• Promocje dnia – 22.10.2018: Depesze, Krytyka Polityczna, Książki na C, Trudne chwile medycyny, SuperNOWA, Filia, Albatros, Miłoszewski, Ćwiek, Żulczyk

  Po tygodniowej przerwie wracamy do pełnego przeglądu promocji. I będzie ich sporo. A pamiętajmy, w czwartek zaczynają się Targi w Krakowie.

  Jesienne zaczytanie: Depesze!

  Depesze – Michael Herr (11,89 zł w Publio) – zaczynamy od prawdziwej bomby. Tylko dziś o 66% taniej wybitny reportaż z wydawnictwa Karakter.

  Arcydzieło reportażu wojennego napisane przez współtwórcę filmu „Czas Apokalipsy”. Nikt nie pokazał wojny w Wietnamie – i wojny w ogóle – tak jak Michael Herr. Reportaż, opublikowany w Stanach Zjednoczonych w 1977 roku, szybko stał się klasykiem gatunku. Po polsku ukazuje się po raz pierwszy.

  Michael Herr towarzyszył żołnierzom na froncie, był świadkiem ich wojennego delirium. Po powrocie napisał „Depesze” – swoją jedyną, uważaną za majstersztyk, książkę. W literacko olśniewający sposób przedstawił w niej to, co zobaczył w Wietnamie: obłęd, szał zabijania, tłumiony narkotykami strach, roztrzaskaną ludzką psychikę. Tekst – pełen hipnotycznych wizji, poetyckich metafor i żołnierskiego slangu – oddając stan surrealnego upojenia wojną, jest równocześnie jej sugestywnym oskarżeniem. Niektóre z postaci sportretowanych w „Depeszach” stały się pierwowzorami bohaterów filmu Coppoli „Czas Apokalipsy”, którego Herr był współscenarzystą.

  W LC ocena 7,8/10. Z oficjalnej recenzji Katarzyny Prygi:

  „Depesze” jak rzadko który tekst dają głęboki wgląd w zawód reportera wojennego. I mowa tu nie o tajemnicach samego zawodu, ale o przeżyciach towarzyszących relacjonowaniu działań wojennych. Herr jest reporterem „totalnym”. Chcąc być autentycznym, decyduje się na dzielenie losu swoich bohaterów – młodych, amerykańskich żołnierzy wrzuconych w wir „egzotycznej” wojny. I taka jest perspektywa jego tekstów. Nie ma tu grzecznego, wygładzonego obiektywizmu. Na pierwszy plan wysuwa się szorstkość, brutalizm, namacalność przeżyć, dosadny język i cała gama emocji, oddających zderzenie ludzkiej psychiki z wojenną traumą.

   

  Nowości z KP

  Wydawnictwo Krytyka Polityczna do 50% taniej w Virtualo do 23 października. Nowości o 30% taniej, reszta oferty -50%. M.in.:

   

  Alfabet literacki: C

  Książki na literę „C” do 50% taniej w Virtualo do 24 października. M.in.:

  W wyjątkowej cenie: Czarna Madonna – Remigiusz Mróz (9,90 zł) – o 67% taniej.

  Wieża traci kontakt z Boeingiem 747, który miał wylądować w nocy w Tel Awiwie. Jedną z ponad 500 pasażerów była Aneta, narzeczona Filipa Szumowskiego, która pielgrzymowała do Bazyliki Grobu Świętego. Z początku Filip nie dopuszcza do siebie złych wieści i wierzy, że samolot się odnajdzie. Nie ma bowiem żadnych przesłanek, które mogłyby świadczyć o zamachu, nie znaleziono także wraku.

  Z każdą godziną w głowie Filipa pojawia się coraz więcej pytań. Co naprawdę się stało z samolotem? Czy jego zaginięcie ma jakikolwiek związek z podobnymi wydarzeniami sprzed lat? I co z tym wszystkim ma wspólnego obraz Matki Bożej, zwany Czarną Madonną? Wraz z odkrywaniem kolejnych faktów dotyczących zaginięcia samolotu, Filip coraz bardziej utwierdza się w przekonaniu, że wolał tego nie wiedzieć…

   

  Festiwal e-booków: 600 do -63%

  600 e-booków do 63% taniej w Woblinku do 28 października. Kolejna mocna zbiorówka, choć raczej mniejsi wydawcy. M.in.:

   

  Trudne chwile medycyny

  Dwie książki o historii medycyny taniej w Woblinku tylko dziś:

  Rzeźnicy i lekarze – Fitzharris Lindsey (15,99 zł)

  Wizyta w szpitalu była kiedyś najprostszym sposobem, by skończyć w grobie. XIX-wieczni chirurdzy, często niewykształceni, nawet niepiśmienni, kroili swoich pacjentów, nie myśląc o odkażaniu narzędzi. Amputacja była ich ulubioną metodą kuracji, a gangrena nie była niczym niepokojącym. Pacjentów często trzeba było gonić po sali i wiązać, by poddali się „leczeniu”.

  Chirurg James Y. Simpson jeszcze w 1869 roku uważał, że „żołnierz na polu bitwy pod Waterloo ma większe szanse na przeżycie niż człowiek, który idzie do szpitala”.

  Eksperyment – Luke Dittrich (12,99 zł)

  Historia tego, jak nauka korzystała z nieetycznych narzędzi, jest długa. Zbrodnia często służyła rozwojowi medycyny, a medycyna czasem pomagała w zbrodni. Przejmująca książka Luke’a Dittricha podejmuje aktualny temat granic, których nauka nie powinna przekraczać, ale nieustannie robi to w imię postępu.

  Henry każdego dnia zaczynał życie od nowa. Miał tylko dwadzieścia siedem lat, kiedy odebrano mu pamięć. Poddano go eksperymentalnej terapii, mającej wyleczyć epilepsję. Lekarze wycięli mu część mózgu, w wyniku czego utracił możliwość zapamiętywania i tym samym tożsamość. Przez następne kilkadziesiąt lat był tylko bezwolnym przedmiotem badań. Nawet po śmierci nie zaznał spokoju: sekcja jego mózgu była w 2006 roku transmitowana w sieci, gdzie obejrzało ją ponad 3 miliony widzów. Henry przeszedł do historii jedynie jako „Pacjent H.M.”, nie jako człowiek, a to jemu zawdzięczamy podstawy współczesnej wiedzy o mózgu. Książka Luke’a Dittricha opowiada jego historię i przywraca mu człowieczeństwo.

   

  Miłoszewski -50%

  Powieści Zygmunta Miłoszewskiego o 50% taniej w Ebookpoint do 27 października. M.in.:

   

  SuperNOWA -25%

  Cała oferta wydawnictwa SuperNOWA o 25% taniej w Publio do 24 października. Głównie powieści Andrzeja Sapkowskiego – i dostępne od niedawna w księgarniach – Janusza A. Zajdla.

  Wspomnę jeszcze: Drugie spojrzenie na planetę Ksi – Marcin Kowalczyk (22,48 zł) – kupiłem i przeczytałem od razu po e-bookowej premierze. Warto, jeśli czytaliśmy „pierwszą Ksi” i zastanawialiśmy się, co będzie dalej.

   

  Wyzwanie nr 43: Wasielewski, Howard, Grzegorzewska, Murakami

  Książki polecane na wyzwanie czytelnicze do 50% taniej w Virtualo do 28 października. M.in.:

  Są też inne książki tych autorów.

   

  Filia: 15 po 15 zł

  15 książek z wydawnictwa Filia po 15 zł w Publio tylko dziś. M.in.:

  Coś jak zwykle się zaokrągliło nie tak i mamy o grosik taniej.

   

  Wznowienie: Kłamca

  Książki Jakuba Ćwieka do 50% taniej w Virtualo do 30 października.

  E-bookowe wznowienie: Kłamca (22,90 zł) – powieść wydana wcześniej przez Fabrykę Słów teraz jest w ofercie SQN.

  Jest jeden Bóg. To znaczy był, bo odszedł i dziś nikt nie wie, gdzie się podziewa. Zanim jednak zniknął na dobre, dał ludziom wyobraźnię, wolną wolę i siłę wiary, a ci wykorzystali owe dary, by stworzyć sobie nowych bogów, półbogów, tytanów i innych, którzy zasiedlili ziemię i wprowadzili nowe porządki.

  Aniołowie potrzebują sojusznika, którego nie obowiązują ich rygorystyczne zasady i prawa. Kogoś, kto pomoże im wygrywać w toczących się na ziemi starciach i bez problemu odnajdzie się zarówno pośród istot mitycznych, jak i współczesnych ludzi. Wybór archaniołów pada na Lokiego, boga ognia i kłamstwa z panteonu Asów. Współpraca zaczyna się obiecująco, ale czy ktoś taki jak on da się długo trzymać na krótkiej smyczy?

   

  Albatros: Kryminały i thrillery -40%

  Kryminały i thrillery z wydawnictwa Albatros o 40% taniej w Publio tylko dziś. Np.

  To pierwszy dzień większej promocji na Albatrosa – jutro inna kategoria.

   

   

  OnePress: Złota 30

  TOP 30 wydawnictwa OnePress o 50% taniej w onepress.pl do 26 października. M.in.:

  Kupimy także druk o 30% taniej.

   

  Skandynawia do -40%

  Literatura skandynawska do 40% taniej w Publio do 28 października. Okazją jest Szwecja jako gość Targów Książki w Krakowie. M.in.:

  • Ogień – Thomas Svardal (20,73 zł)
  • Cisza – Erling Kagge (15,53 zł)
  • Torfowisko – Susanne Jansson (19,53 zł)

   

  Oblicza zła -35%

  Seria „Oblicza zła” z wyd. Prószyński o 35% taniej w Publio do 24 października. Biografie Hitlera, Lenina, Ceauşescu, Pol Pota, Bormanna i tak dalej.

  Nowość: Mao. Cesarstwo cierpienia – Torbjørn Færøvik (41,54 zł)

  Biografia jednego z najkrwawszych dyktatorów XX wieku. Torbjørn Færøvik – norweski pisarz i historyk – demaskuje mit pokutujący przez długie lata w Europie Zachodniej. Opierając się na archiwach, dowodzi, że Chiny Mao Zedonga to szczególnie jaskrawy przykład tego, jak totalitarne reżimy fałszują historię, nazywając głód dobrobytem.

  Zgodnie z sugestią zawartą w tytule, autor biografii skupia się na cierpieniach Chińczyków pod rządami Mao. Wielu polemistów twierdzi, że w ciągu 27 lat jego władzy zdarzyło się wiele dobrego: warunki życia milionów ludzi uległy pewnej poprawie, zyskali prawo do edukacji i dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej; przeciętna długość życia wzrosła z 40 do przeszło 60 lat. Jednak cena była przerażająco wysoka.

  Na ołtarzu rewolucji złożono prawdopodobnie przeszło 50 mln ofiar. Większość zmarła z głodu, innych zamordowano. Trzeba jeszcze wiele pracy, żeby ujawnić ogrom tej tragedii. W przyszłości historycy i inni badacze będą mieć łatwiejszy dostęp do archiwów, ale dopóki w Chinach będą rządzić komuniści, wiele dokumentów pozostanie w rejestrach zastrzeżonych.

   

  E-book tygodnia: Ślepnąc od świateł

  Ślepnąc od świateł – Jakub Żulczyk (15,90 zł w Virtualo) – wznowienie z okazji premiery serialu HBO, taniej do 28 października.

  Zawsze chodzi wyłącznie o pieniądze. O nic innego. Ktoś może powiedzieć ci, że to niska pobudka. To nieprawda – oświadcza bohater najnowszej powieści Jakuba Żulczyka. Ten młody człowiek przyjechał z Olsztyna do Warszawy, gdzie prawie skończył ASP. By uniknąć powielania egzystencjalnych schematów swoich rówieśników – przyszłych meneli, ludzi mogących w najlepszym razie otrzeć się o warstwy klasy średniej, niepoprawnych idealistów – dokonał życiowego wyboru według własnych upodobań: Zawsze lubiłem ważyć i liczyć.

  Waży więc narkotyki i liczy pieniądze jako handlarz kokainy. W dzień śpi, w nocy odbywa samochodowy rajd po mieście, rozprowadzając towar, ale także bezwzględnie i brutalnie ściągając od dłużników pieniądze, przy pomocy odpowiednich ludzi. Jego klientów, zamożnych przedstawicieli elity finansowej i kulturalnej, łączy przekonanie, że: Kokaina i alkohol kochają cię najbardziej na świecie. Bezwarunkowo. Jak matka, jak Jezus Chrystus, zmieniają nocne w miasto w panopticum ludzkich słabości i żądzy.

   

  Na premierę seriali

  Dwie właśnie zekranizowane powieści po 17,90 zł w Publio do 24 października:

   

  Nieznane oblicza historii

  Książki historyczne z wydawnictwa słowo/obraz terytoria o 45% taniej w Ebookpoint do 26 października. Np.

   

  Vocatio -45%

  Poradniki z oficyny Vocatio o 45% taniej w Ebookpoint do 26 października. Tematyka religijna i duchowa. Np.

   

  Premiera: Powaby totalitaryzmu

  Powaby totalitaryzmu. Zarys historii intelektualnej komunizmu i faszyzmu – Mateusz Kuryła (9,90 zł w Histmag.org) – nowy tytuł z popularnego portalu.

  Choć obydwie idee były sobie wrogie i znajdowały się na skrajach politycznej sceny, wiele je też łączyło. Opierały się bowiem na masach skupionych wokół przywódców, popierały przemoc i radykalną przemianę otaczającej rzeczywistości. Były też odpowiedzią na nowoczesność, która niszczyła „stary” świat. Totalna ideologia była ucieczką i oparciem, tworzyła jednak wiele pułapek, w które wpadali jej wyznawcy.

  Komunizm, stworzony z robotniczego buntu, pod maską wyzwolenia ludu krył radykalizm „zawodowych rewolucjonistów”, którzy stworzyli i wzmacniali nowe imperium: Związek Radziecki. Choć w pewnym momencie był bardzo żywotny, zgnił wraz z blokiem wschodnim, jako martwa ideologia w którą nie wierzyła większość członków partii. W przeciwieństwie do niego, faszyzm i nazizm zniszczyła klęska Hitlera w II wojnie światowej. Bunt przeciwko Oświeceniu oraz pochwała czynu i siły doprowadziły do największej hekatomby w dziejach ludzkości, której skutki wciąż odczuwamy.

  „Powaby totalitaryzmu” to rozumiejąca analiza okoliczności, w których narodziły się totalitarne ideologie oraz intelektualna historia ich rozwoju i upadku, aż do denazyfikacji i dekomunizacji. Autor pokazuje, w jaki sposób uwiodły one masy przypominając tym samym, jak groźnym zjawiskiem były.

   

   

  Katedra -50%

  Wydawnictwo Naukowe Katedra o 50% taniej w Ebookpoint do 28 października. M.in.:

   

  UW -45%

  Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego o 45% taniej w Ebookpoint do 26 października. Niestety wyłącznie PDF.

   

  Kończą się w poniedziałek:

  1. Nowości wydawnictwa Marginesy w Virtualo do 40% taniej – do 22 października.
  2. Reportaże z wydawnictwa Czarne do 50% taniej w Ebookpoint.
  3. REPLIKA do -45% taniej w Ebookpoint do 22 października.
  4. Humble Book Bundle: Make: Electronics 2018! – kolejny pakiet z wydawnictwa Make do 22 października. Większość w trzech formatach.

  Pozostałe promocje:

  • Remigiusz Mróz po 10,90 zł w Okazji Dnia Nexto – codziennie jeden tytuł w tej cenie. Ponieważ to promocja oparta o kod rabatowy, cena jest taka sama, niezależnie czy mamy konto Premium.

  Pozostałe promocje dnia znajdziesz w archiwum.

  Nie chcesz przegapić promocji dnia?

  Książki nie ma w promocji?

  W naszej porównywarce cen e-booków możesz ustawić alerty cenowe. Określasz pożądaną cenę i dostaniesz maila, gdy książka będzie taniej. Zobacz, jak łatwo dodać taki alert.