ISBN:9788306034202

Niezły pasztet na via Merulana

Autor: Carlo Emilio Gadda

Wydawnictwo: PIW

Oszczędzasz: 21%

 

Najsłynniejsza, pisana częściowo dialektem, a zatem z trudem poddająca się przekładowi, powieść wybitnego włoskiego prozaika, w Polsce nadal mało obecnego. Carlo Emilio Gadda został uznany przez krytykę za pisarza, który pchnął włoską prozę na nowe tory, a emancypacja języka wyznacza mu w literaturze miejsce obok Joyce’a i Céline’a.
Pisał Italo Calvino: „Pasztet opowiada o śledztwie,

jakie policja prowadzi w dwóch sprawach, jednej banalnej, drugiej makabrycznej; scenerią obu przestępstw dokonanych w odstępie zaledwie kilku dni jest kamienica w centrum Rzymu, w której doszło do kradzieży klejnotów wdowie szukającej pocieszenia, oraz do okrutnego zabójstwa zamężnej kobiety, niepocieszonej, bo bezdzietnej […] należy od razu powiedzieć, że Pasztet jest nie tylko powieścią kryminalną czy filozoficzną, lecz także powieścią o Rzymie. Prawdziwy protagonista książki to Wieczne Miasto, jego klasy społeczne, od klasy średniej po ludzi z marginesu, jego mowa dialektalna złożona z wielu dialektów, zwłaszcza południowych, które wynurzają się z rzymskiego kotła, z jego ekstrawersji i mętnej podświadomości”.
Gadda opisuje świat małostkowych uczuć i śmiesznych ambicji, świat zarazem groteskowy i patetyczny, gdzie głupota sąsiaduje z cierpieniem. Ponieważ opis tego świata nie mieści się tradycyjnych konwencjach literackich, Gadda te konwencje rozsadza. Posługuje się wieloma rejestrami języka, przechodzi od tonacji wysokiej do niskiej, wprowadza dialekt i żargon, miesza gatunki literackie. Stał się twórcą osobnego języka, który przeszedł do literatury pod nazwą barocco gaddiano.

Najlepsza cena: Nexto
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.24 zł

Znaleziono 9 ofert ebooków od 34.93 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
  22.54 zł
w programie Nexto Premium
34.93 zł nexto.pl
mobi epub
35.20 zł ibuk.pl
mobi epub
37.38 zł gandalf.com.pl
mobi epub
od 33.66 zł
(dla stałych klientów)
37.40 zł ebookpoint.pl
mobi epub
44.00 zł swiatebookow.pl
mobi epub
44.00 zł virtualo.pl
mobi epub
44.00 zł publio.pl
mobi epub
44.00 zł empik.pl
mobi epub
od 6.99 zł
(w abonamencie)
44.00 zł legimi.com

E-booki podobne do "Niezły pasztet na via Merulana"