ISBN:9788365676689

Czerwony Ślepowron. Biografia Wojciecha Jaruzelskiego

Autor: Piotr Gajdziński

Wydawnictwo: Zysk i S-ka Wydawnictwo

Stron: 496

Opłacalność: 7.66 zł/100 stron

Najniższa cena z poprzednich 30 dni: 32.43 zł.

Oszczędzasz: 19%

Czy był sowieckim szpiegiem udającym polskiego żołnierza, czy chorobliwie ambitnym Polakiem, który własnemu pragnieniu sukcesu podporządkował dobro rodaków? Czy może fanatycznym wyznawcą komunizmu, ślepym na zbrodnie tego systemu, nawet te dokonane na jego ojcu?

Jest wiele teorii na temat prawdziwej twarzy Jaruzelskiego, ale też trudno o jednoznaczne przypisanie konkretnej maski człowiekowi o tak wielu osobowościach. To właśnie ta mnogość wcieleń Jaruzelskiego i trudność pogodzenia różnych postaw w osobie jednego człowieka najbardziej interesuje autora tej biografii.

Wojciech Jaruzelski był dyktatorem systemu totalitarnego, a niegdyś uczniem szkoły katolickiej i chłopakiem pragnącym dołączyć do armii generała Andersa. Był zesłanym w głąb ZSRR robotnikiem przymusowym, co nie przeszkodziło mu stać się gorącym zwolennikiem i obrońcą komunizmu. Był cichym wielbicielem Piłsudskiego, zaczytywał się w polskiej literaturze romantycznej, w przeciwieństwie do innych generałów i towarzyszy stronił od alkoholu. Dziko pracowity wierzył, że czytając podsłuchy opozycjonistów i najbliższych współpracowników, a nawet aktorów, organizując narady i po leninowsku wsłuchując się w „mądry głos klasy robotniczej”, uratuje komunizm. Ten komunizm, który zabił mu ojca, a jego samego pozbawił rodzinnego domu.

Swoimi rządami zbudował Polskę w opakowaniu zastępczym – biedną, zapyziałą, zawsze posłusznie podążającą krok w krok za kremlowską satrapią. Czy był rosyjską „matrioszką”, agentem sowieckich służb specjalnych przyobleczonym w mundur polskiego żołnierza, czy tylko złamanym przez komunistyczną potęgę, posłusznym wykonawcą „wiecznie żywej” idei Lenina i Stalina?

Bierut i Gomułka tworzyli zręby komunistycznej Polski. Jaruzelskiemu historia przypisała rolę jej obrońcy – najpierw w 1968 roku w Czechosłowacji, później w grudniu 1970 roku i wreszcie w 1981 roku. Po ośmiu latach dyktatorskiej władzy Jaruzelskiego nie było już czego bronić…

To biografia najważniejszej postaci Peerelu, człowieka, który utrzymywał się na szczytach władzy dłużej niż jakakolwiek inna postać komunistycznego establishmentu. Zawdzięczał to inteligencji, sprytowi, bezwzględności wobec wrogów i przyjaciół oraz posłuszeństwu wobec Moskwy.

Najlepsza cena: Inverso
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.25 zł

Znaleziono 10 ofert ebooków od 37.99 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
37.99 zł inverso.pl
mobi epub
od 34.55 zł
(dla stałych klientów)
38.39 zł ebookpoint.pl
mobi epub
38.68 zł gandalf.com.pl
mobi epub
40.89 zł ibuk.pl
mobi epub
42.50 zł swiatksiazki.pl
mobi epub
43.71 zł publio.pl
mobi epub
  28.20 zł
w programie Nexto Premium
43.71 zł nexto.pl
mobi epub
od 9.99 zł
(w abonamencie)
47.00 zł legimi.com
mobi epub
47.00 zł virtualo.pl
mobi epub
47.00 zł woblink.pl

Piotr Gajdziński - inne e-booki

E-booki podobne do "Czerwony Ślepowron. Biografia Wojciecha Jaruzelskiego"