W publikacji Artystyczne wykonanie utworu. Prawa osobiste i majątkowe aktorów, muzyków i innych wykonawców przedstawiono praktyczne wskazówki umożliwiające odróżnianie w realiach konkretnej sprawy artystycznego wykonania od utworu lub świadczeń niechronionych.

W książce skupiono się na kwestii zakresu praw osobistych, a w szczególności plagiacie wykonania i wykorzystaniu wykonania w sposób niezgodny z intencją artysty. W publikacji wyodrębniono rozdział dotyczący osoby artysty wykonawcy. Związane jest to z kwestiami podatkowymi i preferencjami dla osób występujących przed publicznością w celu prezentacji utworu. Opisano również zagadnienie katalogu pól eksploatacji wykonania w kontekście zakresu praw majątkowych artysty. Kwestie te wywołują najwięcej kontrowersji i problemów praktycznych, dlatego wiele miejsca poświęcono konkretnym rozstrzygnięciom judykatury, jakie zapadły w ostatnich latach. Uwzględniono również postanowienia Traktatu pekińskiego WIPO z 24 czerwca 2012 r. o artystycznych wykonaniach audiowizualnych.

Publikacja powstała z myślą o prawnikach praktykach: sędziach, adwokatach, radcach prawnych i prokuratorach poszukujących wyjaśnienia podstaw ochrony praw artystów.

Dr Krzysztof Kurosz – sędzia Sądu Rejonowego dla Łodzi–Śródmieścia, adiunkt w Katedrze Prawa Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz rzecznik dyscyplinarny Uniwersytetu Łódzkiego do spraw doktorantów.