Zamieszczone w książce opracowania ponad dwudziestu autorów, profesorów socjologii z kilkunastu uniwersytetów i instytutów naukowych, są próbą odpowiedzi na tytułowe pytanie Czy Polska jest jedna?

Jak się okazuje Polska jest w istocie "wielo-Polską", państwem i społeczeństwem bardzo zróżnicowanym i podzielonym pod wieloma względami: rozwoju gospodarczego, korzystania z dóbr kultury, przyswajania nowych technologii, postaw życiowych, partycypacji politycznej, stopnia społecznego wykluczenia i wielu innych zjawisk.
Mieszkańców Polski różnią nie tylko uzyskiwane dochody, standard mieszkania, sposób odżywiania się, stan zdrowia, dostęp do edukacji, kwalifikacje zawodowe, uczestnictwo w kulturze i tym podobne cechy, lecz także postawy i poglądy na religię, moralność, rodzinę, politykę, państwo, gospodarkę, Unię Europejską itd. Wszystkie te i inne zjawiska autorzy dokumentują i przedstawiają w sposób kompleksowy i tak kompetentnie, jak na to pozwala współczesna wiedza socjologiczna. Dzięki temu książka ma nie tylko walory akademickie, lecz może także służyć szeroko pojętej edukacji obywatelskiej.
(Andrzej Kojder - profesor Uniwersytetu Warszawskiego)