Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Grembach – etnograficzny przewodnik po łódzkim osiedlu - ebook

Rok wydania:
2019
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
24,95

Grembach – etnograficzny przewodnik po łódzkim osiedlu - ebook

 

Grembach – etnograficzny przewodnik po łódzkim osiedlu jest pierwszą, szczegółową prezentacją fragmentu Łodzi, który do tej pory nie doczekał się odrębnego opracowania.

Grembach to osiedle robotnicze, które powstało pod koniec XIX wieku w podłódzkiej wsi Widzew. Życie na Grembachu związane było przede wszystkim z wybudowaną tu Fabryką Nici, która dawała pracę, mieszkania w przyfabrycznych domach i organizowała robotnikom czas po pracy.

W przewodniku prowadzimy czytelnika po przestrzeni osiedla, w którym robotnicy kiedyś zorganizowali „swój” świat. Jego obraz zrekonstruowałyśmy na podstawie wspomnień kilku pokoleń mieszkańców, fotografii i dokumentów archiwalnych. Podążamy śladami, które na Grembachu pozostawiła po sobie jego robotnicza przeszłość i które odsyłają nas do tego, co kiedyś „tu” było, idziemy za relacjami wspomnieniowymi odtwarzającymi życie robotników w okresie międzywojennym i w czasie PRL.

Spis treści

 

01 / O etnograficznym przewodniku po Grembachu – GRAŻYNA EWA KARPIŃSKA 7

02 / Położenie i nazwaGRAŻYNA EWA KARPIŃSKA 19

03 / Spacer ulicami GrembachaGRAŻYNA EWA KARPIŃSKA 35

04 / FabrykaALEKSANDRA KRUPA-ŁAWRYNOWICZ 53

Fragmenty z historii miejsca

Początki

Zespół fabryczny

Niciarka, Hanka, Ariadna

Produkcja

Inwestycje, technologie, nie tylko nici

Praca

Struktura zatrudnienia

Warunki pracy

Między pracownikami

Z myślą o robotnikach

Przy fabryce – stołówka, łaźnia, żłobek i przedszkole Organizowanie czasu wolnego

05 / Domy czynszoweGRAŻYNA EWA KARPIŃSKA 131

06 / Domy przyfabryczneGRAŻYNA EWA KARPIŃSKA 147

Ogólna charakterystyka

Famuły

Pawiak

Dom północny

Baraki

Wyposażenie i organizacja wnętrz mieszkalnych

07 / Sklepy, zakłady usługoweGRAŻYNA EWA KARPIŃSKA 189

08 / MieszkańcyGRAŻYNA EWA KARPIŃSKA 207

09 / To już nie jest robotniczy światGRAŻYNA EWA KARPIŃSKA 229

Literatura 238

Spis ilustracji 246

Streszczenie / Summary 252

Kategoria: Historia
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-8142-590-2
Rozmiar pliku: 23 MB

BESTSELLERY

Kategorie: