ISBN:9788365973740

Przemilczane

Autor: Joanna Ostrowska

Wydawnictwo: Marginesy

Oszczędzasz: 30%

Seksualność w trakcie zbrojnego konfliktu najczęściej sprowadza się do przemocy: masowych gwałtów, zniewolenia, naznaczania. Doświadczenie seksualnej pracy przymusowej w nazistowskim burdelu nadal pozostaje w sferze tabu. Przemilczany pozostaje sam fakt istnienia systemu kontrolowanego nierządu, przemilczane są jego ofiary. Przemilczany jest też okres powojenny – czas, w którym wojenny los kobiet równał się z grzechem kolaboracji, kobiet, którym publicznie golono głowy za intymne relacje z wrogiem.
Historia seksualnych pracownic przymusowych w okresie wojny nigdy nie będzie klasyczną narracją. Prawdopodobnie nigdy nie stanie się też częścią polskiej pamięci zbiorowej. Jest już za późno. Mikrobiografie bohaterek tej książki pozostaną niedokończone. Rzadko zdarza się, żeby któraś z ofiar pozostawiła świadectwo, nikt też nie zadbał o to, aby zaświadczyły o swojej przeszłości. Powojenne milczenie o ich cierpieniu było najprawdopodobniej najsurowszą karą. Ich cierpienie pozostało niewypowiedziane.
Dotychczas nie było „odpowiedniego” momentu. Nadal tak zwani więźniowie asocjalni, homoseksualiści, ofiary przemocy seksualnej to „nieistotne wyjątki”. Strach było o nich mówić. Nie mogliśmy albo nie chcieliśmy o nich usłyszeć. Joanna Ostrowska wypełnia tę lukę.

O Autorce:
JOANNA OSTROWSKA (ur. 1983) – doktor nauk humanistycznych w dziedzinie historii (Wydział Historyczny UJ), absolwentka Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedry Judaistyki UJ i Gender Studies UW. Studiowała również produkcję filmową i telewizyjną na PWSFTviT w Łodzi. Wykładała m.in. w Katedrze Judaistyki UJ, na Gender Studies UW i na Studiach Polsko-Żydowskich IBL PAN. Zajmuje się tematyką związaną ze zjawiskiem przemocy seksualnej w czasie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Krytyczka filmowa i selekcjonerka Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Pracowała jako dramaturg przy spektaklach teatralnych Małgorzaty Wdowik i Marty Ziółek. Obecnie studiuje również hebraistykę na Wydziale Orientalistycznym UW. Mieszka w Warszawie.

Najlepsza cena: IBUK
LUB
Wyślemy Ci maila, gdy cena książki będzie niższa, np.19 zł

Znaleziono 12 ofert ebooków od 25.13 zł

Formaty Cena Księgarnia
mobi epub
25.13 zł ibuk.pl
mobi epub
28.72 zł vagabook.pl
mobi epub
od 25.85 zł
(dla stałych klientów)
28.72 zł ebookpoint.pl
mobi epub
28.72 zł litres.pl
mobi epub
30.12 zł gandalf.com.pl
mobi epub
31.95 zł swiatebookow.pl
mobi epub
35.90 zł empik.pl
mobi epub
  21.54 zł
w programie Nexto Premium
35.90 zł nexto.pl
mobi epub
35.90 zł virtualo.pl
mobi epub
35.90 zł
(z kodem prom.)
35.90 zł woblink.pl
mobi epub
35.90 zł publio.pl
mobi
28.70 zł zinamon.pl
epub
28.70 zł zinamon.pl

E-booki podobne do "Przemilczane"