Obrażenia ciała, porażenie piorunem, hipotermia, lawina to realne zagrożenia, które mogą nas spotkać w górach. Nawet dobre przygotowanie do wyprawy może nie uchronić nas przed koniecznością udzielenia pomocy sobie lub innym. Zanim na miejsce przybędą ratownicy, będziemy zdani na własne siły i umiejętności. Ten praktyczny poradnik, napisany przez medyków działających na co dzień w górach, powstał z myślą o turystach, narciarzach, wspinaczach i wszystkich innych, którzy spędzają aktywnie czas na szlakach i poza nimi. Pozwoli im nie tylko kalkulować ryzyko związane z zagrożeniami, ale przede wszystkim samodzielnie działać i współpracować z ratownikami podczas wypadku.
 
To od Ciebie, drogi Czytelniku, zależy, czy będziesz dysponować wiedzą i umiejętnościami, aby w trudnych chwilach i w trudnym terenie rozpocząć łańcuch przeżycia. Książka powstała jako wyraz troski o Ciebie oraz o tych, których nasi Koledzy ratowali i będą ratować w przyszłości. Dzięki zawartym w niej praktycznym informacjom i zaleceniom możesz zapoznać się z zasadami pierwszej pomocy.
dr hab. n. med. Sylweriusz Kosiński
prof. dr hab. n. med. Tomasz Darocha
 
O autorach książki
Andrzej Górka – zawodowy ratownik TOPR, ratownik medyczny, przewodnik tatrzański, anglista.
Łukasz Migiel – zawodowy ratownik TOPR, ratownik medyczny, instruktor Europejskiej Rady Resuscytacji.
Maciej Mikiewicz – ratownik TOPR, lekarz specjalista anestezjologii i intensywnej terapii.
Przemysław Gancarczyk – ratownik medyczny, trener symulacji medycznej, koordynator szkoleń dla medyków ratunkowych „Ratunkowa w Roztoce”.
Adam Ubych – ratownik medyczny, ratownik wodny, nauczyciel akademicki, instruktor American Heart Association.