Od pierwszych wieków sztuka spełniała w życiu Kościoła funkcję religijną. Przedstawienia artystyczne przekazywać miały również prawdy wiary. Zarówno malarstwo, jak rzeźba stosowały niezliczone symbole, wyrażając skomplikowane treści.
Przedmiotem opracowania są przesłania symboliczne i ideowe polskiej sztuki chrześcijańskiej - od czasów piastowskich po współczesność. Ich analiza opiera się przede wszystkim na teologii średniowiecznej, czerpiącej z Pisma Świętego, Ojców Kościoła oraz z tekstów liturgistów.
Zawsze w wydarzeniach religijnych ważną rolę odgrywały i nadal odgrywają symbole oraz wielkie przesłania ideowe. To one są najskrytszą cząstką natury ludzkiej, odciskając się w duszy i umyśle. Pozwalają zrozumieć sposób myślenia ludzi w konkretnych epokach i sytuacjach.

Prof. Michał Rożek (ur. 1946) - historyk sztuki i kultury. Jest badaczem i znawcą dziejów Krakowa, autorem bestsellerów wydawniczych: Sekrety Krakowa (2003), Kraków. Historie nieopowiedziane (2004), Silva rerum. Nietypowy przewodnik po Krakowie (2005), Urbs celeberrima. Przewodnik po zabytkach Krakowa (2006), Altera Roma. Święte miejsca Krakowa (2007).