ISBN:9788361344551

Przemyśleć Polskę

Autor: Barbara Fedyszak-Radziejowska

Wydawnictwo: Prohibita

Czy Polacy wciąż tworzą wspólnotę narodową? Czy III RP to pasmo klęsk i porażek, czy również sukcesów tylko nie chcemy lub nie umiemy ich dostrzec? Czemu nie mamy być z nich dumni? Jak zbudować silne państwo, którego nie będziemy musieli się wstydzić? Wreszcie: dlaczego wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej jest tak bardzo ważne dla przyszłości Polski, jej pozycji na arenie międzynarodowej, ale także dla nas, jako wspólnoty?

 

Przemyśleć Polskę to przenikliwa diagnoza współczesnej Polski. Nie jest to jeszcze jedno użalanie się nad jej losami, klęskami i tym jak bardzo jesteśmy słabym narodem. Wręcz przeciwnie. To książka o tym, że Polacy są wspaniali, że potrafimy dokonywać tego, czego nie umie żaden inny naród. To książka, która zmusza do przemyślenia na nowo losów naszej ojczyzny. To książka, która ma nadzieję odbudować naszą wartość i wiarę w nas samych.

 

Gorąco zachęcamy do jej lektury.

 

 

 

 

Przemyśleć Polskę to książka lustro. Barbara Fedyszak-Radziejowska pozwala nam zobaczyć siebie. Przywołując badania, opisując postawy, analizując procesy polityczne i ludzkie zachowanie, daje nam klucz do rozumienia Polaków, czyli ułatwia nam zrozumienie naszych własnych postaw i zachowań. Konkluzja jest raczej ponura. Ale autorka nie zatrzymuje się tylko na mało optymistycznej analizie. Diagnoza potrzebna jest, by ocenić stan zaawansowania choroby i przemyśleć możliwe terapie. Tym, co pozwala mieć nadzieję – źródłem optymizmu, jest właśnie nasza historia. Czy potrafimy wyciągnąć potrzebne wnioski? Czy klasa polityczna, ale także my, obywatele, skorzystamy z wiedzy zawartej w tej książce, by przemyśleć Polskę?

 

Jan Pospieszalski

 

* * *

 

Nadal wierzę, że mimo wielu porażek i niepowodzeń, mimo słabości III RP oraz niedoskonałości naszej demokracji wciąż możemy i potrafimy zmienić Polskę wedle marzeń i nadziei tych, którzy w znacznie trudniejszych i dramatycznych latach stalinowskich, a także w roku 1956, 1970, 1976 i w czasie stanu wojennego, nie poddali się komunistycznej władzy, kładąc na szali nie tylko swoją wolność, lecz nierzadko także życie.

 

Jak przywrócić Polakom wiarę w siebie w tym trudnym przedsięwzięciu? Proponuję raz jeszcze przemyśleć nasze doświadczenia, by zrozumieć przyczyny niepowodzeń i docenić to, co nam się udało. (...)

 

Mam nadzieje, że książka Przemyśleć Polskę pomoże czytelnikom odbudować poczucie własnej wartości, bo bez niej wszystko to, co możliwe, pozostanie nieosiągalne.Od lat z wielu artykułów i książek pisanych po wszystkich stronach sporu wyłania się obraz Polaków pełnych wad, słabości a nawet nikczemności. Nic dziwnego, że w starciu z dwoma narzuconymi z zewnątrz, zbrodniczymi systemami totalitarnymi okazaliśmy się nie tylko słabsi, ale także mocno niedoskonali. Ale to nie powód, by po sukcesie Solidarności z 1980 roku i co najmniej znaczącym przyczynieniu się do upadku komunizmu oraz rozpadu Związku Sowieckiego pozostać przy osiągnięciach na poziomie minimum; ciepłej wody w kranie i durnowatych programów na ekranie.

 

Fragment Wprowadzenia

 

 

 

Dr Barbara Fedyszak-Radziejowska – socjolog i etnograf, komentator życia politycznego i społecznego w Polsce, ekspert do spraw wsi i rolnictwa.Od 1980 roku w „Solidarności”. W latach 1982-1988 kierowała pracami socjologów [Zespół] analizujących dla RKW Mazowsze nastroje społeczne środowisk podziemnej „S”. Jako szefowa Zespołu przygotowywała merytorycznie konferencję podziemnej „S”. Autorka (ps. LKS) w podziemnym łódzkim piśmie „Arka”. Po 1989 roku pracownik naukowy Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, wykładała również na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. W latach 2007-2011 członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, od kwietnia 2010 roku jego przewodnicząca. W latach 2009-2010 członek Rady ds. Wsi i Rolnictwa przy prezydencie RP. W 2009 roku z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, laureatka Nagrody Fundacji Solidarna Wieś im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego w 2010 roku. Stała felietonistka „Gościa Niedzielnego”, komentatorka tygodnika „wSieci”, jej teksty i analizy ukazują się również w „Arcanach”, „Naszym Dzienniku”, „Tygodniku Solidarność”, „Gazecie Polskiej” i „Gazecie Polskiej Codziennie”. Uczestniczka debaty publicznej na tematy społeczne i polityczne.

 

Spis treści:

 

Kilka słów wprowadzenia

 

Część I

 

Korzenie wolności i demokracji. „Komuna”, dwa związki i jedna Solidarność

 

NSZZ „Solidarność” – unieważnione dziedzictwo

 

Rolnicza Solidarność – wspólnota „religii i gniewu z przeszłości”

 

Stan wojenny, 13 grudnia 1981.

 

O przemocy, która staje się akceptowaną normą

 

Prawda, która boli…

 

 

 

Część II

 

Spętani przeszłością, uwikłani w komunizm

 

 

 

Kłamstwo PRL,  kłamstwa w III RP Nieuczciwość PRL, nieuczciwość czasu kryzysu

 

Chodząca uczciwość

 

Socjotechnika cynizmu

 

Ile PRL w III RP? Sceny z pola walki o demokrację

 

Kto ma elitę, ten ma władzę

 

Tajemnicze źródła zauroczenia PRL?

 

Chcemy pamiętać.

 

Instytut Pamięci Narodowej, pierwsza dekada

 

 

 

Część  III

 

O tym, co najważniejsze: tożsamość narodowa, powinności obywatelskie, odporność na manipulacje

 

 

 

O wolnych Polakach słów kilka…

 

Niemodny patriotyzm, niepotrzebna tożsamość?

 

Amputowana tożsamość

 

Nasza niepewna tożsamość?

 

Nieoczekiwany zbieg okoliczności…

 

Kontrolowanie przeszłości

 

Polityczne, związkowe i obywatelskie powinności polskich katolików

 

Wiosna także nasza?

 

Doktrynerzy znad Wisły

 

Trzej uwodziciele, jedna bajka…

 

Rok 1983. Jan Paweł II o pracy w trakcie II Pielgrzymki do Polski

 

Wieś i rolnictwo – sukces spóźnionej transformacji

 

O wspólnocie na poważnie

 

 

 

Część IV

 

Smoleńsk 10 IV 2010

 

 

 

Wybory do poprawki? Poprawka z wyborów?

 

Kwietniowy rachunek sumienia

 

Upokorzenie – skuteczny sposób na Polaków?

 

Pamięć to tożsamość

 

Testowanie polskiej suwerenności

 

Znaki czasu

 

 

 

Indeks nazwisk

Najlepsza cena: eBookpoint
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 8 ofert ebooków od 17.42 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
od 15.68 zł
(dla stałych klientów)
17.42 zł ebookpoint.pl
mobi epub
  11.94 zł
w programie Nexto Premium
18.51 zł nexto.pl
mobi epub
18.55 zł gandalf.com.pl
mobi epub
18.90 zł swiatebookow.pl
mobi epub
19.90 zł empik.pl
mobi epub
19.90 zł empik.pl
mobi epub
19.90 zł virtualo.pl
mobi epub
od 6.99 zł
(w abonamencie)
29.90 zł legimi.com

E-booki podobne do "Przemyśleć Polskę"