ISBN:9788308071601

Terapia na życie. Rozmowy z Dominiką Dudek i Małgorzatą Skowrońską

Autor: Jerzy Aleksandrowicz

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Oszczędzasz: 27%

Rozmowy z Jerzym Aleksandrowiczem – wybitnym psychiatrą, lekarzem, filozofem i krakowianinem.

Częste leżenie na kozetce może zaszkodzić? Jak dorasta się w cieniu wybitnego ojca? Czy taksówkarz to też psychoterapeuta?
Dominika Dudek, lekarka psychiatra, i Małgorzata Skowrońska, dziennikarka, zadają prof. Jerzemu Aleksandrowiczowi trudne pytania. Profesor odpowiada szczerze i odważnie. Chętnie dzieli się zabawnymi anegdotami i co ciekawszymi przypadkami ze swojej wieloletniej praktyki. Opowiada o „psychoterapeutycznym” życiu towarzyskim w oparach dymu papierosowego i nad kieliszkiem wódki. O uczeniu się pracy z pacjentem od najlepszych – Stefana Ledera i Antoniego Kępińskiego. O realiach pracy psychiatry w latach 60., 70. i 80. w komunistycznej Polsce. O pierwszym oddziale leczenia nerwic mieszczącym się w dawnej służbówce.
Rozmowy przeprowadzono niedługo przed śmiercią prof. Aleksandrowicza, dlatego książkę tę można uznać nie tylko za barwną opowieść o polskiej psychiatrii, ale w pewnym sensie także za podsumowanie dorobku i całego bogatego w wydarzenia życia.

„Znacie dowcip o dwóch psychoanalitykach? Kawał z brodą, za młode jesteście, żeby go znać.
Sytuacja jest taka: dwóch psychoterapeutów pracuje w tym samym budynku, na tym samym piętrze. Wychodzą po pracy o tej samej porze. Młodszy opuszcza gabinet z obłędem w oczach, powłóczy nogami, wygląda, jakby go walec przejechał. Drugi, choć o wiele starszy, po wielogodzinnych sesjach wychodzi rześki. Ten pierwszy pyta: «Doktorze, jak pan to robi, że nie jest pan w ogóle zmęczony? Ja padam po tylu godzinach słuchania pacjentów». I słyszy odpowiedź: «A, bo ty jeszcze słuchasz...».
Żarty żartami, ale to naprawdę wykańczający emocjonalnie zawód. Możesz mieć setki pacjentów, którym pomogłeś, ale pamiętasz tych kilku, którym nie udało ci się pomóc, albo tych, którym zaszkodziłeś. Psychoterapeuci uczą się, jak sobie z tym radzić, jak nie obarczać się winą, a i tak zostaje w każdym z nich poczucie, że zrobiło się za mało albo nie to, co trzeba” – fragment książki

Najlepsza cena: LitRes
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.17 zł

Znaleziono 10 ofert ebooków od 23.36 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
23.36 zł litres.pl
mobi epub
od 22.46 zł
(dla stałych klientów)
24.96 zł ebookpoint.pl
mobi epub
25.99 zł inverso.pl
mobi epub
27.20 zł ibuk.pl
mobi epub
27.20 zł literackie.pl
mobi epub
27.91 zł gandalf.com.pl
mobi epub
29.00 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  19.20 zł
w programie Nexto Premium
29.76 zł nexto.pl
mobi epub
32.00 zł publio.pl
mobi epub
32.00 zł swiatebookow.pl

E-booki podobne do "Terapia na życie. Rozmowy z Dominiką Dudek i Małgorzatą Skowrońską"