ISBN:9788362853533

Bunt. Strajki w Trójmieście. Sierpień 1980

Autor: Anna Machcewicz

Wydawnictwo: Europejskie Centrum Solidarności

Reportaż, opowieść historyczna i analiza społeczna w jednym, którą w dodatku czyta się jak pasjonującą powieść. To pierwsza tak pełna opowieść o Wielkim Strajku z sierpnia 1980 roku, wydarzeniu, które jak się okazuje, tylko z pozoru jest dobrze znane wszystkim Polakom.

Anna Machcewicz sięgając zarówno po relacje świadków, jak i, często mało znane, materiały źródłowe, spogląda z nowej perspektywy na zdarzenia, które zmieniły Polskę. W 35. rocznicę tamtych wydarzeń oddaje w ręce czytelników wielowątkową, pasjonującą opowieść, która zaczyna się z momencie, gdy po krwawym stłumieniu strajku w grudniu 1970 roku władze obiecały lepsze życie. Wzrosła dostępność dóbr, świat wydawał się bliższy. A jednak nadszedł bunt – Wielki Strajk z sierpnia 1980 roku. Choć jego centrum znajdowało się w Stoczni Gdańskiej, akcja rozgrywała się w określonym miejscu i czasie, nie jest to jednak historia lokalna. Te same hasła i postulaty podjęli protestujący w Szczecinie, Elblągu, Krakowie, Łodzi, we Wrocławiu, na Śląsku i w dziesiątkach innych miejsc w całej Polsce.

Pierwsza fala strajków w Polsce przyszła w lipcu 1980 roku i opadła, ale 14 sierpnia wybuchł wielki protest w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, za którą poszły setki zakładów najpierw na Wybrzeżu, a potem w całym kraju. Trójmiejski background odegrał w tym buncie ogromną rolę, tutaj pamięć krwawej rozprawy władzy z robotnikami z Grudnia 1970 roku przechowywana była latami w pracy i w domach, wzmacniana działaniami gdańskiej opozycji.

Machcewicz w swej książce stara się dostrzec to, czego nie dostrzegła władza. Co z tego, że zarobki Polaków były lepsze, skoro nie mogli na opustoszałym rynku kupić upragnionych lodówek, pralek czy samochodów. Denerwowała ich propaganda sukcesu w zderzeniu z realnym światem niedoborów, kolejek i zalewem bubli, drogich Peweksów, nie chcieli nawet słuchać o osiągnięciach PRL-u, drażnił bałagan w pracy, urzędnicza korupcja, bali się ukrytych podwyżek cen.

Postulaty strajkowe jednak niemal od początku nie były tylko walką o chleb, lecz i walką o godność pracownika. „Bunt” pozwala zrozumieć, w jaki sposób niezgoda połączyła grupy nieznanych sobie ludzi. Jak doprowadziła do podpisania w świetle kamer porozumienia, w którym zmuszono władze komunistyczne do ustępstw.

 

Anna Machcewicz to absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, historyk i dziennikarka. Autorka wielu reportaży prasowych, scenarzystka filmów dokumentalnych. W 2009 roku opublikowała biografię Kazimierza Moczarskiego, nominowaną do nagrody w konkursie „Książka Historyczna Roku” 2010. Współautorka „Węzłów pamięci niepodległej Polski” (2014), które otrzymały Nagrodę im. prof. Jerzego Skowronka w 2015 roku.

Najlepsza cena: Vagabook
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.12 zł

Znaleziono 9 ofert ebooków od 14.59 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
14.59 zł vagabook.pl
mobi epub
15.01 zł ebuczek.pl
mobi epub
15.01 zł ebuczek.pl
mobi epub
15.01 zł ebuczek.pl
mobi epub
15.79 zł litres.pl
mobi epub
15.99 zł bezdroza.pl
mobi epub
od 14.39 zł
(dla stałych klientów)
15.99 zł ebookpoint.pl
mobi epub
16.47 zł gandalf.com.pl
mobi epub
17.79 zł swiatebookow.pl
mobi epub
17.79 zł swiatebookow.pl
mobi epub
od 4.92 zł
(dostęp online)
19.99 zł ibuk.pl
mobi
18.00 zł zinamon.pl
epub
18.00 zł zinamon.pl

Anna Machcewicz - inne e-booki

E-booki podobne do "Bunt. Strajki w Trójmieście. Sierpień 1980"