Niniejsza książka ukazuje się jako kolejna już publikacja w nowej serii „Komentarze z wokandy”. Podstawowym walorem książek z tej serii jest przyjęta konwencja komentowania spraw, a nie przepisów, co umożliwia przedstawienie biegu postępowań sądowych w aspekcie materialnym i procesowym w wielopłaszczyznowym ujęciu.

 

W pracy przedstawiono możliwe sposoby dokonania podziału majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami ze szczególnym uwzględnieniem postępowania nieprocesowego, któremu poświęcona jest znaczna część Komentarza. Autorka prowadzi czytelnika niejako krok po kroku przez całe postępowanie o podział majątku wspólnego, od szczegółowego przedstawienia jego składu i sposobu ustalania wartości, poprzez przybliżenie kolejno wszystkich roszczeń, jakie mogą podlegać rozpoznaniu w jego trakcie, do wyjaśnienia wpływu tego postępowania na inne sprawy majątkowe małżonków, ocenę skutków dokonania podziału i prawomocnego zakończenia tego postępowania oraz przybliżenie zasad orzekania o kosztach. W publikacji została skomentowana w sposób kompleksowy sprawa o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami, co stanowi niewątpliwe novum na dotychczasowym rynku wydawniczym. Autorka porusza się cały czas równolegle na obu płaszczyznach: prawa materialnego i procesowego, wyjaśniając czytelnikowi nie tylko poszczególne przepisy z komentowanej materii, ale co ciekawe, przedstawiając analizowane kwestie bądź to na przykładach, bądź na konkretnych orzeczeniach Sądu Najwyższego. Dopełnieniem całości są wzory pism i wniosków oraz orzeczeń sądowych.
Publikacja kierowana jest przede wszystkim do adwokatów, radców prawnych i sędziów zajmujących się problematyką spraw cywilnych, a w szczególności specjalizujących się w sprawach z zakresu podziału majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami.

 

Krystyna Skiepko ­ sędzia mająca wieloletnią praktykę w zakresie orzekania w sprawach z dziedziny prawa cywilnego, w tym w sprawach o podział majątku wspólnego.