W publikacji omówiono narzędzia interpretacyjne wypracowane przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które są przydatne w rozstrzyganiu wątpliwości dotyczących podatku od wartości dodanej.

Rozważania zawarte w książce prowadzone są na tle przepisów szóstej dyrektywy oraz dyrektywy 2006/112/WE. W pracy znalazły się odwołania do najistotniejszych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nawiązujących do zasady neutralności podatku od wartości dodanej. Zaprezentowano także opinie rzeczników generalnych, które pozwalają na pełniejsze zrozumienie motywów rozstrzygnięć Trybunału.

Adresaci:
Książka przeznaczona jest dla osób zajmujących się zagadnieniami podatku od wartości dodanej, w tym doradców podatkowych, sędziów, radców prawnych, adwokatów, księgowych, a także pracowników administracji podatkowej.


"Praca (…) prezentuje wysoki poziom merytoryczny i jest wartościowa nie tylko z teoretycznego, lecz także z praktycznego punktu widzenia. Zawarte w niej analizy są - moim zdaniem - świetnym materiałem porównawczym dla krajowych sądów administracyjnych w sprawach z zakresu podatku od wartości dodanej. (...) Niezaprzeczalnym walorem recenzowanej rozprawy jest to, że po raz pierwszy tak obszernie i całościowo opracowana została fundamentalna zasada, na której oparty jest podatek od wartości dodanej".

Prof. dr hab. Bogumił Brzeziński