W niniejszej publikacji kompleksowo omówiono zagadnienia dotyczące ustawy z 15 czerwca 2007 r. o lekarzu sądowym. Komentowana regulacja jest niezwykle istotna w kontekście przeciwdziałania przewlekłości postępowań karnych i cywilnych na różnych ich etapach, a jej celem jest zwiększenie liczby spraw, których rozstrzygnięcie sprawy nastąpi „w rozsądnym terminie”. Autorki publikacji uwypuklają praktyczne problemy i skutki stosowania rozwiązań uregulowanych w komentowanej ustawie, wskazując także te obszary, które w praktyce działania lekarza sądowego mogą stwarzać trudności interpretacyjne, i podejmują próbę rozstrzygnięcia tych wątpliwości.

Komentarz został opracowany w przejrzysty i uporządkowany sposób. Uwzględnia dorobek orzecznictwa i doktryny związany z poruszaną tematyką, co z pewnością wpłynie na efektywność korzystania z omówionych w nim zagadnień dotyczących stosowania komentowanej ustawy.

Przedstawione opracowanie zainteresuje przede wszystkim prawników praktyków uczestniczących w postępowaniach zagrożonych przewlekłością, a także samych lekarzy sądowych, którzy chcieliby w pełni przeanalizować swój status prawny oraz kształtujące go prawa i obowiązki.

Kinga Flaga-Gieruszyńska – doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, Kierownik Katedry Postępowania Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji US oraz profesor nadzwyczajny w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim; zajmuje się problematyką postępowania cywilnego, w szczególności postępowania odrębnego w sprawach gospodarczych, międzynarodowego postępowania cywilnego, a także prawa upadłościowego i naprawczego; autorka licznych artykułów i opracowań związanych z tą tematyką.

Aleksandra Klich – asystent w Katedrze Postępowania Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, prezes Stowarzyszenia Edukacji Społecznej i Prawnej „Ius et Ratio”.