Najbardziej głośna amerykańska książka minionego roku. Uhonorowana nagrodami,  szeroko dyskutowana wśród krytyków i czytelników. Prawa do publikowania powieści sprzedano 20 krajom.

Mistrzowskie studium psychologiczne postaci czworga przyjaciół wchodzących w dorosłe życie, święcących sukcesy, pielęgnujących przyjaźń i doświadczających trudnej próby w obliczu wstrząsającej prawdy o przeszłości jednego z nich, która kładzie się cieniem na życiu całej czwórki. Opowieść o dojrzewaniu, wstrząsający obraz traumy, misterny opis cierpienia, historia radzenia sobie z mroczną przeszłością.

Amerykańska pisarka przedstawia kilka dekad życia czterech przyjaciół. Poznajemy ich w momencie, gdy kończą studia i przeprowadzają się do Nowego Jorku by tam szukać pracy. Szczęście wydaje się im sprzyjać, choć przetrwanie i odniesienie sukcesu w jednym z najwspanialszych miast świata nie jest łatwe. Temperamentny JB jest malarzem, który szybko zaczyna brylować w kręgach nowojorskiej bohemy. Malcolm zostaje uznanym architektem, a Willem robi błyskotliwą karierę aktorską. Najbardziej tajemniczą postacią jest Jude, o wybitnych zdolnościach matematycznych i świetnie zapowiadającej się karierze prawniczej. Jako jedyny z czworga przyjaciół nigdy nie opowiada o swojej przeszłości i nie wspomina o rodzinie, choć najwyraźniej w jego życiu wydarzyło się coś, o czym nie potrafi zapomnieć. Świadczą o tym jego problemy zdrowotne i emocjonalne.

Malcolm, JB i Willem stopniowo odkrywają straszną prawdę, która kładzie się cieniem na życiu Jude’a. Zbliża się dla nich czas wielkiego sprawdziany empatii i dojrzałości. Jak wiele będą gotowi poświęcić by ratować Jude’a pogrążającego się w mroku?

Małe życie to głęboko poruszająca opowieść o życiu w wielkim mieście, które daje szansę zapomnienia o przeszłości, oraz o życiu z bólem, który nie pozwala zapomnieć. To proza, która w całym swoim pięknie opisuje doświadczenie zła, granice ludzkiej wytrzymałości i tyranię pamięci.

Powieść ta w Ameryce i w Anglii odniosła ogromny sukces – trafiła do finału Nagrody Bookera i National Book Award, otrzymała prestiżową Kirkus Prize, znalazła się na czele rankingów najlepszych powieści 2015 roku sporządzonych przez najważniejsze tytuły prasowe, rozgłośnie radiowe i portale internetowe (m.in. The New York Times, The Washington Post, The Wall Street Journal, The Guardian, The BuzzFeed, The Goodreads, Oprah). Wzbudziła falę zachwytów, oraz wywołała gorące dyskusje wśród krytyków i czytelników.

 

2015 był to rok ogromnych i ogromnie nagłośnionych amerykańskich powieści, a tą, która zawładnęła wszystkimi, była faworytka w konkursie o Nagrodę Bookera: powieść Małe życie Hanyi Yanagihary, która jednych wprawiła w zachwyt, innych w irytację.
Justine Jordan, „The Guardian”

 

Wyśmienita, niepokojąca powieść, która z portretu pokolenia zmienia się w mroczną, choć przepełnioną czułością historię. To poruszające studium ludzkiego okrucieństwa ma bowiem kontrapunkt: pokrzepiającą moc przyjaźni. – „The New Yorker”

 

Ta potężna powieść dowodzi, że Yanagihara to obecnie jedna z najwybitniejszych amerykańskich powieściopisarek. Oto pełne rozmachu studium traumy i przyjaźni, tak wnikliwe i inteligentne, że będzie miarą wszystkich powieści podejmujących podobne tematy (a jest ich wiele).Sam Sacks, „The Wall Street Journal”

 

Zamiłowanie do detali i analiza kilku dekad życia bohaterów pozwoliły Yanagiharze stworzyć przenikliwe studium charakterów, tyleż budujące, co druzgoczące. To życie jak każde inne, ale pod jej piórem staje się tkliwe i znaczące, wzruszające i wyjątkowe; wcale nie takie „małe życie”.

Nicole Lee, „The Washington Post”

 

Już po lekturze kilkudziesięciu stron staje się jasne, że Yanagihara napisała coś więcej niż typowy bildungsroman o życiu w wielkim mieście. Małe życie to przewrotna książka – przyjmując atrybuty wielkiej powieści społeczno-obyczajowej przynosi intrygujące rozważania o przemocy seksualnej, cierpieniu i traumie.Jon Michaud, „The New Yorker”

 

Hanya Yanagihara (ur. 1975, Los Angeles) – pochodząca z Hawajów amerykańska pisarka i dziennikarka, od lat mieszka w Nowym Jorku. Współpracowała z luksusowym pismem „Conde Nast Traveler”, a obecnie sprawuje funkcję wicenaczelnej magazynu „T: The New York Times Style Magazine”. Jej debiutancka powieść, The People in the Trees, ukazała się w 2013 roku, zbierając bardzo dobre recenzje. Wydana w 2015 roku powieść, A Little Life (Małe życie) stała się wielkim bestsellerem, uczyniła z autorki gwiazdę pierwszej wielkości i przyniosła jej nominacje do najważniejszych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych i w Anglii.