Na uwagę i uznanie zasługuje przyjęta przez Autorów metodologia prezentowania orzeczeń. Autorzy zadali sobie trud selekcji "zbędnych", tj. pobocznych z punktu widzenia etyki i odpowiedzialności zawodowej części orzeczeń i przedstawiają tylko te ich fragmenty, które są kluczowe dla deontologii zawodowej. Nierzadko dla uchwycenia tych istotnych treści Autorzy uciekają się do syntetycznych streszczeń orzeczeń eksponujących istotę poruszanych problemów i formułowanych tez (z Wprowadzenia prof. Sarkowicza).

Normy etyczne dotyczące wykonywania zawodów adwokata i radcy prawnego mają charakter ogólny. Z tego względu szczególnego znaczenia nabiera orzecznictwo, poprzez które sądy wykładają i precyzują te normy. Znajomość rozstrzygnięć sądowych pozwala nie tylko na lepsze rozumienie zasad rządzących wykonywaniem zawodu, ale posiada także istotny walor praktyczny, pomagając ustalać standardy należytego zachowania w zaufaniu do rozstrzygnięć dokonanych w podobnych stanach faktycznych.

Książka prezentuje dorobek orzecznictwa pochodzący przede wszystkim z okresu po 1989 r., kiedy to zmianie uległ nie tylko system polityczny i gospodarczy kraju, ale także realia wykonywania zawodów prawniczych. Zbiór obejmuje m.in. orzeczenia dotyczące kluczowych kwestii, jak: tajemnica zawodowa, konflikt interesów, immunitet zawodowy, wolność słowa czy odpowiedzialność odszkodowawcza pełnomocnika.