ISBN:9788328032477

Małe życie

Autor: Hanya Yanagihara

Wydawnictwo: WAB

Stron: 816

Opłacalność: 4.58 zł/100 stron

Najniższa cena z poprzednich 30 dni: 29.90 zł.

Oszczędzasz: 22%

Najbardziej głośna amerykańska książka minionego roku. Uhonorowana nagrodami,  szeroko dyskutowana wśród krytyków i czytelników. Prawa do publikowania powieści sprzedano 20 krajom.

Mistrzowskie studium psychologiczne postaci czworga przyjaciół wchodzących w dorosłe życie, święcących sukcesy, pielęgnujących przyjaźń i doświadczających trudnej próby w obliczu wstrząsającej prawdy o przeszłości jednego z nich, która kładzie się cieniem na życiu całej czwórki. Opowieść o dojrzewaniu, wstrząsający obraz traumy, misterny opis cierpienia, historia radzenia sobie z mroczną przeszłością.

Amerykańska pisarka przedstawia kilka dekad życia czterech przyjaciół. Poznajemy ich w momencie, gdy kończą studia i przeprowadzają się do Nowego Jorku by tam szukać pracy. Szczęście wydaje się im sprzyjać, choć przetrwanie i odniesienie sukcesu w jednym z najwspanialszych miast świata nie jest łatwe. Temperamentny JB jest malarzem, który szybko zaczyna brylować w kręgach nowojorskiej bohemy. Malcolm zostaje uznanym architektem, a Willem robi błyskotliwą karierę aktorską. Najbardziej tajemniczą postacią jest Jude, o wybitnych zdolnościach matematycznych i świetnie zapowiadającej się karierze prawniczej. Jako jedyny z czworga przyjaciół nigdy nie opowiada o swojej przeszłości i nie wspomina o rodzinie, choć najwyraźniej w jego życiu wydarzyło się coś, o czym nie potrafi zapomnieć. Świadczą o tym jego problemy zdrowotne i emocjonalne.

Malcolm, JB i Willem stopniowo odkrywają straszną prawdę, która kładzie się cieniem na życiu Jude’a. Zbliża się dla nich czas wielkiego sprawdziany empatii i dojrzałości. Jak wiele będą gotowi poświęcić by ratować Jude’a pogrążającego się w mroku?

Małe życie to głęboko poruszająca opowieść o życiu w wielkim mieście, które daje szansę zapomnienia o przeszłości, oraz o życiu z bólem, który nie pozwala zapomnieć. To proza, która w całym swoim pięknie opisuje doświadczenie zła, granice ludzkiej wytrzymałości i tyranię pamięci.

Powieść ta w Ameryce i w Anglii odniosła ogromny sukces – trafiła do finału Nagrody Bookera i National Book Award, otrzymała prestiżową Kirkus Prize, znalazła się na czele rankingów najlepszych powieści 2015 roku sporządzonych przez najważniejsze tytuły prasowe, rozgłośnie radiowe i portale internetowe (m.in. The New York Times, The Washington Post, The Wall Street Journal, The Guardian, The BuzzFeed, The Goodreads, Oprah). Wzbudziła falę zachwytów, oraz wywołała gorące dyskusje wśród krytyków i czytelników.

 

2015 był to rok ogromnych i ogromnie nagłośnionych amerykańskich powieści, a tą, która zawładnęła wszystkimi, była faworytka w konkursie o Nagrodę Bookera: powieść Małe życie Hanyi Yanagihary, która jednych wprawiła w zachwyt, innych w irytację.
Justine Jordan, „The Guardian”

 

Wyśmienita, niepokojąca powieść, która z portretu pokolenia zmienia się w mroczną, choć przepełnioną czułością historię. To poruszające studium ludzkiego okrucieństwa ma bowiem kontrapunkt: pokrzepiającą moc przyjaźni. – „The New Yorker”

 

Ta potężna powieść dowodzi, że Yanagihara to obecnie jedna z najwybitniejszych amerykańskich powieściopisarek. Oto pełne rozmachu studium traumy i przyjaźni, tak wnikliwe i inteligentne, że będzie miarą wszystkich powieści podejmujących podobne tematy (a jest ich wiele).Sam Sacks, „The Wall Street Journal”

 

Zamiłowanie do detali i analiza kilku dekad życia bohaterów pozwoliły Yanagiharze stworzyć przenikliwe studium charakterów, tyleż budujące, co druzgoczące. To życie jak każde inne, ale pod jej piórem staje się tkliwe i znaczące, wzruszające i wyjątkowe; wcale nie takie „małe życie”.

Nicole Lee, „The Washington Post”

 

Już po lekturze kilkudziesięciu stron staje się jasne, że Yanagihara napisała coś więcej niż typowy bildungsroman o życiu w wielkim mieście. Małe życie to przewrotna książka – przyjmując atrybuty wielkiej powieści społeczno-obyczajowej przynosi intrygujące rozważania o przemocy seksualnej, cierpieniu i traumie.Jon Michaud, „The New Yorker”

 

Hanya Yanagihara (ur. 1975, Los Angeles) – pochodząca z Hawajów amerykańska pisarka i dziennikarka, od lat mieszka w Nowym Jorku. Współpracowała z luksusowym pismem „Conde Nast Traveler”, a obecnie sprawuje funkcję wicenaczelnej magazynu „T: The New York Times Style Magazine”. Jej debiutancka powieść, The People in the Trees, ukazała się w 2013 roku, zbierając bardzo dobre recenzje. Wydana w 2015 roku powieść, A Little Life (Małe życie) stała się wielkim bestsellerem, uczyniła z autorki gwiazdę pierwszej wielkości i przyniosła jej nominacje do najważniejszych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych i w Anglii.

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.26 zł

Znaleziono 6 ofert ebooków od 37.40 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 33.66 zł
(dla stałych klientów)
37.40 zł ebookpoint.pl
mobi epub
37.90 zł virtualo.pl
mobi epub
43.50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
43.67 zł ibuk.pl
mobi epub
47.99 zł publio.pl
mobi epub
47.99 zł woblink.pl

Hanya Yanagihara - inne e-booki

E-booki podobne do "Małe życie"