Kameralny dramat dotykający palących problemów współczesności. Jaka jest cena naszej wolności i bezpieczeństwa?

Terrorysta porywa samolot pasażerski i obiera kurs na stadion wypełniony ludźmi. By uniknąć gigantycznej katastrofy, pilot myśliwca zestrzeliwuje ów samolot – wbrew rozkazom przełożonych. Ocalił kilkadziesiąt tysięcy ludzi czy zabił 164 osoby? Teraz sąd ma zdecydować, czy pilot jest winny, czy niewinny.

Dramat Terror był wystawiany w wielu teatrach, po każdym przedstawieniu widzowie byli włączani do dyskusji na temat winy pilota myśliwca i proszono ich o głosowanie w tej sprawie. Problem winy, jak w każdym z utworów Von Schiracha, nie jest łatwy do rozwiązania, zdania publiczności były podzielone, a problem nie do rozstrzygnięcia.
W Polsce czytania performatywnego podjął się Teatr Stary w Krakowie, we współpracy z Domem Norymberskim, w ramach projektu Granice zostały przekroczone.

Ferdinand von Schirach – niemiecki prawnik i pisarz. Studiował w Bonn, odbył praktykę prawniczą w Kolonii; specjalizuje się w prawie karnym. Od 1994 roku mieszka i pracuje w Berlinie, zasłynął jako obrońca w głośnym procesie Güntera Schabowskiego, prominentnego enerdowskiego polityka. W 2009 roku ukazał się jego debiutancki zbiór opowiadań Przestępstwo (W.A.B. 2011), który natychmiast znalazł się na liście bestsellerów. Rok później został opublikowany kolejny zbiór opowiadań von Schiracha, Wina (W.A.B. 2011), i również spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Kolejna książka, opublikowana w 2011 roku głośna Sprawa Colliniego (W.A.B. 2013), zajęła 2. miejsce na liście bestsellerów „Der Spiegla” i została nominowana do „Los Angeles Time” Book Prize. Pozytywnie przyjęto również wydaną w 2013 roku powieść Tabu (W.A.B. 2014). Ostatnie dzieło von Schiracha, dramat Terror (2014), doczekał się wielu adaptacji teatralnych, także w Polsce.