W monografii przedstawiono procedurę przesłuchania dziecka w krajowym porządku prawnym w trybie art. 185a i 185b k.p.k. oraz w systemach prawnych wybranych państw. W książce ukazano także sytuację prawną dziecka jako ofiary i świadka przestępstwa w świetle standardów europejskich, w tym aktualnych dyrektyw oraz konwencji.

Autorka omawia poszczególne etapy przesłuchania dziecka, właściwy sposób przygotowania się do tej czynności, formułowania pytań i ich zadawania, zachowania się w obecności dziecka oraz kryteria oceny wiarygodności zeznań dzieci. Powołuje najnowsze orzecznictwo Sądu Najwyższego. Prezentuje również praktyczne aspekty przesłuchania dziecka poprzez dane statystyczne z okresu 2003–2012 oraz wyniki badania ankietowego przeprowadzonego w 2009 r. wśród sędziów i prokuratorów pracujących na terenie apelacji białostockiej.

Książka przeznaczona jest dla praktyków prawa: sędziów, prokuratorów, funkcjonariuszy policji, radców prawnych i adwokatów oraz pedagogów i psychologów. Może być przydatna również dla studentów prawa, pedagogiki, psychologii, a także aplikantów.

Anna Gadomska-Radel – doktor nauk prawnych, studia doktoranckie ukończyła w Katedrze Postępowania Karnego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku; radca prawny; wykładowca w Niepaństwowej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Białymstoku, na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku oraz w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Białymstoku w zakresie szkolenia aplikantów; autorka oraz współautorka opracowań z zakresu postępowania karnego.