Powieść satyryczna Zwierciadło głupstwa powstała w 1877 roku. Wykorzystuje motyw paktu z tajemniczymi siłami, które tym razem wesprą bohatera w walce z fałszywymi przekonaniami o ludzkiej naturze i pozwolą wyzwolić się z mocy stereotypu i uprzedzeń. Fantastyczna podróż przez czasy, miejsca i ustroje polityczne okaże się brzemienna w skutki, z których najważniejszym będzie nauka płynąca z doświadczenia.


Powieść wyszła spod pióra Kazimierza Chłędowskiego, polskiego pisarza, badacza i historyka kultury, satyryka i gawędziarza, a także działacza państwowego i polityka. Chłędowski był autorem artykułów popierających idee pozytywistyczne, powieści obyczajowych (Skrupuły, 1877, Ella, 1877), powieści kryminalnej (Po nitce do kłębka, 1872), utworów satyrycznych (Albumy fotograficzne, 1870–1872, zawierające portrety polityków galicyjskich). Wysoko cenione są także jego pamiętniki, jak również prace z historii kultury, oparte na wieloletnich badaniach, w których propagował kulturę i historię Włoch.

 

Obecne wydanie książki zostało przygotowane w ramach akcji „Białe Kruki na E-booki”. Utwór poddano modernizacji pisowni i opracowaniu edytorskiemu, by uczynić jego tekst przyjaznym dla współczesnego czytelnika.