Rozmowy spod Wielkiej Krokwi - ks. Marcin Stopka - ebook

Rozmowy spod Wielkiej Krokwi ebook

ks. Marcin Stopka

0,0
20,00 zł

-50%
Zbieraj punkty w Klubie Mola Książkowego i kupuj ebooki, audiobooki oraz książki papierowe do 50% taniej.
Dowiedz się więcej.
Opis

Rozmowy spod Wielkiej Krokwi to publikacja wielowątkowa, której treść ktoś mógłby zanegować jako nieuporządkowany, albo wręcz niespójny z powodu mnogości poruszanych tematów, ale wszystko co zostało zawarte było celem autora. Pokazanie pielgrzymki, sposobu przygotowania do niej i osób zaangażowanych wymaga interdyscyplinarnego zaangażowania i wsłuchania się w potrzeby ludzi, które później należy skonfrontować z możliwościami, którymi się dysponuje. 

Autor zaprasza do rozmowy ludzi, którzy stali się częścią przygotowań papieskiej pielgrzymki na Podhale w 1997 roku. To miejsce i czas, które nawet w aktach watykańskich zanotowane było jako „papieski odpoczynek w górach” stało się punktem zwrotnym historii, a hołd Górali Polskich do dzisiaj jest uznawany za jedną z najbardziej doniosłych i charakterystycznych części pielgrzymek Św. Jana Pawła II do Polski.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:

EPUB
PDF

Liczba stron: 28

Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.



Rozmowy

spod Wielkiej Krokwi

Ks. Marcin Stopka

Rozmowy

spod Wielkiej Krokwi

Ks. Marcin Stopka

Kraków 2022

© Copyright by Wydawnictwo Arsarti 2022

Skład:

Wydawnictwo Arsarti

Projekt okładki:

mgr Joanna Sobczyk-Pająk

Zdjęcia na okładce

Freepik.com

ISBN 978-83-963311-5-1

Wydawnictwo Arsarti

32-003 Podłęże 642

arsarti.pl

[email protected]

4

Wstęp

Święty Hieronim powiedział kiedyś: „Kto nie zna Pisma Świętego, ten nie zna Chrystusa”. To zdanie do dzisiaj rezonuje bardzo mocno w sercach ludzi, którzy chcą nazywać siebie chrześcijanami. No bo skąd czerpać wiedzę o swoim Mistrzu i Zbawicielu, jeżeli nie sięga się do źródeł natchnionych opisujących jego działalność i ludzi, którzy dostąpili niesamowitego zaszczytu życia z nim twarzą w twarz. Idąc dalej historią nie tylko chrześcijaństwa, ale świata - łatwo można wypracować wniosek iż do jakiejkolwiek rekonstrukcji wydarzeń, nawet jeżeli ma ona miejsce wyłącznie w wyobraźni potrzeba świadków, którzy są autentyczni w swoich relacjach.

Historia Polski przełomu XX i XXIw. mieści w sobie pewien dysonans. Z jednej strony bardzo wiele osób ją doskonale pamięta, a z drugiej dziś do głosu zaczynają powoli dochodzić młodzi, pełni zapału ludzie, którzy we wspomnianych czasach nie byli w pełni świadomi tego co się wydarzyło. Stąd też co raz to większa potrzeba publikacji treści, które by dawały człowiekowi zastrzyk prawdy tak potrzebny do świadomego bycia obywatelem naszej Ojczyzny.

Jeszcze większy problem pojawia się gdy pod uwagę weźmiemy tylko wycinek owej historii - czyli postać i działalność najwybitniejszego polaka Świętego Jana Pawła II. Dlaczego? Z kilku powodów. Po pierwsze pamięć

5

o historii Kościoła Katolickiego w Polsce przeżywa swego rodzaju regres i nie nam dziś zastanawiać się, gdzie leży przyczyna takiego działania, ale dla autentyczności potrzeb związanych z ową publikacją należy i o tym wspomnieć. Po wtóre na kanwie problemu wcześniejszego sama postać Papieża Polaka była jest i będzie atakowana na różne sposoby. Stąd też treść która jest autentycznym zbiorem wydarzeń, nie tylko pełni role przekazu historycznego, ale i jest wielkim głosem sprzeciwu we wszelkich przejawach fałszywego oskarżania papieża Wojtyły. W końcu po trzecie - ludzie bardziej podatni na mijające się z prawdą przekazy mogą zbudować sobie wypaczony obraz Świętego, czemu my jako Polacy, zobowiązani niejako do kultywowania pamięci o nim nie możemy pozwolić. Jest jeszcze czwarty powód, zgoła prozaiczny. Nie wszystkie aspekty przygotowań, nie wszystkie rozmowy i okoliczności mogły na ów dzień ujrzeć światło dzienne. Oczywiście nie było to spowodowane żadnymi nielegalnymi procederami, ale względami bezpieczeństwa i logistyką, która była wielkim wyzwaniem organizatorów.

Rozmowy spod Wielkiej Krokwi to publikacja wielowątkowa, której treść ktoś mógłby zanegować jako nieuporządkowany, albo wręcz niespójnyz powodu mnogości poruszanych tematów, ale wszystko co zostało zawarte było celem autora. Pokazanie pielgrzymki, sposobu przygotowania do niej i osób zaangażowanych wymaga interdyscyplinarnego zaangażowania i wsłuchania się w potrzeby ludzi, które później należy skonfrontować z możliwościami, którymi się dysponuje.

Autor zaprasza do rozmowy ludzi, którzy stali się częścią przygotowań papieskiej pielgrzymki na Podhale w 1997 roku. To miejsce i czas, które nawet w aktach watykańskich zanotowane było jako „papieski odpoczynekw górach” stało się punktem zwrotnym historii, a hołd Górali Polskich do dzisiaj jest uznawany za jedną z najbardziej doniosłych i charakterystycznych części pielgrzymek Św. Jana Pawła II do Polski.

6

W rozmowach udział biorą: Piotr Bąk, wojewoda tatrzański, Krzysztof Owczarek ówczesny zastępca burmistrza miasta Zakopane oraz Elżbieta Chodurska, pełniąca obowiązki szefa biura reklamy i promocji miasta Zakopane.

7

Rozdział 1

Piotr Bąk

Starosta tatrzański

Jaką rangę przyjęło wydarzenie papieskiej wizyty w Zakopanem?

Już sama wizyta kogoś takiego