W jakim stopniu kontrolujemy miłość? O wiele mniejszym, niż chcielibyśmy sądzić. Ta cała tajemnica, poezja, wszystkie złożone zachowania otaczające nawiązywanie więzi przez ludzi, prowadzące do najważniejszych decyzji, jakie kiedykolwiek podejmujemy, mogących zmienić nasze życie, są nieświadomie sterowane kilkoma molekułami w naszych mózgach.

Jak rodzi się miłość? W jaki sposób dwie obce sobie osoby dochodzą do wniosku, że nie tylko miło byłoby dzielić życie, ale że muszą to zrobić? Jak mężczyzna może twierdzić, że kocha swoją żonę, a mimo to ją zdradzać? Dlaczego inni pozostają w związkach nawet gdy romans zblaknie? Jak można zakochać się w „niewłaściwej” osobie? W jaki sposób ludzie wybierają swój „typ”?

Wzajemna fizyczna atrakcyjność, zazdrość, niewierność, więź łącząca matkę z dzieckiem – wszystkie zachowania, które tak wprawiają nas w zdumienie – dzięki współczesnej społecznej neurobiologii zostają wydobyte z mgły tajemnicy. Larry Young, jeden ze światowych ekspertów w tej dziedzinie, oraz dziennikarz Brian Alexander wyjaśniają, jak te odkrycia odnoszą się do waszego przypadku.

Czerpiąca z ludzkich historiach i badań przeprowadzonych przez laboratoria na całym świecie książka Chemia między nami podejmuje śmiałą próbę nakreślenia „wielkiej ujednoliconej teorii” miłości. Do niektórych zaskakujących spostrzeżeń należą:

- Miłość może nas trzymać w tak mocnym uścisku, ponieważ jest dosłownie uzależnieniem.

- Dla kobiety, która się zakochuje, mężczyzna jest jak jej dziecko.

- Dlaczego fałszem jest powiedzenie, że społeczeństwo tworzy płeć i jak to możliwe, że ciało jednej płci może współistnieć z mózgiem innej?

- Dlaczego niektórzy zdradzają częściej niż inni?

- Dlaczego czasem naprawdę nie możemy się oprzeć pokusie?