ISBN:9788362247479

Słowo i sens. Rozmowy Janiny Koźbiel

Autor: Janina Koźbiel

Wydawnictwo: Janka

Oszczędzasz: 27%

„Słowo i sens” to zbiór ośmiu rozmów z ludźmi pióra, których łączy przekonanie o wadze tego, co robią. Sposób, w jaki o tym mówią, zależy nie tylko od stawianych pytań, ale i od temperamentów, osobowości, doświadczenia życiowego, przekonań na temat roli literatury. Dlatego w książce czytelnik zetknie się z faktami, opiniami i emocjami dotyczącymi spraw odwiecznych i aktualnych, intymnych i publicznych, interesujących dla specjalistów i wciągających dla każdego. Będzie obcował z treściami metafizycznymi, ale i pospolitością naszą powszednią, z najwyższą powagą i wyrafinowanym żartem. Ten wielogłos jasno dowodzi, że ludzie sztuki, żyjąc wśród nas, często widzą ostrzej niż my, a myśli formułują odważniej. Ze swej roli wobec nas czytelników w żadnym razie i w żadnej sytuacji nie abdykują. Janina Koźbiel stworzyła im ku temu wyśmienitą okazję.

 

Autorka o książce:

Klucz wyboru rozmówcy u mnie jest zawsze ten sam - moje zainteresowanie twórczością, nie biografią, nie wystąpieniami publicystycznymi. To musi być twórczość, którą odbieram jako samoswoją, nienaśladującą nikogo, bo przekonałam się, że takie kryterium daje gwarancję naprawdę interesującej rozmowy. Rzadko się zdarza w takich wypadkach, abym nie znalazła paru przynajmniej spraw, które pisarzowi stworzą okazję do sięgnięcia w głąb siebie, do pokazania, jak rodzą się w nim idee, obrazy, postacie - pomosty do światów innych ludzi. A to pisarz i jego twórczość są bohaterami. Uznaję się za ich sługę, choć nie rezygnuję z osobistego punktu widzenia na ich dzieła i prezentowania własnych opinii; szczerość jest niezbędna, aby rozmowa miała właściwy ciężar i nie zamieniła się w gaworzenie. Bo czymś, czego najbardziej nie znoszę we współczesnej kulturze, jest zdziecinnienie.

 

Janina Koźbiel

urodzona w 1955 w Knyszynie; dziennikarka, redaktorka, nauczycielka, absolwentka filologii polskiej i podyplomowego dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała etatowo w „Dzienniku Ludowym” i „Tygodniku Kulturalnym”. Publikowała reportaże i wywiady w „Literaturze”, „Polityce”, „Scenie”, „Kobiecie i Życiu”, „Więzi”; wyróżniona Nagrodą im. Tadeusza Nocznickiego. Po rozwiązaniu „Tygodnika Kulturalnego” podjęła pracę jako polonistka w liceach społecznych (ostatnio w 2 SLO im. Pawła Jasienicy w Warszawie). Wraz z Janem Koźbielem współtworzy wydawnictwo JanKa. Opublikowała zbiór rozmów z pisarzami „Słowa i światy” (2012).

Najlepsza cena: Świat Ebooków
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 13 ofert ebooków od 9.88 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub pdf
9.88 zł swiatebookow.pl
mobi epub pdf
10.35 zł ebuczek.pl
mobi epub pdf
10.77 zł gandalf.com.pl
mobi epub pdf
od 9.74 zł
(dla stałych klientów)
10.82 zł ebookpoint.pl
mobi epub pdf
11.55 zł virtualo.pl
mobi epub pdf
  8.12 zł
w programie Nexto Premium
12.58 zł nexto.pl
mobi epub pdf
od 4.92 zł
(dostęp online)
13.53 zł ibuk.pl
mobi epub pdf
13.53 zł publio.pl
mobi epub pdf
od 6.99 zł
(w abonamencie)
13.53 zł legimi.com
mobi epub
11.55 zł empik.pl
mobi epub
13.53 zł woblink.pl
mobi epub
13.53 zł litres.pl
mobi
12.20 zł zinamon.pl
epub
12.20 zł zinamon.pl
pdf
12.20 zł zinamon.pl

Janina Koźbiel - inne e-booki

E-booki podobne do "Słowo i sens. Rozmowy Janiny Koźbiel"