Po „Wirze pamięci” i „Rozpadzie połowicznym” pora na ostatnią odsłonę trylogii Edmunda Wnuka-Lipińskiego. Seria, wobec której nie można przejść obojętnie teraz dostępna także w formie audiobooków.

To antyutopia, po którą powinni sięgnąć nie tylko fani literatury science-fiction. Znakomity socjologiczny i psychologiczny rys społeczeństwa zniewolonego przez władzę za pomocą pastylek stymulujących uczucia. Porażający obraz totalitarnego świata. Bohaterem „Mordu założycielskiego” autor uczynił jednego z członków Zespołu Ekspertów, prestiżowej organizacji, która ma niemały wpływ na życie społeczne. Gdy Albert Wardenson znika, szuka go narzeczona. On jednak został pozbawiony wspomnień i musi teraz zawalczyć o siebie.

Wciągająca i trzymająca w napięciu jak poprzednie części serii. Wykreowana przez Wnuka-Lipińskiego rzeczywistość, Apostezjon, jest niezwykle sugestywna i oprócz przykuwających uwagę wydarzeń, ta historia posiada również zdolność skłonienia słuchacza do refleksji na temat granic wolności, życia w grupie i tożsamości.

Absolutna klasyka polskiego science-fiction – w wersji audio w znakomitej interpretacji Krzysztofa Grębskiego.