Instrumenty nadzoru korporacyjnego (corporate governance) w spółce akcyjnej – to pierwsze w polskiej literaturze prawniczej studium stawiające sobie za cel kompleksową, całościową analizę problematyki nadzoru korporacyjnego na tle jego ekonomicznych i prawno-instytucjonalnych uwarunkowań.

 

Problematyka nadzoru korporacyjnego stanowi przedmiot ciągłego zainteresowania różnych dyscyplin naukowych, leżących na styku prawa i ekonomii.     W pracy starano połączyć ze sobą elementy ekonomicznej, prawno-porównawczej i dogmatyczno-prawnej metody analizy, dążąc do sformułowania postulatów zmian regulacyjnych, odnoszących się przede wszystkim do regulacji dotyczących publicznej spółki akcyjnej. Zasadniczy „punkt ciężkości” został położony na zagadnieniach prawnych i prawno-systemowych. Komparatystycznym tłem dla analizy instrumentów nadzoru korporacyjnego są prawno-instytucjonalne uwarunkowania dwóch wybranych systemów corporate governance, tj. systemu niemieckiego i systemu amerykańskiego, jako modelowych przedstawicieli tzw. systemu zamkniętego (insider control model) i systemu otwartego (market-oriented model).

Zasadniczą część monografii stanowi charakterystyka polskiego systemu nadzoru korporacyjnego, w tym takich jego elementów jak rada nadzorcza, pozycja walnego zgromadzenia i uprawnienia akcjonariuszy, odpowiedzialność członków organów kierowniczych spółki oraz zewnętrzny audyt sprawozdań finansowych. Ostatni rozdział monografii zawiera propozycje reformy normatywnych ram polskiego ładu korporacyjnego w celu zwiększenia jego międzynarodowej konkurencyjności i atrakcyjności z punktu widzenia krajowych i zagranicznych inwestorów.