ISBN:9788301197247

Bilety do sklepu. Handel reglamentowany w PRL

Autor: Andrzej Zawistowski

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN

Oszczędzasz: 52%

„Bilety” do sklepu – kartki żywnościowe, bony, bilety towarowe, karty zaopatrzenia czy wkładki zaopatrzeniowe – w XX w. towarzyszyły niemal każdemu pokoleniu Polaków. Po raz pierwszy pojawiły się w czasie I wojny światowej i były używane aż do zakończenia wojny polsko-bolszewickiej. Po raz drugi reglamentacja kartkowa została wprowadzona w czasie II wojny światowej. Tym razem kartki gościły na rynku znacznie dłużej – z krótką przerwą aż do 1953 r. Wreszcie w 1976 r. rozpoczął się kolejny okres reglamentacji artykułów pierwszej potrzeby. Od tego czasu „bilety” były codziennością Polaków aż do upadku komunizmu w 1989 r.


Jakie towary podlegały reglamentacji? Wszystkie, które były deficytowe. W latach powojennych na kartki sprzedawano m.in. chleb, mąkę, kaszę, ziemniaki, warzywa, mięso, masło, cukier, słodycze, mleko, kawę, herbatę, sól, ocet, opał, naftę, zapałki, przyprawy, a nawet pończochy, mydło i środki piorące. W latach 70. pojawiły się bilety towarowe na cukier, ale prawdziwy wysyp kartek nastąpił w 1981 r. Wówczas, żeby kupić w sklepie mięso, masło, olej, kaszę, mąkę, płatki zbożowe, ryż, cukier, czekoladę, cukierki, alkohol czy papierosy, trzeba było mieć specjalną kartkę. „Bilet” potrzebny był też do zakupu proszku do prania, artykułów dla niemowląt, mydła czy benzyny. Lokalnie reglamentacja obejmowała także takie towary, jak ubrania zimowe, obuwie, dywany, artykuły szkolne czy obrączki ślubne. Przydziały były uzależnione od wykonywanej pracy, miejsca zamieszkania, ale także wieku, a czasem nawet wyznania.


Co charakteryzowało kolejne okresy reglamentacji kartkowej? W jakich okolicznościach rządzący sięgali po to narzędzie regulowania rynku? Czemu miało ono służyć? Jakie były przydziały i komu przysługiwały? Czy wprowadzanie reglamentacji przynosiło zamierzony skutek? Jakie były reakcje ludności i konsekwencje społeczne takiej polityki gospodarczej? – na te i inne pytania stara się odpowiedzieć autor.


Książka stanowi pierwsze całościowe naukowe opracowanie tematu sprzedaży kartkowej w PRL. Jest nie tylko doskonałym studium handlu w dobie gospodarki centralnie sterowanej, lecz także opisuje realia życia codziennego w okresie Polski Ludowej. Polecana jako lektura dla studentów historii, politologii, ekonomii oraz kierunków związanych z zarządzaniem kryzysowym. Chętnie sięgną po nią także wszyscy interesujący się XX-wieczną historią Polski.

Najlepsza cena: Virtualo
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.32 zł

Znaleziono 13 ofert ebooków od 33.00 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
33.00 zł virtualo.pl
mobi epub
od 4.92 zł
(dostęp online)
37.95 zł ibuk.pl
mobi epub
od 49.68 zł
(dla stałych klientów)
55.20 zł ebookpoint.pl
mobi epub
57.18 zł gandalf.com.pl
mobi epub
58.65 zł vagabook.pl
mobi epub
61.41 zł swiatebookow.pl
mobi epub
62.10 zł litres.pl
mobi epub
62.50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
69.00 zł empik.pl
mobi epub
  41.40 zł
w programie Nexto Premium
69.00 zł nexto.pl
mobi epub
  41.40 zł
w programie Nexto Premium
69.00 zł nexto.pl
mobi epub
69.01 zł publio.pl
mobi
62.10 zł zinamon.pl
epub
62.10 zł zinamon.pl
epub
69.00 zł
(z kodem prom.)
69.00 zł woblink.pl

E-booki podobne do "Bilety do sklepu. Handel reglamentowany w PRL"