Jak czytać książki elektroniczne?

Ta porównywarka powstała wokół bloga Świat Czytników. Nie ukrywam, że od kiedy w czerwcu 2010 roku kupiłem pierwszy czytnik, w moim życiu nastąpiła czytelnicza rewolucja.

I tak - najlepiej mieć czytnik e-booków, czyli urządzenie z papierem elektronicznym, na którym czytanie nie różni się prawie od książki papierowej.

Kto raz poczytał z pół godziny na e-papierze, nie będzie już chciał spojrzeć na inny ekran.

No, ale nie musisz mieć czytnika! Bo e-booki da się czytać niemal na każdym urządzeniu elektronicznym. :-)

Słowo o formatach:

Zauważyłeś pewnie, że e-booki, które przedstawiam w tej porównywarce są w trzech formatach. Format to po prostu rozszerzenie pliku z książką. Taki plik wgrywamy na nasze urządzenie.

  • MOBI – to format czytników Kindle, odczytywany jednak też przez inne modele.
  • EPUB – to popularny format dla czytników innych niż Kindle. Co ważne – oba formaty są dość podobne, można je między sobą zamieniać (konwertować), np. przy pomocy popularnego programu Calibre.
  • PDF – książka w tym formacie wygląda dokładnie tak, jak wydanie papierowe. To oznacza, że jest to format niedostosowany do czytników i w ogóle mniejszych ekranów. Można je czytać np. przekręcając ekran (na Kindle włączamy tzw. tryb Landscape).

Konkretnie - na czym czytać?

Jeśli masz do dyspozycji:

  • czytnik lub aplikację Kindle: kupujesz format MOBI.
  • inny czytnik lub smartfona: kupujesz format EPUB. Czytniki takie jak PocketBook, Onyx czy Kobo radzą sobie najlepiej właśnie z plikami EPUB. Na telefonie możesz czytać w aplikacji, np. Moon+Reader (na Androida), albo iBooks (na iOS).
  • tablet: Na tabletach ok. 7 cali najlepiej czytać pliki EPUB. Przy 10 calach możesz spróbować plików PDF.
  • komputer: Najlepiej kupić PDF, a jeśli go nie ma to EPUB - korzystać np. z programu Adobe Digital Editions. Z kolei pliki MOBI odczytamy w Kindle for PC.

Przy okazji: większość księgarni sprzedaje kilka formatów na raz (np. EPUB + MOBI). Takie księgarnie są wyżej w naszych zestawieniach. Możesz wtedy czytać na różnych urządzeniach - np. EPUB na czytniku, a PDF na komputerze. Jeśli czytasz na przykład reportaż - to na czytniku będziesz śledzić przygody autora, a potem na tablecie czy komputerze obejrzysz kolorowe zdjęcia.

Nasze przewodniki

Na Świecie Czytników znajdziesz sporo przewodników, które Ci pomogą:

Świat Czytników — wszystko o Kindle, czytnikach i e-bookach

Nowe artykuły:


Dane zostały udostępnione przez księgarnie, aktualizowane są co najmniej raz dziennie, ale mogą się różnić od rzeczywistych. Zawsze sprawdzaj cenę na stronie księgarni. Prowadzisz księgarnię i chcesz współpracować: kontakt.

Co to jest za serwis? Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu oraz polityki prywatności.

Autorzy obrazków: allthepal CC-BY 3.0, Rursus CC-BY-SA 3.0