KTÓRY ZESPÓŁ ROCKOWY W POLSCE NAJCZĘŚCIEJ KONCERTUJE, MA NAJLICZNIEJSZĄ PUBLICZNOŚĆ I NAJWIĘCEJ ODSŁON NA YOUTUBIE? HAPPYSAD ZAWSZE JEST W CZOŁÓWCE TAKIEJ LISTY.

Z okazji swojego 20-lecia zespół Happysad szczerze opowiada własną historię, włącznie z konfliktami, rozstaniami, ludzkimi słabościami.

„Zanim pójdę. Długa droga zespołu Happysad”; autor: Żaneta Gotowalska [ebook do pobrania w formacie epub i kindle mobi] – fragment:

Otwieram folder, w którym chłopaki gromadzą wycinki gazet. To jak podróż sentymentalna do początków Artura, Łukasza i Kuby w Skarżysku-Kamiennej.
Wśród pamiątek zachowanych dla potomnych i fanów znajduję pożółkły wycinek z „Tygodnika Skarżyskiego” z krótkim tekstem o tytule Szczęśliwe Smutne Pokolenie pochodzący z – jak mówi dopisek długopisem, ręką mamy Łukasza – 1997 roku. A w nim: „Sobota 13 września obfitowała w Skarżysku-Kam. w wydarzenia o różnym charakterze (np. ujęcie sprawców napadu w Brzesku, festyn przedwyborczy), w tym także kulturalne (np. koncert na Rejowie oraz w pubie Aqulin). Wybrałem to ostatnie, tym bardziej że w owym miejscu jeszcze nie byłem” – pisze autor podpisany „Zb. K”.
I dalej: „Miał grać zespół o dziwnie, z angielska, brzmiącej nazwie HAPPY SAD GENERATION (Szczęśliwe Smutne Pokolenie). […] Wychowany na muzyce lat 60. i 70., jazzie, bałem się, że się śmiertelnie zanudzę. Ale gdzież tam. Chłopaki, najpierw nieśmiało, jakby z obawą, potem coraz bardziej dynamicznie i pewnie zaczęły uderzać w struny gitar i perkusję. I zagrali pięknie. […]”.

Zanim happysad stał się Happysadem (tak, na początku nazwę pisano małą literą, teraz – to oficjalne stanowisko – piszemy tylko Happysad), przeszedł kilka młodzieńczych i coraz dojrzalszych etapów. Jako chłopcy muzycy szukali własnej tożsamości nie tylko w znaczeniu właściwego, satysfakcjonującego ich brzmienia, ale także najlepszej nazwy dla kapeli. Najpierw, od połowy lat 90., działali pod nazwą HCKF. Ten skrót rozwija się jako Hardcore’owe Kółko Filozoficzne. Po dwóch latach zmienili nazwę na Happy Sad Generation i to wtedy ich koncert w pubie Aqulin oglądał reporter „Tygodnika Skarżyskiego”. Ostatecznie nazwa Happysad zaczęła funkcjonować w 2002 roku, chłopaki firmowały nią już pierwszą demówkę (i każdą kolejną płytę).

„Zanim pójdę. Długa droga zespołu Happysad”; autor: Żaneta Gotowalska [ebook do pobrania w formacie epub i kindle mobi] – rekomendacje:

„Demówkową wersję piosenki Miłość (dziś znanej jako Zanim pójdę) usłyszałem w 2003 roku. Nagrania Happysad brzmiały jak piosenki superzdolnego kumpla z bloku obok, grane przy wspólnych ogniskach. Dziewczynom oczy się szklą, a chłopaki mówią: «Stary, będziesz gwiazdą!». Te piosenki wyszły ze Skarżyska-Kamiennej, «miasta nie dla ludzi», i znalazły słuchaczy w całej Polsce, wszędzie, gdzie jest przygnieciona szarzyzną życia, niedopasowaniem czy straconą miłością rockowa młodzież. Kuba Kawalec z kolegami przeprowadził ją przez młodość, wczesną dorosłość, aż do pełnej dojrzałości.
Biografia haesów brzmi jak opowieść przyjaciela, której możesz wysłuchać, gdy «masz czas wolny, masz mentole». Kto w zespole jest skory do przypadkowej bitki w barze? Co to jest «grypowóz», «liderum veto», a przede wszystkim «żelazko» – i dlaczego potrzebne jest do niego kworum? Co oznacza «powódź dekady»” i czego dotyczą słowa «wczoraj nie liczy się»? Tu macie to podane na talerzu” – Jordan Babula, „Teraz Rock”, Interia

„A jeśli okaże się, że nadzwyczajne rzeczy są w stanie robić ludzie mocno stąpający po ziemi? Którzy jak dzieciaki w szkole mają radość z tego, że spędzają ze sobą czas? I którzy jeden za drugiego... jak w przysłowiu? To jest opowieść o wartości, która rzadko jest nadrzędna w show-biznesie – przyjaźni. A przy okazji, w drugiej kolejności, historia jednego z najważniejszych polskich zespołów ostatnich lat” – Marcin Cichoński, dziennikarz muzyczny

O Autorce:
Żaneta Gotowalska – dziennikarka, która odkąd wydała z siebie pierwszy dźwięk, nie boi się mówić tego, co myśli. A mówić prawie nie przestaje. Zawsze chciała napisać książkę i nie mogła wyobrazić sobie lepszego sposobu na realizację tego marzenia niż zostanie skrybą zespołu Happysad. Spotkasz ją na jakimś koncercie, na Twitterze albo oglądającą Ekstraklasę. Ewentualnie w kuchni, gdzie pielęgnuje cnoty niewieście. Zawsze bez glutenu.

Skład zespołu Happysad:
Kuba Kawalec – wokal, gitara
Łukasz Cegliński – Pan Latawiec – gitara, wokal
Artur Telka – bas
Jarek Dubiński – Dubin – perkusja
Maciej Ramisz – instrumenty klawiszowe, gitara, wokal
Michał Bąk – saksofon, instrumenty klawiszowe, wokal

Dyskografia zespołu Happysad:
„Wszystko jedno” – 2004 r. (SP Records) (platyna)
„Podróże z i pod prąd” – 2005 r. (SP Records) (złoto)
„Nostress/Łydka” – 2006 r. – singiel (SP Records)
„Nieprzygoda” – 2007 r. (SP Records) (platyna)
„Na żywo w Studio” – 2008 r. – 2DVD (Mystic Production) (platyna)
„Na żywo w Studio” – 2009 r. – 2CD (Mystic Production)
„Mów mi dobrze” – 2009 r. (Mystic Production) (platyna)
„Zadyszka” – 2011 r. – CD/DVD (Mystic Production)
„Ciepło/Zimno” – 2012 r. (Mystic Production) (platyna)
„Przystanek Woodstock 2013” – 2013 r. 2CD/DVD (Złoty Melon)
„Jakby nie było jutra” – 2014 r. (Mystic Production) (złoto)
„Ciało obce” – 2017 r. (Mystic Production) (złoto)
„Rekordowo Letnie Lato” – 2019 r. (Mystic Production)
„Pol’and’Rock 2019” – 2020 r. (Złoty Melon/Mystic Production)
„Rekordowo Letnie Lato” – 2019 r. (Mystic Production)

Jak przeczytać ebook „Zanim pójdę. Długa droga zespołu Happysad”; autor: Żaneta Gotowalska; wydawca: Wydawnictwo Agora [ebook do pobrania w formacie epub i kindle mobi]?
Książkę przeczytasz wygodnie w aplikacji mobilnej Publio, a także na czytnikach Kindle, inkBOOK, PocketBook, Onyx itp., na komputerze, telefonie i tablecie.
Przed zakupem możesz zapoznać się z darmowym fragmentem ebooka.