Nowy kryminał znanego norweskiego pisarza, dziesiąta już powieść z cyklu William Wisting, którego bohaterem jest policjant z Larviku.

Sofie Lund samotnie wychowująca roczną córeczkę Maję, przeprowadza się z dzieckiem do domu odziedziczonego po zmarłym dziadku. Kobieta wynajmuje firmę sprzątającą aby pozbyć się wszystkich rzeczy przypominających jej krewnego, o którym wolałaby zapomnieć – trudnego w kontaktach, nieprzystępnego mężczyznę, którym od lat interesowała się policja. Jedyną pamiątką po dziadku, której nie udało się usunąć, okazał się metalowy sejf przytwierdzony do podłogi w piwnicy.

Tajemnicza zawartość sejfu zaskoczy zarówno Sofie, jak i wszystkich pracowników miejscowej komendy policji. William Wisting dostrzega w zagadkowym przedmiocie szansę na rozwiązanie sprawy uznanej za zamkniętą, która od dawna nie daje mu spokoju. Podchwycony trop zmusi policjanta do złamania zawodowej solidarności i podważenia zaufania do instytucji, którą sam reprezentuje.

 

Jørn Lier Horst oddaje w nasze ręce swoją najnowszą powieść kryminalną Ślepy zaułek – jedną z najlepszych, jaka wyszła spod pióra byłego policjanta.

Svein Gjeruldsen, Tvedestrandsposten

Merytoryczna dokładność i wiarygodność w powieściach kryminalnych Jørna Liera Horsta wynosi je wysoko ponad przeciętną.

Torbjørn Ekelund, Dagbladet

Cóż, jedna z absolutnie najlepszych książek Horsta. A to już mówi całkiem sporo.

Tarald Aano, Stavanger Aftenblad

Klasyczny kryminał w najlepszym stylu.

Eva Myklebust, Fædrelandsvennen

 

Jørn Lier Horst (ur. 27.02.1970) to norweski pisarz i dramaturg; do września 2013 pracował jako szef wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold, obecnie jest pełnoetatowym pisarzem. Studiował kryminologię, filozofię i psychologię. Jest autorem przedstawień dla Teater Ibsen; od dwóch lat ukazują się również jego powieści kryminalne w tzw. serii CLUE, przeznaczone dla młodszych czytelników.

Horst zadebiutował w 2004 powieścią „Nøkkelvitnet” (Świadek koronny). Stworzył w ten sposób cykl powieści kryminalnych, w których głównym bohaterem jest William Wisting, policjant pracujący w Larviku. W Polsce wyszły następujące tomy z serii o Williamie Wistingu: "Jaskiniowiec" (2104), "Psy gończe" (2015) i "Poza sezonem" (2015).