W publikacji w sposób przystępny objaśniono regulacje zawarte w ustawie o usługach płatniczych, zwracając szczególną uwagę na praktyczne aspekty jej stosowania. Komentowana ustawa składa się z wielu przepisów o charakterze prywatnoprawnym, które modyfikują ogólne rozwiązania prawa zobowiązań, dotychczasowe regulacje w prawie bankowym czy w innych ustawach związanych z dokonywaniem rozliczeń pieniężnych oraz umarzaniem zobowiązań. Przeważająca część ustawy o usługach płatniczych zawiera jednak przepisy o charakterze publicznoprawnym (administracyjnym), które regulują przede wszystkim zasady prowadzenia działalności przez dostawców usług płatniczych i inne podmioty świadczące usługi płatnicze oraz nadzór Komisji Nadzoru Finansowego nad tymi podmiotami. Wszystkie te kwestie zostały w Komentarzu szczegółowo omówione.

Komentarz adresowany jest zarówno do prawników praktyków, tj. radców prawnych, sędziów, adwokatów, jak i do bankowców, finansistów i innych podmiotów zajmujących się problematyką usług płatniczych. Będzie stanowić również pomoc dla pracowników instytucji finansowych, przedsiębiorców planujących prowadzić działalność w zakresie usług płatniczych czy studentów.

Mateusz Pacak – autor komentarzy oraz artykułów z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego i administracyjnego, w tym komentarza do ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych (LexisNexis 2013); redaktor naczelny Internetowego Przeglądu Prawniczego TBSP UJ; współpracuje z kilkoma kancelariami prawnymi.