W latach 70. ubiegłego wieku w wielu krajach wystąpiło zjawisko finansyzacji, czyli gwałtownego wzrostu znaczenia i skali sektora finansowego w gospodarce, jak również wzrostu znaczenia czynników pieniężnych i finansowych w ogóle. Zjawisko to wiąże się przy tym ściśle z takimi zjawiskami jak globalizacja, internacjonalizacja rynków i instytucji finansowych, liberalizacja, deregulacja, dezintermediacja, czy wreszcie postęp technologiczny.  Splot tych zjawisk wywołał głębokie zmiany w konstrukcji i działaniu nie tylko sektora finansowego, ale i sfery realnej w poszczególnych krajach. Finansyzacja, zidentyfikowana i badana głównie przez ekonomistów heterodoksyjnych, miała – i nadal ma – wpływ nie tylko gospodarczy, ale i społeczny oraz kulturowy.

Autorzy podejmują próbę kompleksowej identyfikacji przejawów finansyzacji w polskiej gospodarce i systemie finansowym. Prezentują dogłębną analizę systemu finansowego w Polsce, z jego tłem historycznym oraz opisem poszczególnych segmentów. Rozważania są prowadzone w kontekście globalnego kryzysu finansowego i jego wpływu na polską gospodarkę.

Książka przeznaczona jest zarówno dla praktyków, jak i teoretyków, chcących poszerzyć i pogłębić wiedzę o funkcjonowaniu współczesnych systemów finansowych. może stanowić także cenną pomoc dla studentów ekonomii i finansów.