Ten życiorys starczyłby na kilka scenariuszy filmowych: przed wojną niemieckie więzienie, potem Auschwitz, walka w Kedywie i powstanie warszawskie, niewola, tajemnicze przedsięwzięcia w powojennych Niemczech, miłość, rozpacz i bezradność – a u źródeł wszystkiego młodzieńcze marzenia o nieograniczonej wolności.
Krzysztof Sobieszczański „Kolumb” – kim był naprawdę? Jak został postacią literacką i co bohater Romana Bratnego z kultowej powieści Kolumbowie. Rocznik 20. ma wspólnego z rzeczywistością? Emil Marat prowadzi fascynujące historyczne śledztwo, odnajdując nieznane dokumenty, archiwalia polskie i zagraniczne. Sen Kolumba to połączenie eseju, książki historycznej i reportażu literackiego, który ukazując niezwykłe losy jednego człowieka, stanowi zarazem requiem dla pokolenia Kolumbów.


„Sen Kolumba” to drobiazgowo udokumentowana relacja o bohaterach, którzy nie raz zmienili skórę, bo historia kazała im grać różne role, a wszak historia jest tym, co inni robią z nami. Takie książki powstają długo, ale też na bardzo długo zapadają w pamięć. Sen Kolumba Emila Marata to opowieść, do której chce się wracać wielokrotnie.
Andrzej Mularczyk


Emil Marat (ur. 1971) – autor powieści Szkło (2012), Lawirynt (2014), książek historycznych (razem z Michałem Wójcikiem) Made in Poland (Nagroda Historyczna „Polityki” 2014) i Ptaki drapieżne
(Nominacja do Nagrody im. Długosza 2017).