Celem opracowania, mającego charakter jednocześnie poradnika dla praktyków i podręcznika dla studentów, jest przybliżenie zawiłych kwestii związanych z postępowaniem podatkowym i kontrolą podatkową, a także środkami prawnymi pozwalającymi zrealizować prawa i obowiązki wynikające z materialnego prawa podatkowego.

Omówienie tych kwestii ma istotne znaczenie nie tylko z teoretycznego, ale również z praktycznego punktu widzenia. Polska procedura podatkowa jest bowiem wyjątkowo rozbudowana i mało zrozumiała nie tylko dla podatników i urzędników, ale również dla doradców podatkowych.

Założeniem przyjętym przez autora jest wskazanie z jednej strony optymalnej procedury związanej ze wszczęciem postępowania podatkowego i kontroli podatkowej, a z drugiej – skutecznej obrony przed działaniami bezprawnymi lub nadmierną dokuczliwością tych procedur.

W pierwszych dwóch rozdziałach zostały omówione kwestie związane z przed miotem postępowania (Rozdział I) oraz zasadami ogólnymi tego postępowania (Rozdział II).

Podmioty postępowania podatkowego zostały zaprezentowane w Rozdziale III, a czynności pomocnicze w postępowaniu podatkowym w Rozdziale IV.

W Rozdziale V omówiono szczegółowo zasady wszczęcia i prowadzenia postępowania podatkowego, natomiast w Rozdziale VI postępowanie dowodowe.

Rozdział VII dotyczy rozstrzygnięć organu pierwszej instancji, a rozdział VIII zasad wzruszania rozstrzygnięć organu podatkowego na drodze administracyjnej.

W rozdziale IX omówiono zagadnienia dotyczące kontroli podatkowej.