Dwudziestolatka, od 10 lat zmagająca się z anoreksją, postanawia opowiedzieć o swojej chorobie. Dziewczyna ma za sobą sześć hospitalizacji i kilka prób samobójczych, ale to dopiero śmierć bliskiej osoby, też borykającej się z zaburzeniami odżywiania, skłania ją do podjęcia zwierzeń na temat najbardziej intymnych szczegółów swojego życia i walki z chorobą.

 

Książka jest ostrzeżeniem, tym wartościowszym, że stanowi świadectwo osoby, która o doświadczeniu choroby opowiada z autopsji. Autrka z brutalną szczerością przedstawia przyczyny swojej choroby, jej rozwój, mnogość wyniszczających ciało autodestrukcyjnych zachowań charakterystycznych dla tego zaburzenia. Mówi o trudnych próbach przezwyciężenia anoreksji. Wstrząsająca i autentyczna historia.

 

„Dieta (nie)życia” to nie tylko poruszająca historia młodej dziewczyny, która od wielu lat walczy z chorobą, lecz także bardzo wartościowa publikacja, która może pomóc osobom chorym, ich bliskim oraz terapeutom lepiej zrozumieć bardzo skomplikowaną strukturę zaburzeń odżywiania się. 

dr Beata Szurowska