Historia literatury austriackiej

Autor: Maciej Ganczar

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN

Oszczędzasz: 35%

Książka Macieja Ganczara jest pierwszą tak obszerną w języku polskim próbą opisu dziejów literatury austriackiej, obejmującą całość piśmiennictwa od czasów średniowiecza do współczesności, z literaturą najnowszą włącznie. Autor porusza się w dwu płaszczyznach: pierwszą jest sama literatura austriacka opisana na tle przemian historii tego kraju, drugą – jej polska recepcja.
Podjęcie tego tematu jest ważne z kilku powodów: po pierwsze, literatura austriacka, szczególnie od wieku XIX, silnie wpłynęła na literaturę polską; po drugie, jest to jedna z ciekawszych i ważniejszych literatur europejskich; ponadto, od wieku XIX jest ona dobrze znana w Polsce, głównie dzięki realizacjom teatralnym; wreszcie, w wieku XX i XXI związki polsko-austriackie były (i nadal są) silne.
Istotny jest tu syntetyczny charakter książki: autor nie postrzega prezentowanej literatury wyłącznie jako historii arcydzieł, dąży do kompletności opisu procesu historycznoliterackiego. Ważne są także przyjęte przez autora, przemyślane i wyważone proporcje pomiędzy problematyzacją, biografią twórców oraz prezentacją treści dzieł nieznanych szerszej publiczności.
Ważnym dopełnieniem książki są kompletne bibliografie opracowań oraz przekładów literatury austriackiej na język polski. Kulturowe oddziaływanie literatury austriackiej zostaje wyraźnie zaznaczone w rozproszonych uwagach o jej inscenizacjach i wersjach filmowych. Ważne jest też ukazanie obiegów literackich, wyraźne m.in. dzięki wzmiankom o czasopismach literackich i kulturowych.
Praca wyróżnia się dobrym warsztatem i dobrym „piórem”.
Książka jest skierowana przede wszystkim do studentów specjalizujących się w literaturoznawstwie niemieckim, ale też do osób poszukujących solidnego kompendium, wolnego od uproszczeń, wyważonego, jeśli chodzi o znaczenie poszczególnych pisarzy. Ukazuje skomplikowane procesy historycznoliterackie na tle społeczno-polityczno-kulturowym i odnosi literaturę austriacką do innych literatur europejskich.
Najlepsza cena: Virtualo
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.19 zł

Znaleziono 12 ofert ebooków od 22,80

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
22,80 zł virtualo.pl
mobi epub
od 25,20 zł
(dla stałych klientów)
28,00 zł ebookpoint.pl
mobi epub
28,59 zł gandalf.com.pl
mobi epub
29,75 zł vagabook.pl
mobi epub
31,50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
32,20 zł swiatebookow.pl
mobi epub
35,00 zł litres.pl
mobi epub
25,00 zł
(z kodem prom.)
35,00 zł woblink.pl
mobi epub
od 4,92 zł
(dostęp online)
35,00 zł ibuk.pl
mobi epub
  21,00 zł
w programie Nexto Premium
35,00 zł nexto.pl
mobi epub
35,01 zł empik.pl
mobi
31,50 zł zinamon.pl
epub
31,50 zł zinamon.pl

Maciej Ganczar - inne e-booki

E-booki podobne do "Historia literatury austriackiej"