ISBN:9788308058725

Rybacy

Autor: Chigozie Obioma

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Stron: 332

Opłacalność: 7.02 zł/100 stron

Oszczędzasz: 22%

Przypadkowe spotkanie z pewnym miejscowym szaleńcem będzie miało dla nigeryjskiej rodziny tragiczny, ale i zbawienny skutek.

Tytułowi rybacy to czterej bracia, Ikenna, Boja, Obembe i Benjamin, których ojciec wyjechał do pracy w mieście a matka dźwiga na barkach ciężar troski o całą rodzinę. Bracia postanawiają uwolnić się spod rodzicielskiej opieki, porzucić szkołę i spróbować zarobić na życie łowiąc ryby. Coraz częściej bywają nad okrytą złą sławą rzeką…

Właśnie tam pewnego dnia chłopcy spotykają miejscowego szaleńca, który zdradza im, że jeden z nich niebawem zanurzy się w krwawym strumieniu, i to już na zawsze. Od tego czasu najstarszy z braci, Ikenna, oddala się od rodziny, staje się coraz bardziej krnąbrny, tajemnicy, a wreszcie okrutny.

Przepowiednia szaleńca w niepokojący sposób zaczyna się spełniać przemieniając życie wszystkich członków nigeryjskiej rodziny. W ich losach czytelnik dostrzeże Afrykę z jej licznymi sprzecznościami – ekonomicznymi, społecznymi, religijnymi. Budząca trwogę historia opowiedziana z punktu widzenia najmłodszego z braci, dzieje się w mieście Akure, a jednocześnie niesie uniwersalne przesłanie. Stawia nam pytanie o to, do jakiego momentu myślenie magiczne – właściwe nam wszystkim – wzbogaca życie, a kiedy zaczyna odbierać nam poczucie odpowiedzialności i sprawia, że stajemy się ślepi.

Rybacy to debiut literacki Obiomy. W książce pobrzmiewają echa dawnych mistrzów opowieści, ale wzbogaca ją nowy, nieustraszony ton. To afrykańska przypowieść o samospełniającej się przepowiedni, ale też o dorastaniu i braterstwie, w którym bezinteresowna miłość goi rany.

Jeden z najczęściej nagradzanych literackich debiutów ostatnich lat. Powieść znalazła się w ścisłym finale nagrody THE MAN BOOKER PRIZE 2015.

 

Niesamowita powieść, w każdym sensie: tryskająca życiem, naznaczona śmiercią, przyprawiająca o zawrót głowy ze względu na styl jak i moc samej opowieści. Niewiele powieści zasługuje na miano mitu, ale Rybacy są na pewno jedną z nich. Wspaniały debiut.

ELEANOR CATTON, autorka Wszystko, co lśni

Zgłębiając to, co tajemnicze i mordercze, lęki, które mogą zawładnąć ludzkim umysłem, przyglądając się odcieniom i gęstemu ściegowi afrykańskiego życia, tym drzewom uginającym się od owoców, a przede wszystkim budując dramatyczne napięcie w tej jakże ludzkiej afrykańskiej opowieści, Chigozie Obioma okazuje się być prawdziwym spadkobiercą Chinuy Achebe.

„The New York Times”

Powieść debiutanta bez kompleksów (…) Szczera i liryczna.

„New Yorker”

Wrażenie jak z powieści Zoli albo Theodora Dreisera (…) Rybacy to elegia na utraconą nadzieję (…) a przecież pozwala wierzyć w możliwość zadośćuczynienia w nowym pokoleniu.

„The Guardian”

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.16 zł

Znaleziono 11 ofert ebooków od 23.32 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 20.99 zł
(dla stałych klientów)
23.32 zł ebookpoint.pl
mobi epub
23.62 zł litres.pl
mobi epub
23.99 zł inverso.pl
mobi epub
25.19 zł gandalf.com.pl
mobi epub
39.90 zł
Cena dubletu: papier i e-book
25.42 zł literackie.pl
mobi epub
25.42 zł ibuk.pl
mobi epub
27.00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  17.94 zł
w programie Nexto Premium
27.81 zł nexto.pl
mobi epub
29.90 zł swiatebookow.pl
mobi epub
29.90 zł publio.pl
mobi epub
30.90 zł woblink.pl

Chigozie Obioma - inne e-booki