ISBN:9788365271136

Choroba jako metafora. AIDS i jego metafory

Autor: Susan Sontag

Wydawnictwo: Karakter

Stron: 192

Opłacalność: 10.57 zł/100 stron

Oszczędzasz: 30%

Dwa słynne eseje Susan Sontag mówiące o społecznym wymiarze choroby. Autorka przedstawia nasz sposób myślenia o chorobach i osobach nimi dotkniętych.

W pierwszym eseju Sontag przygląda się chorobie nowotworowej (charakterystycznej dla XX wieku) i gruźlicy (chorobie XIX wieku). Analizując źródła naukowe i utwory literackie od antyku po czasy współczesne (odwołując się choćby do Homera, Baudelaire'a, Manna, Joyce'a czy Audena) Susan Sontag rekonstruuje mitologię obu chorób. Pokazuje przy tym sposoby, w jakie społeczeństwo stygmatyzuje chorych i kojarzy schorzenia z psychologicznymi i osobowymi cechami ludzi, którzy na nie zapadli.

Drugi esej, napisany pod koniec lat 80., jest pionierską analizą AIDS i społecznych wyobrażeń, jakie towarzyszyły pojawieniu się tej choroby.

Susan Sontag dzięki rozległej wiedzy i erudycji, a także dzięki osobistym doświadczeniom osoby zmagającej się z nowotworem, stworzyła niezwykle ciekawy przegląd wypowiedzi na temat gruźlicy, raka i AIDS obecnych w literaturze, filmie, dyskursie medycznym, polityce, socjologii, wskazując na ukryte w tych wypowiedziach/opiniach wartościowanie oraz ideologiczny fałsz. Sontag zwraca uwagę na oskarżycielski ton obecny w metaforach raka, mający rzekomo służyć wykształceniu bądź umocnieniu woli walki z chorobą. Wykazuje, że sposób mówienia o danym zjawisku, w tym przypadku o chorobie, nie zawsze odzwierciedla prawdę o tym zjawisku, lecz bywa odwrotnie. Sposób mówienia o chorobie, kontekst, w jakim używa się nazw chorób, określeń z nimi związanych, wpływa również na sposób postrzegania zjawiska choroby i osób nią dotkniętych.

Współczesne ruchy totalitarne, zarówno prawicowe, jak i lewicowe, miały szczególną - i bardzo charakterystyczną - inklinację do symboliki choroby. Naziści głosili, że osoba „nieczysta rasowo” przypomina syfilityka. Żydzi europejscy byli ustawicznie przyrównywani do syfilisu i raka, którego należy wyciąć. Metafory choroby były na porządku dziennym w retoryce bolszewików i Trocki, najbardziej utalentowany polemista komunistyczny, używał ich w wielkiej obfitości – zwłaszcza po wygnaniu ze Związku Radzieckiego w 1929 roku. Stalinizm przyrównywał do cholery, syfilisu i raka. Kiedy zjawiska polityczne przyrównuje się obrazowo jedynie do chorób śmiertelnych, metafora zyskuje charakter szczególnie kategoryczny. Obecnie, kiedy zdarzenia lub sytuacje polityczne przedstawiane są w przenośni jako choroby, mamy do czynienia z wskazywaniem czyjejś winy i domaganiem się kary. - fragment książki

 

Najlepsza cena: Karakter
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.15 zł

Znaleziono 10 ofert ebooków od 20.30 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
20.30 zł karakter.pl
mobi epub
23.49 zł inverso.pl
mobi epub
24.65 zł ibuk.pl
mobi epub
24.72 zł gandalf.com.pl
mobi epub
26.50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
  17.40 zł
w programie Nexto Premium
26.97 zł nexto.pl
mobi epub
29.00 zł publio.pl
mobi epub
29.00 zł swiatebookow.pl
mobi epub
od 26.10 zł
(dla stałych klientów)
29.00 zł ebookpoint.pl
mobi epub
30.00 zł woblink.pl

Susan Sontag - inne e-booki

E-booki podobne do "Choroba jako metafora. AIDS i jego metafory"