ISBN:9788362247295

Studnia

Autor: Grzegorz Filip

Wydawnictwo: Janka

Stron: 216

Opłacalność: 4.57 zł/100 stron

Autor o książce:

W tej powieści nic nie jest oczywiste. Młoda kobieta osiąga za granicą sukces w biznesie. Po powrocie z dziećmi do kraju unika ojca, nawiązuje niefortunny romans. Wolna od sentymentów, niechętna roztrząsaniu przeszłości, jednak właśnie w niej odnajduje ważne dla siebie znaki. Ojciec, który czekał na nią dziesięć lat, nie potrafi odbudować zerwanych więzi. Zamiast działać, kreuje rozmaite światy przeżyć, a uczucia kieruje ku świeżo poznanym wnukom, choć właśnie na córce radzi mu się skupić nawiedzająca go tajemnicza postać o niepewnej tożsamości.

Czy odmienne modele życiowe przekreślą szansę na zbliżenie się córki i ojca? Czy wiadomość z przeszłości zmieni życie obojga? Czy można być silnym, będąc jednocześnie słabym? Czy pierwiastek męski i żeński dążą do równowagi? Czy Polska jest krajem, w którym da się żyć?
Studnia jest powieścią o potrzebie bliskości i dylematach porozumienia. O tym, że często silne pragnienia sprawiają, że nie robimy nic, żeby osiągnąć cel.

Jarosław Czechowicz, Krytycznym okiem:
Grzegorz Filip zadaje w Studni pytanie o to, czy dziecko ma być coś winne rodzicom i czy rodzice zobowiązani są do tego, by zapewnić potomkowi szczęście w życiu. Wnikliwie analizuje sytuację komplikowaną przez lata milczenia. Pozostawia bohaterów długo z ich milczeniem i nie sugeruje, co można z nim zrobić. Tworzy jednocześnie dość przewrotną historię o istnieniu w dwójnasób; opowieść wskazującą drogi, ale nie nakreślającą celów. Studnia zadaje pytanie o to, czym jest spełnienie; w jaki sposób je osiągać i czy wiąże się z wyrzeczeniami, zmianami, konfrontowaniem się z czymś, co inne. Dramat bohaterów prozy Filipa wydaje się być tym samym dramatem, ale przedstawianym inaczej, bo inaczej też się rodzącym. Napięcie między ojcem a córką niwelować będą dzieci, wnukowie. Pojednanie będzie niemożliwe nie dlatego, że nie można porozmawiać, ale przede wszystkim dlatego, iż żyje się w innym kierunku.

Grzegorz Filip (ur. 1958) jest prozaikiem, publicystą, redaktorem miesięcznika „Forum Akademickie”, współtwórcą serwisu o muzyce współczesnej Nowa Muzyka, autorem tekstów zamieszczanych m.in. w „Glissandzie” i „Ruchu Muzycznym”. Prozę publikuje w „Akcencie”, „Arcanach”, „Frazie”, „Kresach”, „Odrze”, „Pograniczach”, „Toposie”. Prowadzi blog literacki. „Studnia” jest jego drugą książką. Debiutował tomem opowiadań Teoria strun, który ukazał się jako e-book. Mieszka w Lublinie.

Najlepsza cena: Świat Ebooków
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 12 ofert ebooków od 9.88 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub pdf
10.35 zł ebuczek.pl
mobi epub pdf
10.42 zł gandalf.com.pl
mobi epub pdf
od 9.74 zł
(dla stałych klientów)
10.82 zł ebookpoint.pl
mobi epub pdf
11.55 zł virtualo.pl
mobi epub pdf
  8.12 zł
w programie Nexto Premium
12.58 zł nexto.pl
mobi epub pdf
od 4.92 zł
(dostęp online)
13.53 zł ibuk.pl
mobi epub
9.88 zł litres.pl
epub pdf
9.88 zł swiatebookow.pl
mobi epub
11.55 zł empik.pl
mobi epub
13.53 zł woblink.pl
mobi epub
13.53 zł publio.pl
mobi
12.20 zł zinamon.pl
epub
12.20 zł zinamon.pl
pdf
12.20 zł zinamon.pl

Grzegorz Filip - inne e-booki

E-booki podobne do "Studnia"