ISBN:9788324229796

Podwójna perspektywa

Autor: Robert Birkholc

Wydawnictwo: Universitas

Stron: 340

Opłacalność: 4.03 zł/100 stron

Oszczędzasz: 35%

Podwójna perspektywa to książka o subiektywizacji ? o myślach, emocjach i odczuciach bohaterów wyrażanych przez wieloznaczną i często zaskakującą formę filmową. Przedmiotem badań są filmy, w których zabiegi audiowizualne tworzą różnorodne wariacje dotyczące stanów psychicznych postaci. Wewnętrzna perspektywa bohaterów i zewnętrzna perspektywa narracyjna nakładają się na siebie i wchodzą w rozmaite relacje, angażując widza emocjonalnie i zachęcając do interpretacji. Autor pokazuje, jak za pomocą niezwykle złożonych środków stylistycznych twórcy filmowi kreują wielowymiarowy świat wewnętrzny.

Znakomite filmy – Palacz zwłok Juraja Herza, Konformista Bernarda Bertolucciego, Tańczący jastrząb Grzegorza Królikiewicza, Urodzeni mordercy Olivera Stone’a i Requiem dla snu Darrena Aronofsky’ego – stają się polem badań subiektywizacji zapośredniczonej. Figura ta pozwala odbiorcy niemal dotknąć doświadczeń bohatera – jego nieświadomych pragnień, emocji, doświadczeń społecznych, wgranych w umysł schematów kulturowych i doznań cielesnych.

Publikacja ta nie tylko przynosi nowe teoretyczne rozpoznania dotyczące subiektywizacji, lecz także dostarcza praktycznych narzędzi do analizy filmów, w których narracja została przefiltrowana przez perspektywę postaci.

„Książka Roberta Birkholca posiada wszystkie zalety, które powinny charakteryzować inspirującą intelektualnie naukową rozprawę z humanistyki: trafne znalezienie nieopisanego dotąd szerzej obszaru badań, intelektualny horyzont, wyrażający się choćby w bogatej literaturze i umiejętnym jej stosowaniu, pojęciową precyzję, ciekawość poznawczą, logiczną klarowność i stylistyczną elegancję wywodu. (…) Analizy są znakomite i naprawdę odkrywcze, odsłaniając, nazywając i interpretując aspekty raczej tylko intuicyjnie i powierzchownie odczuwane przy Ťnormalnymť oglądzie owych filmów”.

dr hab. Tomasz Kłys, prof. uczelni, Uniwersytet Łódzki

„Terenem badań autora jest obszar narracji filmowej, rozumianej przede wszystkim jako złożona forma wyrazu artystycznego, umożliwiająca artykulację różnorodnych (percepcyjnych, psychicznych, cielesnych), a przy tym często ambiwalentnych doznań, które z zasady opierają się logicznemu uspójnieniu czy werbalizacji. (…) Książka budzi uznanie ze względu na precyzję metodologiczną, intelektualną przenikliwość oraz zniuansowanie analiz. Jest dokonaniem rzetelnym i odkrywczym, inicjującym na polskim gruncie naukowym pogłębione studia komparatystyczne nad poetyką oraz możliwościami poznawczymi wielosemiotycznej narracji filmowej jako medium reprezentacji doświadczeń antropologicznych”.

dr hab. Brygida Pawłowska-Jądrzyk, prof. uczelni

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Najlepsza cena: Zinamon
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 13 ofert ebooków od 13.70 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub pdf
14.28 zł vagabook.pl
mobi epub pdf
15.44 zł gandalf.com.pl
mobi epub pdf
18.69 zł swiatebookow.pl
mobi epub pdf
  12.60 zł
w programie Nexto Premium
19.53 zł nexto.pl
mobi epub pdf
od 18.90 zł
(dla stałych klientów)
21.00 zł ebookpoint.pl
mobi epub pdf
21.00 zł publio.pl
mobi epub pdf
od 4.92 zł
(dostęp online)
21.00 zł ibuk.pl
mobi epub pdf
21.00 zł virtualo.pl
mobi epub
14.58 zł ebuczek.pl
mobi epub
14.58 zł ebuczek.pl
mobi epub
14.58 zł ebuczek.pl
mobi epub
16.59 zł litres.pl
mobi epub
21.00 zł empik.pl
mobi epub
21.00 zł woblink.pl
mobi
13.70 zł zinamon.pl
epub
13.70 zł zinamon.pl
pdf
13.70 zł zinamon.pl

E-booki podobne do "Podwójna perspektywa"