Świadkiem koronnym jest podejrzany, który został dopuszczony do składania zeznań w charakterze świadka, na zasadach i w trybie określonych w omawianej ustawie. Zasadniczym celem wprowadzenia przez ustawodawcę tej instytucji było stworzenie możliwości pozyskania nowego, skutecznego dowodu w procesie karnym, jednak fundamentalnym problemem praktycznym stała się ocena wartości dowodowej takich zeznań.

 

Niniejszy komentarz, wzbogacony o poglądy prezentowane w orzecznictwie i literaturze przedmiotu, analizuje regulacje ustawy, m.in. jej zakres przedmiotowy i podmiotowy, zagadnienia ochrony świadka koronnego oraz trudne kwestie związane z etycznymi kontrowersjami, które może wzbudzać ta instytucja. Autorzy anali-zują także skomplikowaną pod względem taktycznym sytuację, jaka powstaje w momencie pojawienia się w procesie świadka koronnego.

 

Publikacja jest skierowana do sędziów, adwokatów, funkcjonariuszy policji i prokuratorów, a także do aplikantów zawodów prawniczych.

 

dr Andrzej Kiełtyka - zastępca prokuratora apelacyjnego, wykładowca w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz Katedrze Prawa Politechniki Rzeszowskiej. Autor wielu opracowań, głównie z dziedziny prawa karnego procesowego, w tym monografii i komentarzy.

 

dr Bolesław Kurzępa – adwokat, adiunkt na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Autor wielu artykułów, glos i recenzji z zakresu prawa karnego i innych dziedzin prawa oraz kilkunastu komentarzy do kodeksów i ustaw. Redaktor naczelny miesięcznika „Orzecznictwo Sądów Apelacyjnych”.


dr Andrzej Ważny – pracownik naukowo-dydaktyczny w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości i Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Warszawie, wykładowca w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Członek rady programowej pism „Prokuratura i Prawo”, „Paragraf na Drodze” i „Edukacja Prawnicza”. Autor licznych publikacji, w tym komentarzy, zwłaszcza z zakresu postępowania karnego