ISBN:9788311150300

Historia wojen gdańskich

Autor: Robert F. Barkowski

Wydawnictwo: Bellona

Stron: 336

Opłacalność: 7.03 zł/100 stron

Oszczędzasz: 23%

Książka opisuje przyczyny, przebiegi i skutki wojen o Gdańsk na przestrzeni 10 wieków. Pomimo że treść oparta jest na wieloletnich studiach pisemnych źródeł historycznych oraz licznych opracowaniach wybitnych badaczy historii, niniejsza praca jest publikacją popularnonaukową, przeznaczoną dla osób ciekawych przeszłości. Dlatego napisana jest językiem przystępnym i zrozumiałym dla czytelnika zainteresowanego historią Gdańska na tle konfliktów, nie naszpikowanym naukowymi odnośnikami.

A temat obfituje wręcz w dramatyczne i pasjonujące wydarzenia. Chociażby dlatego że Gdańsk w przeciągu swej ponad 1000-letniej historii stał się tyglem i ostoją dwóch wielkich kultur, polskiej i niemieckiej, które często egzystowały pokojowo po sąsiedzku. Do tego dochodziły oddziaływania zewnętrzne, tarcia państw i mocarstw, zapędy tych lub innych władców.

Przeróżne towarzyszące temu procesy polityczne, gospodarcze i społeczne doprowadzały częstokroć do zbrojnych konfliktów, od najmniejszych do największych. Historia Gdańska jest tymi konfliktami wręcz wypełniona. Poczynając od wczesnego średniowiecza drugiej połowy X wieku kiedy to Piastowie zmagali się z wszelkimi przeciwnościami zagrażającymi ich władztwu nad miastem, poprzez działania odśrodkowe lokalnych dynastii słowiańskich aż do znamiennej „rzezi Gdańska” popełnionej przez Zakon Krzyżacki w 1308 roku. Od tego czasu żywioł germański zaczął coraz wyraźniej interesować się Bałtycką metropolią.

Tak też przeróżne zawieje wojenne wzdęte przez państwa ościenne przetaczały się przez miasto. W tym zapędy margrabiów Brandenburskich, Krzyżaków, Prusaków, Szwedów, Rosjan. Wszystkie te zakusy przeplatane panowaniem Polski. Później Gdańsk przeżył burzliwe lata rozbiorów Polski, wojny napoleońskie, czasy pruskiej hegemonii, obie wojny światowe i dramatyczne protesty społeczne w komunistycznej Polsce. Ile w tym było wojen, konfliktów, potyczek, oblężeń i bitew – wszystko to autor starał się opisać w tej książce.

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.17 zł

Znaleziono 11 ofert ebooków od 23.62 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 21.26 zł
(dla stałych klientów)
23.62 zł ebookpoint.pl
mobi epub
24.40 zł inverso.pl
mobi epub
24.80 zł gandalf.com.pl
mobi epub
27.50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  18.30 zł
w programie Nexto Premium
28.37 zł nexto.pl
mobi epub
od 6.99 zł
(w abonamencie)
30.50 zł legimi.com
mobi epub
30.50 zł swiatebookow.pl
mobi epub
30.50 zł publio.pl
mobi epub
30.50 zł empik.pl
mobi epub
30.50 zł virtualo.pl
mobi epub
30.50 zł ibuk.pl

Robert F. Barkowski - inne e-booki

E-booki podobne do "Historia wojen gdańskich"