu innych kandydatów i zapisać w pamięci rekruterów jako wyjątkową i niezapomnianą osobę. Być może zbierasz konkretny rodzaj grafiki, która Cię inspiruje, wspinasz się w górach lub na ściankach, albo wyrażasz swoją kreatywność, biorąc udział w zajęciach z kaligrafii. Opisując zaangażowanie w swoje hobby, wyjaśnij motywację, która za nimi stoi. Zaprezentuj się tak, by potencjalny pracodawca uznał Cię za osobę wszechstronną i by zobaczył w Tobie potencjalnego pracownika, np. „Uwielbiam wypady wspinaczkowe z innymi entuzjastami tego sportu, ponieważ wymaga to pracy zespołowej, zaufania i osobistej motywacji. Natomiast w weekendy chętnie uczestniczę w zajęciach jogi, gdyż pomaga mi to zrelaksować się i utrzymać formę”.